יו"ר הכנסת יריב לוין:
"השופטים צריכים לחשב מסלול מחדש"

בראיון ראשון מאז שנבחר כיו"ר הכנסת, יריב לוין שולח מסר נוקב למערכת המשפט.

ערוץ 7 , כ"ז באייר תש"פ

"השופטים צריכים לחשב מסלול מחדש"-ערוץ 7
השר יריב לוין
צילום: ערוץ 7

"השופטים צריכים לחשב מסלול מחדש", אומר יו"ר הכנסת יריב לוין בראיון נרחב ל"ידיעות אחרונות", שיפורסם מחר במוסף לשבת.

"צריך לשים למערכת המשפט גבולות ברורים. אני לא אאפשר את הסגת הגבול של הרשות המחוקקת. הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר להתערב באופן חופשי בעבודת הכנסת, ואפשר להנחית הוראות על הבניין הזה כאילו הוא נמצא מתחת, או שהוא ברמה נחותה אל מול הרשות השופטת, זה דבר בלתי מתקבל על הדעת".

אחת הסוגיות הנפיצות ביותר בהן עשוי בג"ץ להתערב היא ההסכם הקואליציוני בין נתניהו לגנץ, שלמעשה מאפשר לנתניהו לשאת בתואר "ראש ממשלה חלופי" כדי לא להתפטר מהממשלה אחרי שיפנה את התפקיד במסגרת הרוטציה. "אם בג"ץ יתערב במעמד ראש הממשלה החלופי וראש הממשלה, זה ימוטט את הממשלה ויגרום להליכה מיידית לבחירות".

אם במשמרת שלך בית המשפט מתערב, מה אתה עושה כיו"ר הכנסת? "אני מאוד מקווה שאולי אחרי שיקראו את הראיון הזה יבינו שמה שהיה לא יהיה. אני לא רוצה התנגשות בין הרשויות, זה לא מועיל לאף אחד.

אני מאמין ששופטי בית המשפט העליון הם אנשים שיש להם כוונות טובות. הם אנשים שאוהבים את מדינת ישראל לא פחות ממני, ואני מאוד מקווה שאולי בכל זאת תהיה שם איזו מחשבה שנייה. אבל אני אומר בצורה ברורה: אם נידרש לעמוד על משמר כבודה ומעמדה של הכנסת, נעשה את זה בנחישות וללא מורא".