הונגריה לא תכיר בטרנסג'נדרים

המגדר המיני של האדם יקבע על פי הכרומוזומים בלידתו, ויהיה גבר או אישה בלבד.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ה באייר תש"פ

להט"ב
להט"ב
צילום: istock

הונגריה מבטלת את ההכרה המשפטית בטרנסג'נדרים כמגדר מיני חוקי. הפרלמנט ההונגרי הצביע היום (שלישי) בעד הצעת חוק שתבטל את ההכרה המשפטית בטרנסג'נדרים ואיפשרה למי שמגדיר את עצמו כטרנסג'נדר לשנות את שמו ומינו במסמכים הרשמיים לרבות בתעודת הזהות.

על פי החוק החדש המגדר המיני של האדם יקבע על פי הכרומוזומים בלידתו, ויהיה גבר או אישה בלבד.

134 חברי פרלמנט הצביעו בעד הצעת החוק, בהם חברי מפלגת השלטון פידש, בעוד 56 התנגדו לה. הצעת החוק עדיין צריכה לקבל את אישורו של נשיא הונגריה יאנוש אדר, אך ההערכה היא כי הוא יחתום על החוק בעקבות קשריו הטובים עם ראש הממשלה ויקטור אורבן.

הצעת החוק עלתה על ידי סגן ראש הממשלה ההונגרי ב-31 במרץ, יום הנראות הטרנסג'נדרית הבינלאומי המוגדר כ"יום המוקדש לאנשים טרנסג'נדרים ולהעלאת המודעות לאפליה ואלימות כלפי טרנסג'נדרים ברחבי העולם".

ארגוני זכויות אדם וחברי אופוזיציה שהצביעו נגד הצעת החוק טענו כי היא "דוחפת את הונגריה חזרה לעידן אפל" וכי מדובר באפליה נגד טרנסג'נדרים.

ארגון זכויות הטרנסג'נדרים בהונגריה אמר לאחר אישור הצעת החוק כי "החוק מפר את הנורמות הבינלאומיות לזכויות אדם ומנוגד לפסיקה של בית המשפט האירופי וכן לפסיקה קודמת של בית המשפט ההונגרי לחוקה".

גם קריסטינה תמאס-סרוי מארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" גינתה את ההחלטה, ואמרה כי "החלטה זו דוחפת את הונגריה חזרה לעידנים אפלים ורומסת את זכויותיהם של אנשים טרנסג'נדרים. זה לא רק יחשוף אותם לאפליה נוספת, אלא גם יעמיק סביבה בלתי-סובלנית ועוינת שאיתה כבר מתמודדת קהילת הלהט"ב".