טיפולי הפוריות חזרו? לא לדתיים

שגרת קורונה: משרד הבריאות התיר למפקחות ההלכתיות לחזור לבתי החולים, אך כמה מן המוסדות בחרו להשאיר אותן בחוץ.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ו באייר תש"פ

הרב מנחם בורשטין
הרב מנחם בורשטין
צילום: מכון פוע"ה

ראש מכון פוע"ה, הרב מנחם בורשטין, קרא היום (רביעי) למנהלי היחידות במרכזים הרפואיים להצטרף לבתי החולים שהתירו כניסה למפקחות כדי לבצע פיקוח הלכתי בטיפולי הפוריות ובכך לאפשר לכל הזוגות להמשיך את הטיפולים שהופסקו בשל התפרצות נגיף הקורונה.

עם הטלת ההגבלות הרבות על המשק הישראלי עקב משבר הקורונה, הופסקו לאלתר כל טיפולי הפוריות. בימים האחרונים חזרו בהדרגה טיפולי הפוריות למרכזים הרפואיים אך בתחילה לא ניתן היתר למפקחות ההלכתיות להגיע ולפקח על התהליך.

על פי פוסקי ההלכה, ללא פיקוח הלכתי על תהליך ההפריה החוץ גופית, חל איסור להיעזר בטיפולים אלה. כ-50 מפקחות הלכתיות מטעם מכון פוע"ה מגיעות למרכזים הרפואיים בימי שגרה על מנת לפקח על התהליך ובכך לאפשר גם לזוגות דתיים להיעזר בטיפול הנכסף.

משהחלו ההקלות למשק, חזרו בהדרגה טיפולי הפוריות לשגרה אך לא הותרה כניסתן של המפקחות ההלכתיות. "בעקבות פניות לגורמים רבים הצלחנו לקבל אישור ממשרד הבריאות להתיר כניסת מפקחות הלכתיות ליחידות ה-IVF בזהירות המתאימה", אמר הרב בורשטיין. "אך, הדבר נתון להחלטת מנהל היחידה באותו בית חולים בו אתם עוברים את הטיפול ועל כן זוג המעוניין בהתחלת טיפול יוכל לבדוק אם המרכז הרפואי מופיע באתר המכון".

טיפולי הפוריות חזרו בהדרגה עם צאת ישראל מהמשבר. "משחזרו הטיפולים עבור נשים בגילאי 39, נאלצנו לנסות לקיים את הפיקוחים ב-ZOOM", הוסיף הרב בורשטין. "ברגע שפתחו את כל טיפולי הפוריות הבנו שזה לא הגיוני".

לכן, "חלק קטן מהמרכזים הרפואיים הסכימו להכניס מפקחות, אך היו מנהלי מעבדות שלא הסכימו להכניסן ולכן פנינו לגורמי הרפואה השונים ובמקביל לח"כ קטי שטרית שמיד טיפלה בסוגיה ועשתה מאמצים רבים ומשרד הבריאות אישר כניסת מפקחות. כדי לא להכביד על העבודה – השאיר משרד הבריאות את ההחלטה למנהלי היחידות במרכזים הרפואיים", הוא אמר.

לדבריו, "התהליך המורכב והעדין וההסתברות לטעות בהפריית מבחנה מחייב על-פי ההלכה השגחה קפדנית מיוחדת, למניעת טעות אנוש אפשרית במשך כל תהליך ההפריה. שירותי ההשגחה מאפשרים לזוגות רוגע נפשי ובטחון שלא תעשה חלילה טעות אנוש. מכון פוע"ה באמצעות צוות מיומן ומוכשר של כ-50 משגיחות מכל רחבי הארץ, מבצע למעלה מ-30 שנה תהליך של פיקוח צמוד, בשילוב מערכת נעילות, בכל אחד משלבי הטיפול במעבדות הפוריות ובמרכזים הרפואיים. עד כה התקיימו למעלה מ-110,000 פיקוחים".

הרב בורשטין מציין כי "ישנה חשיבות שהמפקחת תהיה נוכחת במעבדה ותהווה עין נוספת בתהליך העדין של טיפולי פוריות ובעל השלכות משמעותיות מכל הבחינות. לכן, אני פונה לכל מנהלי היחידות שטרם החזירו את המפקחות, להחזירן בהקדם כדי שכל הזוגות יוכלו להמשיך את טיפולי הפוריות שלהם במרכזים הרפואיים הקרובים לביתם והמתאימים להם. אנו מטעמנו נסייע בנקיטת כל אמצעי הזהירות הדרושים".

עד כה התירו למפקחות ההלכתיות להכנס למרכזים הרפואיים בתי החולים בירושלים, בית החולים לניאדו בנתניה, מדיקל סנטר הרצליה, אסותא ראשון לציון, אסותא תל אביב, אלישע בחיפה ומאיר בכפר סבא.