באירופה חוששים: "גל שני באירופה – שאלה של זמן"

​​​​​​​מנהלת המרכז האירופי לבקרת ומניעת מחלות מזהירה: "הגל השני של קורונה יגיע - השאלה היא מתי ובאיזה עוצמה".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ו באייר תש"פ

באירופה חוששים: "גל שני באירופה – שאלה של זמן"-ערוץ 7
קורונה
צילום: איסטוק

ד"ר אנדראה אמון, מנהלת המרכז האירופי לבקרת ומניעת מחלות, מזהירה כי הגל השני ואולי הקשה יותר של נגיף הקורונה יפגע באירופה בוודאות.

לדבריה, השאלה היחידה שנותרה עדיין פתוחה היא עיתוי הגל השני ועד כמה קשה הוא יהיה. "הסיכוי לגל שני של התפרצות נגיף הקורונה ברחבי אירופה אינו מהווה עוד תיאוריה רחוקה. השאלה היא מתי וכמה גדול. זו השאלה היחידה בעיניי", אמרה ד"ר אמון, שיעצה בעבר לממשלת גרמניה.

בעוד מדינות רבות באירופה החלו להקל בשבועות האחרונים את הסגר שהטילו על האזרחים, ד"ר אמון מזהירה כי מדובר בשמחה מוקדמת מדי, ויתכן כי הגל השני באירופה יהיה אף קשה יותר. "מהתבוננות בתכונות הנגיף, והתבוננות במה שעולה כעת מהמדינות השונות מבחינת חסינות האוכלוסייה, אנו רואים בין 2 עד 14 אחוזים מחוסנים. זה מותיר עדיין 85 עד 90 אחוזים מהאוכלוסיה פגיעים. הנגיף נמצא סביבנו הרבה יותר מאשר בינואר ופברואר. אני לא רוצה לצייר תמונה של יום הדין אבל אני חושבת שאנחנו צריכים להיות מציאותיים. זה לא הזמן עכשיו להירגע לחלוטין. כעת, כאשר מספר הנדבקים יורד, אנשים חושבים שזה נגמר. זה בהחלט לא נגמר".

בינתיים, מחקר חדש בבריטניה מגלה כי חולי סוכרת סוג 1 נמצאים בסיכון גדול יותר למוות מנגיף הקורונה מאשר חולי סוכרת סוג 2.

המחקר מצא כי כמעט אחד מכל שלושה מכלל מקרי המוות מנגיף הקורונה בבתי החולים באנגליה במהלך המגיפה קשורה לסוכרת.

חולי סוכרת סוג 1 נמצאים בסיכון של פי 3.5 למות מנגיף הקורונה לעומת אנשים שאינם חולי סוכרת.

חולי סוכרת סוג 2 נמצאים בסיכון של פי 2 למות מאנשים ללא סוכרת. עם זאת, גם הגיל מהווה פקטור משמעותי בקרב חולי הסוכרת משני הסוגים. חולים מתחת לגיל 40 היו בסיכון נמוך בצורה משמעותית למות מקורונה, לעומת אנשים מעל גיל 40, כאשר ככל שהגיל היה גבוה יותר כך גם עלה הסיכון למוות כתוצאה משילוב של סוכרת וקורונה.