משתתפי התפילה בכותל
משתתפי התפילה בכותל צילום: אלי איטקין

'יום השחרור וההצלה' של יהודי אירופה מידי הנאצים שנקבע בכ"ו באייר לציון כניעת הנאצים והצלת שארית הפליטה ולזכרם של הקדושים הי"ד שחירפו את נפשם במלחמה בנאצים, צוין בחסות 'ועידת רבני אירופה' בפעם השביעית בישראל וברחבי העולם.

האירועים נפתחו בעצרת תפילה והודיה ברחבת הכותל המערבי בראשות הרב הראשי לישראל לשעבר הרב ישראל מאיר לאו.

בתפילה השתתפו חבר מועצת חכמי התורה הרב שמעון בעדני, נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב פנחס גולדשמידט, רבה של צרפת הרב חיים קורסיה, אב"ד לונדון ויו"ר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב מנחם געללי, המנהל הרבני של הועידה וראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה הגאון רבי משה לבל, השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן, רב מרכז נתניה וחבר לשכת הרבנות הרב משה חיים לאו. נציגי הבית הלבן והקרמלין, שגרירי ישראל באו"ם וברוסיה וראשי הארגונים היהודיים בעולם.

התרגשות רבה עוררו תלמידי מוסדות קרלין סטולין מפינסק שבבלארוס ובני משפחותיהם שהשתתפו בתפילה ממקום בידודם במחנה הנופש צ'ייקא שם הם שוהים מאז חג פורים.

קודם לכן בשעות הבוקר קיים רבה של צרפת הרב חיים קורסיה עצרת תפילה והודיה לציון 'יום השחרור וההצלה' בהשתתפות כמאה מרבני צרפת. הרבנים אמרו את פרקי תהילים וחזן נשא את תפילת יזכור. שגריר לטביה בצרפת שהתארח בועידת הרבנים אמר כי יש ללמוד את לקחי השואה וליישמם יום יום בחייה של אירופה.

את העצרת בכותל פתח הרב לאו בדברי שבח והודיה לבורא עולם שהחיינו וקיימנו לזמן הזה וליוזמה המבורכת של הנגיד גבריאל גרמן זכרייב לציין את נס ההצלה של שארית הפליטה בידי שליחיו. '

"טני זוכר היטיב גם לאחר 75 שנים כילד ששוחרר ממחנה בוכנוולד. ואני רוצה שהעולם יזכור ויבין. העולם נחלק לארבע קבוצות. הרוצחים השפלים ומשפי הפעולה עם החיה הנאצית. הקורבנות הי"ד. העולם שקרא את ה'פתרון הסופי' שהגה השטן בועידת ונזה ועמד מנגד והקבוצה הרביעית שלא עמדה מנגד ובניה חירפו את נפשם למות כדי להילחם בנאצים. בעלות הברית והצבא האדום שלא נשכח אותם כשהם אלה ששחררו את אושוויץ ובהם כרבע מיליון חיילים אחינו בני העם היהודי שיצאו למערכה ולא שבו".

"עם ישראל חב חוב קדוש קודם לבורא עולם 'מודים אנחנו לך' בכל יום ויום 'על שהחייתנו', אז לפני 75 שנים. 'ועל שקיימתנו' מאז ועד היום כשאנחנו יכולים לעמוד כאן ליד שריד בית מקדשנו להלל ולשבח ולבקש רחמים על עם ישראל במיוחד בעת הזו", דברי הרב לאו.

הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסיף אמר כי הוא "מברך ומעודד את היוזמה לארגן מידי שנה בשנה בכ"ו באייר עצרת תפילה לציון ניצחון הרוח על החומר. הנאצים רצו להשמיד להרוג ולאבד והנה ברוך השם קם עולם התורה על רגליו ובישראל קיבץ מכל הגלויות עולם התורה פורח ואלפי תלמידי חכמים יושבים והוגים בתורה. כל מה שזממו חיות האדם האלה לא עלה בידם. אמנם השמידו באכזריות נוראה שליש מבני עמנו אבל הקב"ה ריחם על שארית עמו".

הרב פנחס גולדשמידט ציין כי "העם היהודי נקרא כך ע"ש יהודה שאמו קראה לו בשם זה. מהותו של היהודי הוא ההודיה. אנו פוקחים עיניים בבוקר והמילים הראשונות הן: 'מודה אני לפניך'. זה מה שמייחד אותנו. אנו מאמינים בני מאמינים החבים חוב קדוש להודות לקב"ה על החסד של הצלתם ושחרורם של שני שליש מעמינו ולבנות הברית והצבא האדום שבהם נהרגו כרבע מיליון יהודים שלא היה במשך שבעים שנה מי שיאמר עליהם קדיש ויעלה את זיכרונם. שליח ציבור יכול להוציא את הציבור בכל הברכות רק לא ב'מודים'. לומר לך כי כשצריך להודות חלה החובה על כל אחד ואחד".

נציג הבית הלבן, פול פאקר, אמר כי הנשיא טראמפ שולח דרישת שלום חמה לרבני אירופה וליוזם ציון יום השחרור וההצלה אותו כינה 'המלאך גבריאל'. "אתם הפועלים לחזק את כל מה שאיבדו לנו הנאצים, להילחם בבניה באנטישמיות ולהזכיר לעולם את מה שעוללו לנו ואת אלו שקמו נגדם והכניעו אותם. ארה"ב היא הידידה הטובה ביותר לעם היהודי ואנו מוקירים ומעריכים מאוד את הרבנים שאינם שוכחים וזוכרים גם לאן אנו הולכים".

את היוזמה לציון 'יום השחרור וההצלה' מוביל הנגיד גבריאל גרמן זכרייב סגן נשיא הקונגרס היהודי הרוסי ונשיא קרן 'סטמאגי' העולמית. "הרעיון החשוב הזה מוטמע בכל שנה ברוך השם בעוד ועוד מקהילות ישראל. אני מודה לרבני אירופה על תמיכתם ועידודם ואמשיך לעשות ככל שביכולתי כדי להטמיע את החובה שלנו להודות ולהלל את שמו יתברך ולזכור את שליחיו הי"ד בתפילה בצדקה בהכנסת ספרי תורה ובלימוד משניות כדרך המסורה לנו מדור דור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו