פטיש בית משפט
פטיש בית משפט צילום: iStock

אזרח מלזי בן 37 שנתפס בסינגפור והואשם בפעילות פלילית, נידון אתמול (רביעי) למוות בבית המשפט הסינגפורי, מבלי שהשופטים, או הנאשם עצמו נכחו בדיון.

בגלל התפרצות הקורונה, וההנחיות המחמירות במיוחד של הרשויות בסינגפור, מקיימים השופטים במדינה הדיקטטורית את הדיונים מבתיהם, באמצעות התחברות עם מצלמות ומיקרופונים, לרשת המחשבים.

במקרה של האזרח המלזי, החליטו השופטים להרשיע אותו בדין, ולגזור עליו עונש מוות, ובכך אירע בפעם הראשונה בהיסטוריה שגזר דין מוות נקבע בדיון שנערך במרחב הווירטואלי, דרך מצלמות ועזרים טכנולוגיים אחרים.

המקרה הזה מצטרף למקרה דומה למדי שאירע באחרונה בניגריה, שם הורשע אדם בדין ונידון למוות בדיון משפטי שנערך בנוכחות השופטים, אבל הנאשם עצמו קיבל את ההודעה על גזר הדין שנקבע, דרך שיחת מצלמות שנערכה באמצעות המחשב.

פיל רוברטסון, סגן הממונה על מחלקת אסיה בארגון זכויות האדם 'יומן רייטס ווטש', אמר בתגובה לאירוע בסינגפור, כי מדיניות ההוצאה להורג של סינגפור מחרידה ומזעזעת, ואין לה מקום בעולם כלל. לדבריו, העובדה שסינגפור משתמשת בטכנולוגיה מתקדמת כדי לגזור עונש מוות, הופכת את המדיניות הזאת למזעזעת אפילו יותר. רוברטסון אמר כי דברים אלו נכונים גם לגבי המקרה שאירע באחרונה בניגריה.