"יש לתת עדיפות לסיום הליגה המקומית"

מזכ"ל פיב"א, ארגון הכדורסל האירופי, קורא לקבוצות האירופיות השונות לתת עדיפות לסיום הליגות המקומיות שלהן לפני המפעלים האירופיים

נרי וייס , כ"ה באייר תש"פ

שמעון מזרחי. עומד בפני סנקציות מרחיקות לכת?
שמעון מזרחי. עומד בפני סנקציות מרחיקות לכת?
צילום: פלאש 90

פיב"א נגד קבוצות היורוליג. בימים האחרונים קיימת מתיחות גדולה בין מנהלת ליגת העל בכדורסל למכבי ת"א.

בבסיס המתיחות נמצאת השאלה מה קודם למה ומה עדיף על מה - ליגת העל הישראלית או שמא מפעל היורוליג היוקרתי.

למעשה, מאז הודיעה מנהלת ליגת העל בכדורסל על חידושה של עונת 2019/20 לפני כשבוע וחצי, במכבי ת"א שנציגם היו"ר שמעון מזרחי נמנע בהצבעה בדירקטוריון הליגה על חידוש העונה, עושים שרירים בכל הקשור לחידוש העונה שהופסקה בשל התפרצות נגיף הקורונה.

הסיבה לכך היא האפשרות בדבר חידושה של עונת היורוליג.

ההתנגשות בין המפעל האירופי אם אכן ישוב להתקיים עוד העונה לליגה הישראלית, הינו בשל המתווה הקשוח של הנהלת היורוליג כשזו תקיים את כל המשחקים הנותרים בעיר אחת באירופה ותכריח את כלל הקבוצות להיכנס באותה העיר לבידוד בן שבועיים בטרם יעלו לפרקט.

במכבי ת"א שסיפקו עונה חלומית מזה שנים רבות במפעל הכדורסל היוקרתי ביותר באירופה, רוצים לשמור על סיכוייהם הגבוהים לזכות בתואר אירופי ולהכניס לכיסם סכום כסף גבוה, כאשר שם הסכומים גבוהים הרבה יותר מאלו של השתתפות בליגת העל הישראלית.

בשל כך, ימים אחרי ההחלטה על חידושה של עונת הכדורסל הישראלית, אמרו במכבי כי אם יצטרכו לבחור בין השתתפות ביורוליג להשתתפות בליגת העל הישראלית, יעדיפו אלה את היורוליג, דבר שעורר סערה גדולה וגרר תגובות רבות מצידם של היריבות הספורטיביות, בעלי תפקידים ומנהלת הליגה עצמה.

במכבי אף ניסו להציע פשרה לא הגיונית שתאפשר להם לשחק בשני המפעלים יחד, אך זו נפסלה על הסף מצידה של מנהלת הליגה.

כעת מסתבר כי המתיחות בין מכבי למנהלת הליגה היא לא ייחודית רק לישראל, כאשר מתח זה קיים בין כל הקבוצות המשתתפות במפעל היורוליג הבכיר לבין הליגות המקומיות שלהן.

מי שהתייחס לנושא הוא לא אחר מאשר מזכ"ל פיב"א אנדראס זאקליס. מזכ"ל ארגון הכדורסל האירופי אמר בראיון לתקשורת ברוסיה כי על הקבוצות האירופיות לתת עדיפות חד משמעית לסיום הליגות המקומיות בטרם יעדיפו את סיומה של עונת היורוליג.

"פיב"א היתה מנוע הצמיחה של הקבוצות הבכירות ביבשת במשך שנים ארוכות. הארגון עזר להן להתקדם ולגדול במדינות שלהן והושיט יד בכל פעם שהן הזדקקו לעזרה. בהתחשב בכך, מצופה מהקבוצות לכבד את המסגרות, האיגודים והליגות המקומיות. הן אלה שצריכות להיות בעדיפות הראשונה", אמר זאקליס.

למעשה, המתח בין הליגות המקומיות המיוצגות על ידי פיב"א לבין הקבוצות האירופיות המשחקות ביורוליג, היא עימות נוסף בין שני הגופים שבשנים האחרונות רק הולכות ומסתכסכות.

לא מן הנמנע כי במידה שקבוצה אירופית אכן תעדיף את היורוליג ותפרוש מהליגה המקומית, זו תיענש בחומרה על ידי פיב"א ותגרור סנקציות חמורות איתה כלפיה ואף כלפי המדינה בה היא משחקת, למשך שנים רבות.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il