מחר בבג"ץ: תנועת רגבים מצטרפת לעתירת עדאלה

בג"ץ ידון בעתירת ארגון השמאל 'עדאלה' הדורשת לחבר את כלל הפזורה הבדואית לתשתית אינטרנט בשל משבר הקורונה.

ערוץ 7 , כ"ה באייר תש"פ

כפר בדואי
כפר בדואי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בג"ץ ידון מחר (רביעי) בעתירת ארגון השמאל 'עדאלה' הדורש כי המדינה תחבר את עשרות אלפי הבתים בפזורה הבדואית לרשת האינטרנט, על מנת לאפשר לתלמידים המתגוררים בפזורה להתחבר למערך ה'למידה מרחוק' שמפעיל משרד החינוך.

בתנועת רגבים פנו לבג"ץ על מנת להצטרף לעתירה כ'ידידי בית המשפט', תוך הסכמה לטענות העתירה כי לכלל הילדים במדינת ישראל מגיעה הזדמנות דומה ליהנות משירותי הלמידה מרחוק.

ברגבים סבורים כי העתירה מבקשת לנצל את מצב החירום של משבר הקורונה, שכבר נמצא בסופו, כדי לקבוע מציאות חדשה בנגב ולהלבין דה פקטו עשרות אלפי מבנים הפזורים במאות רבות של מקבצי בניה וזאת תוך מינוף מצוקת החינוך של הילדים והנוער המתגוררים בפזורה, ולפיכך המליצו ברגבים כי משרד החינוך יבחן חלוקת טלפונים חכמים לתלמידים מעוטי יכולת במקום חיבור קווי לרשת החשמל והאינטרנט.

הפזורה הבדואית הבלתי חוקית בנגב, מונה מעל אלפיים מקבצים קטנים המפוזרים על שטח של כ-600,000 דונם – שטח המשתווה לשטחן של עשרת הערים הגדולות בישראל גם יחד.

בתחומי הפזורה מתגוררים כ-20 אלף תלמידים הלומדים במוסדות החינוך ביישובי הקבע ובערים הבדואיות ובמתחמי שירות שהוקמו ברחבי הפזורה הבדואית בנגב. תושבי הפזורה הבלתי חוקית אמורים על פי החוק והחלטות הממשלה לעבור ליישובי הקבע, ומאחר והמבנים בנויים שלא כחוק, הם אינם מחוברים לתשתיות חשמל ובזק.

בתגובת המדינה לעתירה, שהוגשה בסוף השבוע, נכתב בין השאר כי תכנית הלמידה מרחוק של משרד החינוך כוללת גם למידה באמצעות הטלפון, חלוקת חוברות עבודה ושימור קשר אישי בין המורים לתלמידים – ולא רק למידה באמצעות האינטרנט, אשר אף היא ניתנת ליישום באמצעות תקשורת סלולרית הקיימת בפזורה.

בנוסף ציינה המדינה צעדים שנקטה לשיפור התשתיות הסלולרית ותשתית האינטרנט הקווי ביישובי הקבע, וכי פניות שפרסמה ביישובים אלו על מנת לסייע בהסרת חסמים בפני התחברות לאינטרנט, הניבו רק 14 תושבים שפנו בבקשת סיוע.

"ההתיישבות בפזורה הבדואית, יישובים אשר הוקמו בניגוד לדיני התכנון והבניה, היא פרי בחירה אוטונומית של תושבי הפזורה (וביתר דיוק לענייננו – הורי הילדים) אשר ניתנה להם האפשרות להעביר את מקום מושבם אל יישובי הקבע, וכי לא מדובר באוכלוסיה העומדת בפני שוקת שבורה כפי שביקשה העתירה לצייר", נכתב בתשובת המדינה.

המדינה מוסיפה כי העתירה מנסה "לגלגל לפתחו של בית המשפט הנכבד בפעם נוספת את סוגיית הסדרת השאלות הכרוכות בהתיישבותם של בני הפזורה הבדואית באדמות הנגב – סוגיה חברתית, כלכלית, פוליטית ומשפטית מורכבת ורגישה, שטרם באה אל פתרונה המלא, ואין מקום לכך במסגרת עתירה זו".

עו"ד בועז ארזי מתנועת רגבים מחדד, כי "הטענה בעתירת ארגוני השמאל היא שהזכות לחינוך היא זכות מוחלטת, שיכולה לרסק במחי יד שורה של החלטות ממשלה לאורך עשרות שנים. הפרוגרסיביות בטיעון הזה היא חלק ממסע רב שנים שמנסה בכל פעם מחדש, להכשיר שרצים בדרכים עקיפות. טוב עשתה המדינה שהוכיחה כי פעלה משמעותית בקידום הלמידה מרחוק וכמובן גם במגזר הבדואי - אך לא על חשבון שלטון החוק".