עוגה לחג השבועות
עוגה לחג השבועותצילום: מאיר דרכך

דווקא כעת, כשכבר תקופה ארוכה בתי הכנסת סגורים והתפילות הביתיות תפסו את מקומן, הרוחניות נכנסה ביתר שאת למרחב המשפחתי והזוגי.

לאור זאת, מוציא הרב דודי פוטש רגע לפני חג מתן תורה, מדריך מיוחד: "4 המרכיבים לחוות את חג מתן תורה בהתחדשות זוגית ומשפחתית", מתוך הבנת המהות הפנימית של החג, עם קובץ מעשי לתיקון ליל שבועות המותאם למעגל האישי, הזוגי, המשפחתי או בחבורה (מותאם גם לחבורת נשים) את המדריך ניתן להוריד כאן ללא עלות.

"בעוד מספר ימים כולנו נגיע לליל חג השבועות ובבוקר נקרא את קבלת התורה ויש תחושה שזהו חג שמיועד יותר ללומדי התורה, אך דווקא בחג זה יש מימד מאוד חזק של זוגיות ומשפחתיות" אומר הרב דודי פוטש, ראש ארגון 'בצילו' ששם למטרה לחבר את התורה הפנימית והרוחניות לזוגיות ולמשפחה.

"וזה לא לחינם. חג השבועות טומן בחובו חיבור מיוחד ומדויק בין התורה לבין החיים. רבי שמעון בר יוחאי מגלה בפירוש הזוהר את מה שקורה בליל חג השבועות בדרך מיוחדת והוא מתאר שהתורה היא ממש כמו כלה המתכוננת לחופה וכל הלילה אנו בני ישראל השושבינים, עסוקים בלקשט אותה בתכשיטיה עד שבבוקר היא אומרת לקב"ה שהיא רוצה להזמין את כל המקשטים יחד איתה לחופה. נקודה זו נותנת הסתכלות חדשה על כל המהות של החג"

מה נקודת המבט שמתחדשת בחג השבועות?

"כל השנה אנו לומדים תורה עם כלי השכל, סברות, פרשנויות ולמדנות וזה נפלא כך לומדים תורה ויורדים לעומקה של הלכה, אך בליל חג השבועות אנו מקבלים הסתכלות חדשה וכפי דברי הזוהר, אנו עסוקים בחריזה - ממש כפי שחורזים שרשרת יפה ועוברים מחרוז לחרוז עד שנוצרת שרשרת הרמונית ויפה. כך ממש, אנו סוקרים את כל התורה כולה כפי שמופיע במחזורי תיקון ליל שבועות וקוראים פסוקים של כל פרשה ופרשה ואחר כך של כל ספר מספרי התנ"ך וכן הלאה עד שבהמשך הלילה אנו עוסקים בפנימיות התורה כל אחד לפי מדרגתו ומצבו, זו אוירה מאוד מיוחדת ומרגשת של שותפות בחיבוב הכלה על בעלה ובנמשל בין כנסת ישראל לקב"ה."

איך ניתן ללמוד מזה על חיי התורה במשפחה כיום?

"אני נזכר שכאשר נחשפתי לעולם התורה בישיבת 'נתיב מאיר' ואחר כך אצל מורי ורבי הרצי"ה ב'מרכז הרב' הייתי מנסה להלביש את התורה בכוח על הורי ומשפחתי ולא תמיד זה היה תואם לרצון ולכוחות שלהם, אחרי תקופה ארוכה כשהייתי בקרבתו של הרב גץ התחלתי לראות חיבור בין התורה למשפחתיות ראיתי את הרב לא פעם משתובב עם נכדיו כמו כל סבא על אף שהיה מקפיד לקום בחצות כל לילה ושירת את עם ישראל בתפקידו כרב הכותל. הוא תמיד הנחה אותי לעלות בסולם התורה וללמוד את פנימיות התורה אך עם הקפדה גדולה להיות קודם כל אבא ובעל טוב.

"אני זוכר איך פעם אחת הוא הפסיק שיעור קבלה ב-2:00 בלילה וביקש מכל הלומדים לצאת, ואני הרשיתי לעצמי להאזין ושמעתי אותו מדבר עם נערה בחברות ובחביבות גדולה וכשהבין ששמעתי את השיחה הוא הסביר לי שזו נערה שהייתה במצוקה רפואית ונפשית והוא הבטיח לה שהיא יכולה להתקשר בכל שעה שהיא זקוקה לעידוד וחיזוק גם אם זה בלילה מאוחר. וכששאלתי האם זה קודם ללימוד - אז הוא ענה לי שזה עצמו קיום התורה. סיפורים אלו ועוד חקוקים בליבי ומכוחם אני משתדל כשאני מלמד זוגות ברחבי הארץ למצוא את הקשר המיוחד בין קיום התורה שיהיה ללא סתירה לכל רבדי החיים ולשם כך חיברתי את המדריך המיוחד לקראת חג השבועות שנותן דרך בהירה לחוות את ליל שבועות בצורה שמחזקת את החיבור הזוגי והמשפחתי ומשפיעה ישירות גם על הילדים בבית.

הרב דודי פוטש לחג השבועות
הרב דודי פוטש לחג השבועותמאיר דרכך

איך זה משפיע על חיבור הילדים לתורה?

"הדור היום גדל באטמוספירה חדשה של עצמיות, יש לו צורך גדול וחזק להיות מחובר לחוויה ולרצון הפנימי, וקיום מצוות כ'מצוות אנשים מלומדה' כבר לא מספיק עבורו. הדור הזה מחפש את העומק ואת החיבור הפנימי וזה בדיוק הכוח המיוחד שאנחנו מקבלים כזוג וכמשפחה בכל שנה בחג השבועות.

ב-30 השנים האחרונות עסקתי בחינוך, הסתובבתי בין יישובים וקהילות רבות ברחבי הארץ, דיברתי עם צעירים רבים ובניהם הרבה דתל"שים, ואחד הדברים המהותיים שחזרו על עצמם מפי דלת"שים היה: 'לא נטשנו את התורה, רק עזבנו את הדרך בה ניסו לחבר אותנו לקיום המצוות.' הדור של היום מחפש חיבור, וכל הפעילות של 'בצילו' בשנים האחרונות היא לתת להורים את הכלים וההבנה הפנימית על פי תורת הסוד, עם חיבור ישיר לחיי היום- יום, מה שיאפשר להם קודם כל להבין ולהתחבר בעצמם במרחב האישי והזוגי, ואז גם לדעת ולהעביר זאת לחוויה משפחתית יחד עם הילדים ולדעת לקבל את התורה בצורה כזו שתהיה מאירה ואהובה גם על ילדינו.במדריך לכבוד החג קיבצתי את המשמעות הפנימית וסודו של ליל חג השבועות ואיך לחוות את החג בהתחדשות ובחיבור זוגי ומשפחתי שתקרין על כל חיבור התורה לבית ולמשפחה."

להורדת המדריך כולל דרך מעשית לתיקון ליל שבועות לחצו כאן!