פורטל הדף היומי
פורטל הדף היומיצילום מסך

יישומון 'פורטל הדף היומי' השיג בימים האחרונים דירוג מקסימלי חסר תקדים של חמישה כוכבים בחנות האפליקציות, לאחר שהורד למעלה מ-100 אלף פעמים ודורג בידי 5,000 משתמשי אנדרואיד שונים.

הרב ד"ר הראל שפירא, מקים פורטל הדף היומי ומי שעומד בראש המסלול לבנים במכללה האקדמית דתית לחינוך שאנן בחיפה, מציין כי "השילוב של שני הדברים הוא נדיר ביותר''.

''גם עשרות אלפי משתמשים וגם הדירוג הגבוה ביותר, אני לא יודע אם יש עוד יישומון בעולם עם נתון נדיר כזה. חיפשתי הרבה ולא מצאתי, זה נובע מכך שהיישומון פותח ברמה גבוהה, אבל גם מכך שאנשים שלומדים דף יומי מלאים הכרת הטוב ומבקשים לפרגן לנו".

את מיזם פורטל הדף היומי התחיל שפירא כבר לפני כ-15 שנה, כשעידן האינטרנט רק החל. ''עם תחילת עידן האינטרנט העליתי לאיזשהו אתר דפי לימוד שהכנתי לתלמידים שלי, והצעתי לאחרים להעלות את החומרים שלהם", מספר שפירא. "רציתי להקים אתר שירכז את החומרים, חשבתי שזה יהיה פרויקט קטן, ולא יכולתי לשער לאן זה יגיע. מאז זה פשוט תפס את כל החיים שלי, מבחינת זמן והשקעה כספית.

''היום יש באתר עצמו כמויות עצומות של חומרים מכל הגוונים והסגנונות שמגיעים לכלל הציבורים בארץ ובעולם - גם לדתיים וחרדים, אבל גם לחילונים שמשתמשים באתר וביישומון לאנדרואיד ולאייפון שאותו מתכנתים לירון פורטגנג ובנימין טרכטמן".

יישומון 'פורטל הדף היומי' מציע לכל מי שלומד גמרא, ובפרט ללומדי הדף היומי, מגוון רחב של תכנים, כלים ושירותים שונים. בין השירותים השונים, יכול לקבל הלומד את הגמרא עצמה בשתי גרסאות: צורת הדף המקובלת או טקסט של הדף.

כמו כן ישנים שיעורי שמע ווידיאו במגוון שפות: עברית, אנגלית, יידיש, צרפתית, ספרדית ופורטוגזית. באתר ניתן למצוא גם מילון ארמי עברי, לוח חודשי ללימוד הדף היומי עם אפשרויות לסימון והוספת הערות, פורום לשאלות ותשובות, וכן מפה מקוונת של שיעורי דף יומי הקרובים ללומד ואפשרות לחפש בזמן אמת חברותא ללימוד.

ממשק היישומון תורגם כבר לשפות אנגלית, צרפתית, ספרדית, פורטוגזית, רוסית, גרמנית, והשבוע (ראשון) עלתה גם גרסה ביידיש.

"התקשרו אלי מספר אנשים מארה"ב שהיו בבידוד וסיפרו שבזכות האפליקציה יכלו להמשיך בלימוד ולהרגיש מחוברים. עשיתי סקר באתר בין הלומדים והרבה מאוד מהם אמרו שהלימוד שלהם דווקא השתפר בגלל הקורונה, כך שאפשר להגיד שבזה המגיפה הזו הביאה איתה ברכה", מסכם שפירא.

נשיא מכללת שאנן פרופ' יחיאל פריש ברך את הרב ד"ר הראל שפירא על ההישג המכובד: "'אשרי האיש שגדל בתורה', ויותר מכך שבעמלו המבורך מאפשר לרבי רבבות יהודים בארץ ובעולם, גם לאלו שאינם מיושבי הקבע בבית המדרש להעמיק ולהתמיד תדיר בלימוד הגמרא. אשרי העם שככה לו ואשרינו שזכינו שהרב שפירא הינו חלק ממשפחת שאנן".