שירה רודרמן
שירה רודרמן צילום: נועם גלאי

הציבור הישראלי חושב כי ממשלת ישראל מנהלת היטב את משבר הקורונה מבחינת בריאות הציבור אך צריכה לעזור יותר לקהילות היהודיות בתפוצות שנקלעו למצוקה – כך עולה מסקר חדש, שיזמה קרן משפחת רודרמן, הפועלת לחיזוק הקשר שבין ישראל לקהילה היהודית בארצות הברית.

הסקר אף מצביע על כך, שרוב גדול מקרב הציבור היהודי בישראל היה רוצה לראות יותר סולידריות בין ישראל לבין הקהילות היהודיות שבארצות הברית ובשאר התפוצות על רקע המשבר.

הסקר בחן את מידת התמיכה של הציבור בכך שממשלת ישראל תסייע באופן אקטיבי לקהילות היהודיות בתפוצות שסובלות באופן חמור מהמשבר. רוב גדול של הציבור - 85% - חושב שישראל צריכה לשתף את הקהילות מהניסיון שלה בניהול מצבי חירום והיערכות קהילתית נכונה למצבים הללו, לעומת 13% שהתנגדו או תמכו בכך במידה מועטה בלבד.

בנוסף, 63% תומכים בסיוע ישראלי בצורה של תרופות, מזון או ציוד רפואי, כאשר 20% מתנגדים או תומכים במידה מועטה בלבד.

כאשר נשאלו על העברת סיוע כספי מידי מדינת ישראל למוסדות יהודיים כגון בתי ספר, בתי כנסת או מרכזים קהילתיים שנקלעו למשבר כלכלי בעקבות המצב, 49% ענו כי ישראל צריכה להעביר סיוע מסוג זה, אך 47% תמכו במידה מועטה או התנגדו לחלוטין.

70% מהמשיבים על הסקר ענו כי היו רוצים לראות יותר סולידריות בין חלקי העם היהודי בעקבות המשבר, כאשר 41% אמרו שהם תומכים בכך במידה רבה ו-29% נוספים תומכים בכך במידה בינונית. רק 5% מהנשאלים חשבו שאין צורך להפגין יותר סולידריות כעת.

באופן עקרוני, הציבור סובר כי ממשלת ישראל מתמודדת עם הניהול הבריאותי של המשבר בצורה שנעה בין טובה למצוינת (73%), ו-10% בלבד ענו שההתמודדות היא ברמה נמוכה או כושלת.

עוד נמצא, כי 52% אחוז מהנשאלים עוקבים אחר ההתמודדות של הקהילה היהודית בארצות הברית או במקומות נוספים עם הקורונה במידה רבה (18%) או בינונית (34%). רק 15% השיבו כי הם בכלל לא מתעניינים במצב הקהילות היהודיות בתפוצות בהקשר של משבר הקורונה.

נמצא כי הציבור חצוי בדבר סיוע ישראלי למימון ופיתוח בתי ספר ותכניות חינוכיות עבור יהודים בתפוצות. פחות מרבע (23%) תמכו בכך במידה רבה, ועוד 31% במידה בינונית. 18% התנגדו למהלך ו-20% נוספים תמכו במידה מועטה בלבד.

הסקר מגיע על רקע הצהרה ציבורית שיזמה קרן משפחת רודרמן לחיזוק הקשר של ישראל לקהילה היהודית בארצות הברית, עליה חתומים מעל 100 בכירים ישראלים משלל תחומי עיסוק, ושמעיד על כך כי מדובר בנושא שרלוונטי לכולם.

בין החותמים נמצאים הכדורגלנים ערן זהבי, אלמוג כהן ותומר חמד, השחקנים מורן אטיאס וגורי אלפי, השופט אליקים רובינשטיין, הזמרת אסתר ראדה, הג'ודוקא שגיא מוקי, כלת פרס ישראל מרים פרץ, מנהלת בית החולים אסף הרופא ד"ר אסנת לב ציון-קורח, ועוד.

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן אמרה כי "מרגש לראות שהציבור הישראלי, על כל גווניו, מרגיש גם בימים מאתגרים אלו את מה שמקבלי ההחלטות טרם הפנימו: בתור מדינת הלאום של העם היהודי, יש לממשלת ישראל אחריות גם כלפי הקהילה היהודית בארצות הברית, וקהילות נוספות. מדובר באחריות תמידית, הן בעתות שגרה והן בחירום".

"עד היום טרם נעשה ניסיון לברר עד הסוף את תפקידה של ישראל, או לפתח מערכת קבלת החלטות משותפת, אך הממצאים, כמו ההתגייסות של עשרות בכירים ומובילי דעה לחיזוק הקשר, מראים כי יש הבנה רחבה לצורך לעשות זאת על מנת להפוך את מערכת היחסים לטובה יותר עבור שני הצדדים. המשבר הנוכחי מהווה הזדמנות אסטרטגית לקידום שיח זה בקשר לכל תחומי החיים, אסור לנו להחמיץ אותה", הוסיפה רודרמן.