"שיר לירושלים"
"שיר לירושלים"צילום: יח"צ

אחד האירועים הראשונים במסגרת יום ירושלים ה-53 יתקיים הערב, יום רביעי, וזהו מצעד שירי ירושלים שישודר בין השאר גם בערוץ 7 החל מהשעה 21:00 בערב. מי שינחה את האירוע הוא איש הרדיו והתקשורת מנחם טוקר שסיפר לנו על הצפוי ועל ייחודו של האירוע.

על עצם קיומו של אירוע מוסיקאלי גדול ללא קהל מעיר טוקר כי מבחינתו מדובר בחוויה ראשונית ומורכבת שכן קהל ממלא תפקיד באירועים מעין אלה, מחיאות כפיים, השתתפות והתלהבות מאפשרים תמרון לאמנים שעל הבמה ולהפקה שמאחורי הקלעים. כעת, ללא הקהל, צפוי להיות מעט יותר מורכב וטוקר ממתין לאירוע בציפייה.

על תוכן האירוע הוא מספר כי לקראתו פורסמו בכלי התקשורת 53 שירים כנגד 53 השנים שחלפו מאז שחרור העיר. מדובר בשירים מהמקורות ומתוכם ייבחרו היום עשרת המובילים שיבוצעו על ידי אמנים מובילים בהם אוהד מושקוביץ, יונתן רזאל, ישי לפידות, שולי רנד, הקינדרלך ועוד, ובמהלך המופע הצופים באתרים השונים יוכלו לדרג ולבחור את שלושת הגדולים ומהם ייבחר שיר ירושלים המוביל שלהם, השיר הזוכה שיוכרע בסמוך לשעה 23:00.

את 53 השירים שהגיעו להתמודדות בחרו מוזיקאים דרך תכניתו של טוקר ברדיו קול-חי. נוצרה מעין ועדת מומחים שבחרה את השירים כאשר להערכת טוקר כארבעים מהם היו קונצנזוס שנבחר כמעט על ידי כולם. כשהוא מתבקש להזכיר כמה מהשירים המובילים לטעמו מציין טוקר את 'שבחי ירושלים', את 'אם אשכחך' של שוויקי, 'ירושלים שבלב' של אברהם פריד, 'ירושלים אורו של עולם', 'רחם', 'השבעתי' ולהערכתו גם מרדכי בן דוד יכניס לצמרת שני שירים לבד מ'ובאו האובדים' של הרב קרליבך שלהערכתו "זה חייב להיות שם".

כשהוא נשאל אם יש סיכוי שדרך שירי המקורות על ירושלים יתחבר גם הציבור החילוני ליום ירושלים, מעיר טוקר כי אכן ניתן לראות את המגמה הכללית של מוסיקה יהודית החודרת אל לב המיינסטרים הכלי, אך את ייחודו של אירוע זה הוא רואה דווקא במעורבותו המשמעותית של הציבור החרדי.

"זה אירוע ראשון שמיועד לציבור דתי וחרדי. היום באופן היסטורי במדיה החרדית זה רגע דרמטי שבו שתי תחנות הרדיו מעבירות את האירוע בשידור חי. מדובר ביום ירושלים והחרדים פחות מתחברים לטקסים ציוניים", הוא מזכיר, "אבל יום ירושלים הוא היום היותר קל לעיכול עבור הציבור החרדי כי אם תבוא לבחור חרדי ותאמר לו שלפני 53 שנים לא יכולת להגיע לכותל, להר הזיתים ולקבר האור החיים וכו'. לכן יום ירושלים עובר בצורה די חלקה במגזר החרדי. זה רגע גדול שיום ירושלים יהיה בכל כלי התקשורת החרדיים ששמחים וגאים על שחרור ירושלים".

לקראת תום השיחה אתו מקפיד טוקר להזכיר את שלושת הגורמים העומדים מאחורי האירוע: המשרד לענייני ירושלים והמורשת בראשות הרב רפי פרץ, ראש העיר משה לאון והרשות לפיתוח ירושלים. "שלושתם סייעו בענק כדי שהמיזם הזה יגיע לכל בית בישראל".