יוסי דגן:
ריבונות לא שווה הכרה במדינת טרור

ראש מועצת שומרון: ריבונות לא צריכה להיות תלויה בארה"ב, כפי שהוכיחו בגין, אשכול ואפילו אולמרט כשתקף את הכור הסורי למרות עמדת בוש

שמעון כהן , כ"ו באייר תש"פ | עודכן: 14:49

נתניהו ודגן
נתניהו ודגן
צילום: דוברות

תכנית טראמפ הכוללת ריבונות על 30 אחוזים משטחי יו"ש והבקעה בתמורה לנכונות ישראלית להכיר במדינה פלשתינית על שאר השטח, מציבה את ראשי ההתיישבות ומועצת יש"ע במחלוקת אידאולוגית פרגמטית שלא הייתה מזה שנים רבות.

בראיון לערוץ 7 קובע ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, כי אין מדובר בוויכוח בין פרגמטים לאידאולוגים. "אני כופר לחלוטין שהחלת הריבונות צריכה להיות כרוכה בהסכמה להקמת מדינת טרור. יותר מכך אני כופר בכך שהחלת הריבונות צריכה להגיע תלויה בהסכמתה או באישורה של מדינה כלשהי, גם ארה"ב".

"אני רוצה להזכיר שמנחם בגין ואשכול, שהחילו ריבונות קודם בגולן ובירושלים, פעלו בניגוד מוחלט לעמדת ארה"ב. אשכול כמנהיג השמאל החליט שהוא מחיל את הריבונות על ירושלים המשוחררת למרות התנגדות אמריקאית חריפה ואמר שאנחנו מדינה ריבונית. בגין עשה זאת ביום אחד כשרייגן השתולל מזעם ואיים בביטול ההסכם האסטרטגי-ביטחוני בין ארה"ב לישראל. בגין בתגובה ביטל את ההסכם בעצמו והחיל את הריבונות. הוא אמר אז שאנחנו לא רפובליקת בננות ולא מדינת וסאלים. עברו כמה חודשים ללא הסכם הגנה ואז הוא טס לארה"ב והתפייס עם רייגן".

"גם אולמרט כשהחליט לפוצץ את הכור בסוריה, ישנו סיפור שלא ידוע ולא התפרסם אבל שמעתי אותו מגורם אמריקאי שהיה בחדר. הגורם סיפר לי שאולמרט התקשר לנשיא בוש ואמר לו שאנחנו עומדים להפציץ. בוש התנגד ואמר שנעבוד בכלים מדיניים אבל אולמרט אמר שעם כל הכבוד, אלו האינטרסים שלנו והוא זה שמחליט. אותו אדם שהיה בחדר סיפר לי שבוש עצמו אמר לאנשיו שאולמרט איש אמיץ ואני מכבד אותו. בוודאי כשמדובר בטראמפ חצי שנה לפני בחירות כשכולם יודעים שהבייס שלו אוהב ישראל ותומך בריבונות יתר מחלק משרי הממשלה שלנו, זו איוולת להגיד שהחלת הריבונות מחייבת את הסכמת ארה"ב".

ואולי גם אם לא נכון לתלות את הריבונות בהסכמה אמריקאית רצוי וכדאי שתהיה הסכמה כזו, בעיקר נוכח התגובות הצפויות בעולם ובאו"ם? על כך משיב דגן ואומר כי אכן רצוי וכדאי אך לא מחוייב המציאות. "אין ספק שגם לבגין אשכול ואולמרט היה רצוי לקבל הסכמה אמריקאית, אבל לא להתבלבל בין העיקר והטפל. ההסכמה האמריקאית היא זנב קטן למעשה החלת הריבונות שישראל יכולה לעשות אותו ללא הסכמה אמריקאית. ההסכמה האמריקאית לא שווה בשום אופן הכרה בהקמת מדינת טרור בלב הארץ ואינה שווה הפרדה בין סוגי ישובים והפיכת ישובים למבודדים מבוצרים ובסכנת קמילה והקפאת בניה".

מחדד דגן ואומר: "גם הריבונות לא שווה הכרה במדינת טרור בלב הארץ והפרדת ישובים לגושים, בוודאי כשהסכמה כזו לא נצרכת. אנחנו מדינה עצמאית וזו הקריאה שלי לראש הממשלה כפי שאמרתי לו עצמו ערב ההכרזה בבית הלבן ואני אומר זאת גם לחברים האמריקאים, מדובר בממשל טוב שאנחנו מכבדים אותו. הייתי פעיל לבחירתו של טראמפ שהוא אוהב ישראל, אבל ראש הממשלה שלנו הוא נתניהו ולא טראמפ ולא פרידמן".

"העם מצפה מנתניהו לתיקון העוול ההיסטורי ולהחיל את הריבונות ולעמוד נגד הקמת מדינת טרור בלב הארץ", אומר דגן ומונה רוב עצום בממשלה ומחוצה לה (ימינה וישראל ביתנו) המחייב את מהלך החלת הריבונות ואומר כי הוא מצפה מראש הממשלה לעמוד על העיקרון של כן לריבונות ולא להקמת מדינת טרור בלב הארץ.

