לא כל עבירה על החוק מגדירה את המעשה כפשע

שליחת ההודעה בנוגע להעמדה לדין נקראת מכתב יידוע בהתאם לסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי.

תוכן שיווקי , כ"ו באייר תש"פ

מסמך משפטי
מסמך משפטי
PIXABAY

לא כל עבירה על החוק מגדירה את המעשה כפשע.

חוק העונשין מחלק את העבירות הפליליות לשלושה סוגים עיקריים – חטא, עוון ופשע כאשר האחרון מוגדר כעבירה שעונשה מעל שלוש שנות מאסר.

כשאדם צפוי לעמוד לדין בגין פשע שביצע, מדובר על דבר מהותי וגורלי העלול לטלטל את חייו וחיי משפחתו.

לאור זאת, התביעה מחויבת על פי חוק לשלוח לאותו אדם הודעת עדכון על הכוונה ו/או האפשרות של העמדתו לדין פלילי, כדי שאותו אדם יוכל להתכונן להשלכות הנובעות מכך באופן הולם.

מכתב יידוע ראשון

שליחת ההודעה בנוגע להעמדה לדין נקראת מכתב יידוע בהתאם לסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי. סעיף זה מחייב את הגוף התובע (משטרה, פרקליטות או גוף אחר) להביא לידיעתו של החשוד כי חומר החקירה בתיק החקירה שהתנהל נגד החשוד הועבר לידי הגוף התובע, ונבחן על ידי אותו גוף לצורך קבלת החלטה על העמדת החשוד לדין או סגירת התיק נגדו.

באמצעות שליחת מכתב יידוע ראשון, התביעה מעניקה לחשוד את הזכות להיערך לשימוע בגין החשדות המיוחסים לו, וכך לנסות להימנע מהגשת כתב אישום נגדו. למרות שמדובר על מכתב "התראה" ראשון שאינו מודיע סופית על העמדה לדין, מומלץ להתייחס לנושא בכובד ראש ולפנות בהקדם אל עורך דין פלילי לקבלת ייעוץ משפטי.

מכתב יידוע שני

בחלק מהתיקים, אם לאחר בחינת חומרי החקירה מתקבלת החלטה של הגוף התובע להעמיד לדין את החשוד - להגיש נגדו כתב אישום, הפרקליטות תשלח הודעה נוספת אל החשוד באמצעות מכתב יידוע שני. מכתב זה מעדכן את החשוד בהחלטה על העמדה לדין כדי שהוא יוכל לשטוח את טענותיו לצורך הימנעות מהגשת כתב אישום.

חשוב לדעת כי הגשת כתב אישום מהווה את תחילתו של משפט פלילי נגד חשוד שעלול להסתיים בהרשעה פלילית ובעונש מאסר. משום כך, קיימת חשיבות גבוהה במיוחד לקבלת ליווי משפטי לאחר קבלת מכתב יידוע ראשון ו/או שני על מנת לנסות למנוע את הגשת כתב האישום נגד החשוד.

חשיבות הייצוג של עו"ד פלילי

כאמור, כל חשוד בעבירה מסוג פשע כמו סחיטה מינית ברשת למשל שאינו עצור העומד בפני כתב אישום זכאי לקבל הודעה מוקדמת על כך מהגוף התובע.

הודעה זו היא עניין מהותי העלולה לחרוץ את דינו של אדם ולהשפיע על שמו הטוב, מצבו הנפשי והכלכלי ועל מהלך כל חייו. לכן קבלת ייצוג משפטי מעו"ד פלילי מומחה בתחום היא הצעד הנכון ביותר במצב כזה.

זהו חלון זמן קריטי במהלכו עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה המייצג את החשוד יוכל למנוע את הגשת כתב האישום או למזער את כתב האישום הצפוי לחשוד ולגבש מול התביעה הסדר טיעון מקל לטובת החשוד.