פרסום ראשון
אין תקציב: מערת המכפלה נותרה סגורה

המשרד לשירותי דת קיצץ כשני שליש מתקציב ההפעלה של מערת המכפלה וזאת לאחר שועדת החריגים באוצר דחתה את הבקשה לתקציב להפעלת המערה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו באייר תש"פ

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

ביום בו נפתחו בתי הכנסת אחרי משבר הקורונה, מערת המכפלה נותרה סגורה לכניסת מתפללים ומבקרים.

המשך סגירת המערה אינו קשור לנגיף הקורונה, אלא לפעולה של המשרד לשירותי דת והאוצר שהחליטו לקצץ כשני שליש מתקציב המערה - כמיליון שקלים - ולא לאפשר תוספת תקציב לתפעול השוטף של המערה.

במועצה הדתית של קרית ארבע-חברון, המפעילה את המערה מטעם המשרד לשירותי דת, קיבלו את הבשורה על קיצוץ התקציב בתדהמה וביקשו מהמשרד לסייע בטענה שלא ניתן לפתוח את המערה לפי תקנות הקורונה בתקציב הקיים.

נציג המשרד לשירותי דת פנה לועדת חריגים הפועלת אצל החשב הכללי באוצר וביקש ממנה את התקציב החסר של כמיליון שקלים.

הוועדה ביקשה, בין היתר, לבדוק כמה משקיע הוואקף בצד הערבי של המערה. בירור של גורמי הצבא העלה שמדובר במיליוני שקלים שלא רק שלא קוצצו בתקופת הקורונה אלא אף ההשקעה גברה.

מבדיקת ערוץ 7 עלה כי ועדת החריגים בחשב הכללי של האוצר דנה בבקשה של המשרד לשירותי דת לאשר תוספת תקציבית להפעלת מערת המכפלה אולם הוועדה החליטה לדחות את הבקשה ולא לאשר את התוספת להפעלת מערת המכפלה.

החלטתה של ועדת החריגים של משרד האוצר לא נומקה כלל.

מהמשרד לשירותי דת לא נמסרה תגובה.

גורמים בישוב היהודי בחברון אומרים כי מדובר בשערורייה של ממש. "מצאו כסף לפתוח תאטראות, להפעיל סופרמרקטים, לתמוך בעסקים, אבל למערת המכפלה - קבר האבות, לא נמצא תקציב. זה אבסורד. דווקא בימים אלה מצופה מידיד הישוב היהודי בחברון, שר האוצר החדש ,ישראל כץ, לפתור את המשבר התקציבי ולפתוח את מערת המכפלה באופן מידי".

ראש מנהלת חברון, הרב הלל הורוביץ, דורש משרי הדתות והאוצר להתערב במשבר. "פניתי הערב לשר הדתות הנכנס הרב יעקב אביטן שיפגש לאלתר עם שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ ושיפתרו יחד את בעיית תקצוב מערת המכפלה".

"לא מתקבל על הדעת שמחסור בתקציב ובתקני כוח-אדם ימנעו מעם ישראל לחזור ולהתפלל על קברי האבות והאמהות במערת המכפלה", דברי הרב הורוביץ.