לנוכח דבריו הנחרצים בהיבט האידאולוגי והמדיני שאלנו את דגן אודות עמדות אחרות שנשמעות מצמרת הנהגת ההתיישבות, כאשר אחד המובילים של גישה זו הוא ראש מועצת אפרת, עודד רביבי שטען כי סירובם של חבריו להתיישבות למדינה הפלשתינית מסכלת למעשה את מהלך החלת הריבונות, ומאחר והסרבנות הפלשתינית צפויה להתברר בהקדם אין סיבה שלא לקבל את מה שניתן כעת על ידי הנשיא האמריקאי.

על טענות מסוג זה משיב דגן ואומר כי "אנשים שאומרים את זה אומרים את זה לא מתוך רוע אלא מתוך חוסר הכרה של המציאות בוושינגטון ושל היחס בין ישראל לארה"ב". הוא מזכיר כי בהצבעה שהתקיימה בין ראשי מועצת יש"ע הייתה הסכמה כמעט פה אחד נגד קבלתה העקרונית של מדינת טרור בלב הארץ. לדבריו לכל ברור וידוע שאם תובע הסכמה עקרונית להקמת מדינה כזו תחת תנאים מסוימים הרי שבמהירות רבה התנאים יתנדפו וכל שיישאר צרוב זו ההסכמה העקרונית להקמתה של מדינה כזו, כפי שאירע לנאום בר אילן של נתניהו.

"חשוב לזכור שאנחנו חצי שנה לפני בחירות בארה"ב. חלק ניכר מהבייס האוונגליסטי של טראמפ לא יבוא להצביע. גם טראמפ כאוהב ישראל יכבד את ההחלטה הישראלית וגם אם הוא לא יקבל אותה הוא לא ייכנס לעימות חזיתי עם ישראל כשהבייס שלו רוקד משמחה על החלת הריבונות. כלומר זו גם איוולת אידאולוגית, גם סכנה ביטחונית והתיישבותית וגם חוסר הבנה של המציאות המדינית מול ארה"ב. כל הסיכומים היו שזה לא מותנה אחד בשני, כך שגם לפי מה שהוצג בבית הלבן אין סיבה שזה לא יקרה".

"יש כאן דפוס קבוע", אומר דגן, "כשהיה אובמה אמרו שזה נשיא עוין אי אפשר לריב אתו וכשיש נשיא אוהד אומרים שהוא אוהד ולכן לא נריב אתו". דגן מזכיר כי בפנינו נקראת שעת כושר מדינית נדירה שבה הנשיא האמריקאי אוהד ישראלי כפי שלא היה מעולם, אירופה עסוקה בהתמודדות עם הקורונה ומרבית מדינות ערב מתנגדות לרש"פ יותר מכפי שהן מתנגדות לישראל. "זה הזמן לצאת לעבודה".

"בתקופה הקרובה נשמע הרבה ספינים מצד פוליטיקאים ומצד גורמים תמימים בהתיישבות. אני קורא לראש הממשלה לעמוד איתן ולהחיל ריבונות בחודש הקרוב כפי שהוא הבטיח. זה יעבור ברוב גדול וארה"ב תצטרף לדבר הזה, וגם אם היא לא תצטרף זה לא נורא. כך היה גם בגולן ובירושלים. לקח לארה"ב להכיר בזה עשרות שנים. אז מה?".

כראש מועצה מודע דגן היטב גם למשמעויות בשטח של מהלך החלת הריבונות, ועל כך אנו שואלים אותו אם אינו חושש להסלמה והגברת הטרור שתבוא לידי ביטוי בצירי התנועה ובישובים.

"אנחנו אזרחים של מדינת ישראל שהיא החזקה באזור. אינספור פעמים נחשפנו לאיומים מאז "הצונאמי המדיני" של אהוד ברק ועד האיומים על הכרזת השגרירות העברת השגרירות, העברת השגרירות בפועל, רמת הגולן וכו'. יש לנו צבא חזק ואנחנו מחזקים את ידיו ויש לנו את הקב"ה. בגלל שצה"ל שולט כמעט בצורה מלאה ביהודה ושומרון יש שקט יחסי משני עברי הקו הירוק ואם המחבל אבו מאזן ינסה לייצר גל של פיגועים צריך לטפל בו כמו עם מי שמייצר גל של פיגועים בלי למצמץ. כשיש הרתעה יש שקט".

"אני שומע גם שירדן מאיימת. כולם יודעים שזו מדינה פיקטיבית שחיה בזכות הנשמה מלאכותית של ישראל והמוסד. כולם יודעים את זה ולכן הזנב לא יכול לכשכש בכלב. בחודש הקרוב ניחשף לספינים ואיומים ובשביל זה יש לנו צבא ממשלה ומערכות מודיעיניות ומדיניות וכל יום שעובר הופך את זה ליותר מסובך".