העולים מאוקראינה
העולים מאוקראינה צילום: אריק שרגא

בשעות הבוקר המוקדמות היום (שלישי) נחתה טיסה ועליה 111 עולים חדשים מאוקראינה שהתקבלה על ידי עובדי משרד העלייה והקליטה מתחם הייעודי לקבלת העולים בנתב"ג.

מדובר בטיסה הגדולה ביותר של עולי הקרן לידידות מאז פרוץ משבר הקורונה. בין העולים ישנם 21 ילדים ו-14 מתוכן מתחת לגיל עשר. העולה הצעיר ביותר הינו בן 8 חודשים בלבד והעולה הוותיקה ביותר היא בת 89.

העולים היו להגיע לארץ כבר בחודש מרץ. עם החרפת משבר נגיף הקורונה בארצם, החליטה ממשלת אוקראינה לסגור את המרחב האווירי מעל מדינתם ולהדק את הסגר במדינה.

למרות זאת פנתה הקרן לידידות לממשלת אוקראינה וביקשה לאשר החרגה עבור העולים שמצויים בין הפטיש לסדן, אחרי שמכרו את בתיהם ועזבו את עבודתם בידיעה שהם עולים לארץ ובדיעבד, נאלצו להמתין למעלה מחודשיים.

בין העולים היו גם בני הזוג אולנה (45) ורומן (50) קרבץ וביתם מריה (11) שעלו מהעיר דונצק. אולנה היתה עובדת מדינה באוקראינה ונחשפה מקרוב בתקופה האחרונה לציבור האנשים שלא קשוב להוראות. "בביקור האחרון שלנו בישראל חווינו תחושת סולידאריות גדולה מצד האנשים שגרים במדינה. בתקופה הזאת במיוחד זהו הדבר החשוב ביותר, אחדות בין האנשים. בזכות הערכים האלו נוכל לעבור את המשבר הזה ואנחנו משוכנעים שהערכים האלו קיימים בקרב האנשים בישראל".

בטיסה היה גם ואדים סרגיינקו (57), במקור מהעיר אודסה, שעם תום תקופת הבידוד מתכנן לעבור לגור בעיר אשדוד. ״אני מחכה לעלות לישראל כבר זמן רב. הרבה שנים לא חשתי שאני גר במקום שבו אוכל להיות גאה ביהדות שלי. כעת נוסף לזה גם משבר הקורונה ואני מרגיש שההתנהלות בישראל אחראית יותר״ הוא סיפר. ״שמעתי שיש שרב בישראל ושחם מאוד, אבל אני לא חושש. אני מעדיף לגור במקום חם עם אנשים חמים״.

העולים החדשים שנוחתים בישראל יעברו בהתאם להנחיות משרד הבריאות לבידוד מלא במשך 14 יום. עם תום תקופת הבידוד ובהנחה שאין כל שינוי בהרגשתם יהיו העולים רשאים לעבור לדיור הקבע שלהם ולהתחיל את תהליך הקליטה שלהם בישראל.

בשבועות האחרונים נרשמה עלייה של ממש במספר המתעניינים בעלייה לישראל בקרב המדינות בהן פעילה הקרן לידידות. עם פתיחת השמים האוויריים במדינות השונות, יש צפי להתחזקות של 20% בבקשות העלייה,

זאת בנוסף לעומס הקיים לאחר עיכוב של חודשיים בטיסות עולים ובמתן אשרות עלייה שנובעות מסגירת המשרדים הרשמיים.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה בירכה את העולים ואמרה, "כל עלייה מרגשת בפני עצמה. עלייתם ארצה של יהודים מכל קצוות העולם היא סמל, סמל לכוח ולעוצמה של העם היהודי המאוחד בציון. אני זכיתי להתחיל את תפקידי כשרת העלייה והקליטה עם הגעתם של 111 עולים חדשים מאוקראינה. יחד איתם אני נרגשת להתחיל את המסע הישראלי-ציוני תוך דאגה לקליטתם המיטבית ולרווחתם ללא תנאי. העלייה בונה את הארץ הזו, כך היה וכך ימשיך להיות במשמרת שלי. ברוכים השבים הביתה".

נשיאת הקרן לידידות יעל אקשטיין הוסיפה, "התקופה האחרונה היא תקופה מאתגרת עבור העולם כולו והעולם היהודי בפרט. למרות הקשיים ולמרות המצב הקרן לידידות ממשיכה לפעול בכל כוחה לטובת המשך פעילות העלייה. אני מבקשת לאחל הצלחה רבה לשרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה שנכנסה לתפקידה השבוע והופקדה במשמרת שתהיה מאתגרת אך חשובה במיוחד לעם היהודי בעולם ולקשר בינו ובין ישראל".