אבו מאזן: החל מהיום אנחנו משוחררים מכל הסכם עם ישראל וארה"ב

יו"ר הרשות הפלסטינית טען כי הכרזת ישראל על כוונתה להחיל ריבונות ''ביטלה למעשה את הסכם אוסלו''.

ערוץ 7 , כ"ה באייר תש"פ

אבו מאזן: החל מהיום אנחנו משוחררים מכל הסכם עם ישראל וארה"ב-ערוץ 7
עבאס
Reuters

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף הערב (שלישי) את ישראל ואמר כי הרשות רואה את עצמה משוחררת מכל ההבנות וההסכמים עם ישראל וארה"ב, לרבות הסכמים ביטחוניים.

במהלך ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה אמר אבו מאזן כי "בהצהרותיה על כוונת הסיפוח, ביטלה ישראל למעשה את הסכם אוסלו. ישראל ככוח כובש צריכה לשאת באחריות שלה מול הקהילה הבין-לאומית ובמחויבויות שלה כלפי העם הפלסטיני".

במהלך הכינוס נדונו דרכי התגובה של הרשות להחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן.

בתוך כך, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן, טען היום כי החלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן וביהודה ושומרון תפגע בסיכוי להגיע להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים.

ביידן אמר באירוע התרמה וירטואלי כי "סיפוח ישראלי יחנוק כל סיכוי לשלום", וטען כי כי צעדים חד צדדיים "יערערו" את הסיכויים לפיתרון ''שתי מדינות''.

"וושינגטון אינה יכולה לשמור על ישראל באופן מלא ללא שלום", אמר המועמד הדמוקרטי באירוע שבו השתתפו יהודים דמוקרטיים. "ישראל צריכה לחדול מאיומי הסיפוח, ולהפסיק את הבנייה בהתנחלויות מכיוון שהיא תגרום לחיסול כל תקווה לשלום".

בהקלטה מהאירוע שפורסמה באתר Jewish Insider נשמע ביידן מבטיח כי יתמוך ב"חוק טיילור פורס" שקובע כי ארה"ב לא תסייע לרשות הפלסטינית כל עוד היא ממשיכה בתשלום משכורות למחבלים.

אמש דווח בחדשות 13 כי שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, מנהל בשבועות האחרונים שיחות עם בכירים בבית הלבן, בקונגרס ובסנאט, כדי לקדם מהלך מהיר של החלת ריבונות.

דרמר אמר בתדרוכים סגורים בוושינגטון שיש לבצע את הריבונות הכי מהר שאפשר. "אנחנו לא יודעים מה יקרה בבחירות לנשיאות ארצות הברית בנובמבר - ביידן עלול לנצח. עכשיו יש חלון הזדמנויות וממשל אוהד. לכן צריך לעשות את זה עכשיו", אמר.

דרמר מוסיף בשיחות כי קביעת עובדות בשטח בזמן ממשל טראמפ 'תסנדל' את הממשל הבא, אם יהיה דמוקרטי, אך אי ניצול ההזדמנות עלול להביא להחמצה היסטורית.

גורמים במשרד החוץ האמריקני טענו בימים האחרונים שיש להמתין עם המהלך זמן מה, לפחות עד להתייצבות הממשלה החדשה בישראל ומדבריהם דרמר מודאג.

בימים האחרונים העבירו ירדן, סעודיה ואיחוד האמירויות מסרים חריפים לבית הלבן באשר להתנגדות להחלת הריבונות.