מועצת יש"ע:
כן להחלת הריבונות – לא למדינה פלסטינית

ראשי המועצות ביו"ש מציגים את הקווים האדומים למתווה עתידי: לא יסכימו להכרה במדינה פלסטינית או להקפאת בנייה ביישובים.

ערוץ 7 , כ"ו באייר תש"פ

טראמפ ונתניהו
טראמפ ונתניהו
צילום: רויטרס

ראשי המועצות מיהודה, שומרון ובקעת הירדן התכנסו בשבוע שעבר לישיבה מיוחדת בעקבות ההתקדמות בהליך החלת הריבונות.

הישיבה עסקה בנושא מתווה הנשיא טראמפ, אשר כולל בתוכו החלת ריבונות ישראלית באזור על כ-33%-30% מהשטח, כאשר 30% אחוזים משטחי יהודה ושומרון הנמצאים בשטח C, יהיו בהקפאה לשני הצדדים.

בישיבה הוצגה המפה הקונספטואלית המפורטת מתוך תכנית טראמפ, הכוללת את המרחבים עליהם תחיל ישראל את ריבונותה באזור (כ-32%), את השטח הרציף של המדינה הפלסטינית העתידית (כ-68% + פיצוי בתחומי ישראל הריבונית) וכ-19 יישובים ישראליים שיישארו כמובלעות בשטח מחוץ לריבונות ועליהם תחול הקפאת בנייה.

בישיבה התקיים דיון כיצד ניתן להתקדם ולהחיל את הריבונות הישראלית באזור, יחד עם קווים אדומים וסיכונים אפשריים שמהם חייבים להימנע.

בסופה של הישיבה החליטו ראשי המועצות באיו"ש לפעול להחלת הריבונות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן בהקדם האפשרי. ראשי הרשויות הדגישו כי הם מתנגדים לכל הכרה או הסכמה כלשהי להקמתה של מדינה פלסטינית, ולא יסכימו להקפאת ישובים או להגבלות בניה בשום יישוב.

כמו כן, ראשי המועצות מתנגדים למפה שבה יהיו ישובים מבודדים במובלעות שיפגעו בהתפתחותם העתידית.

יו"ר מועצת יש"ע דויד אלחייני אמר: "במשך שנים מועצת יש"ע פועלת למען החלת הריבונות. ממצב שבו כמעט אף אחד לא דיבר על הנושא ולא הכיר אותו, הגענו למצב חסר תקדים, בו ראש הממשלה ונשיא ארה"ב דנים על הסכם אשר כלולה בו ריבונות. יחד עם זאת, אנחנו לא נסכים להקמת מדינה פלסטינית בליבה של ארץ ישראל. אם התוצאה של ההסכם תהיה הקמת מדינת טרור ביהודה ושומרון ותכלול יישובים מבודדים והקפאת בנייה אנחנו מוכנים לוותר על הריבונות, וזאת, על אף כל העבודה הקשה והמשאבים הרבים שהשקענו בנושא בשנים האחרונות".