טראמפ באולטימטום לארגון הבריאות העולמי

נשיא ארה"ב מאיים לעצור לצמיתות את מימון הארגון "אם לא יתחייב לשיפורים משמעותיים בתוך 30 יום", ומאשים כי הארגון "בובה של סין".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ה באייר תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: reuters

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שלח מכתב אולטימטום חריף בן ארבעה עמודים לראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס ג'ברייסוס.

במכתב, אותו פרסם טראמפ גם בחשבון הטוויטר שלו, הוא מאיים לשלול לצמיתות את התמיכה הכספית שמעניקה ארה"ב לארגון, ומפנה האשמות חמורות בנוגע להתנהלות הארגון מול סין.

טראמפ אף העמיד אולטימטום לג'ברייסוס "להתחייב לבצע שיפורים משמעותיים בארגון בתוך 30 ימים. ללא השינויים האלו, ארה"ב תקפיא את מימון ארגון הבריאות העולמי ותשקול את המשך חברותנו בו. אינני יכול לאפשר למשלם המיסים האמריקאי להמשיך ולממן ארגון שבמצבו הנוכחי ברור שאינו משרת את האינטרסים של אמריקה".

בהמשך האשים טראמפ כי התנהלות ארגון הבריאות העולמי עלתה בחייהם של עשרות אלפי אמריקאים: "ברור שהטעות החוזרות ונשנות מצדך ומצד הארגון שלך בתגובה למגיפה, עלו מאוד ביוקר לעולם. הדרך היחידה עבור ארגון הבריאות העולמי לההתקדם היא אם הארגון יציג עצמאות אמיתית מול סין. הממשל שלי כבר החל לנהל איתך דיונים כיצד לשנות את הרפורמה בארגון. אבל יש צורך בפעולה במהירות. אין לנו זמן לבזבז", כתב טראמפ.

לאחר מכן תקף הנשיא האמריקאי את התנהלות הארגון מול סין ובמיוחד את העובדה כי ארגון הבריאות העולמי שיבח את החלטת בייג'ינג לסגור את גבולות המדינה, אך העביר ביקורת נגד החלטת טראמפ לסגור את גבולות ארה"ב.

הוא גם הזכיר את האישור שהעניק הארגון לטענת סין כי הנגיף אינו יכול לעבור מאדם לאדם. "הצגתם חוסר עצמאות מדאיג מול סין. התעלמתם בעקביות מדיווחים אמינים על התפשטות הנגיף בווהאן כבר מחודש דצמבר או אפילו מוקדם יותר", כתב טראמפ.