ציקלון בהודו ובבנגלדש; מיליונים פונו

זו הסופה החזקה ביותר שמכה באזור מזה עשורים, ולמעשה זאת הפעם השניה בהיסטוריה הכתובה, שבה נצפתה סופת ציקלון בעוצמה רבה כל כך.

תגיות: הודו
מיכל לוי , כ"ז באייר תש"פ

ציקלון בהודו ובבנגלדש; מיליונים פונו-ערוץ 7
הטאג' מהאל, הודו
צילום: iStock

סופת הציקלון 'אמפאר' שנוצרה בשמי האוקיינוס ההודי, וחלפה מעל מפרץ בנגל, הכתה בעוצמה רבה בתת היבשת ההודית, באזור הגבול שבין הודו ובנגלדש.

הסופה שהוגדרה כ'סופר ציקלון', בגלל עוצמתה יוצאת הדופן ביחס לסופות אחרות באזור, נחלשה מעט לפני שהגיעה ליבשה, והרוחות שלה נעו במהירות של כ־ 170 קמ"ש.

הרשויות בהודו מסרו כי זו הסופה החזקה ביותר שמכה באזור מזה עשורים, ולמעשה זאת הפעם השניה בהיסטוריה הכתובה, שבה נצפתה סופת ציקלון בעוצמה רבה כל כך.

הסופה הכתה במדינת המחוז 'אודישה' שבהודו, אך לא גרמה לנזקים של ממש משום שחלפה לחופיה ורק שולי הסערה פגעו במדינה. כמה קירות ומבנים ישנים התמוטטו, ולא נגרמה פגיעה בנפש. בהמשך הכתה הסופה במדינת המחוז 'מערב בנגל', ובבנלגדש השכנה.

קודם לפגיעתה של הסופה ביבשה פונו אזרחים רבים מבתיהם שלאורך קו החוף, וברצועה של קילומטרים אל עומק היבשה. בבנגלדש פינו מבתיהם כ־ 2.2 מיליון בני אדם, ובהודו פונו כחצי מיליון.

ההודים מדווחים כי רבים מהתושבים שהתפנו היססו מאוד והיו נתונים בדילמה קשה: אם להישאר בבתיהם ולהסתכן בכך שיוצפו וייפגעו קשות מהסופה האימתנית, או שיתפנו למקלטים הצפופים והדחוסים, ויסתכנו בהידבקות בנגיף הקורונה. זאת, לנוכח העובדה שבעיר הצפופה קולקטה, שנמצאת באזור הסכנה, דווחו עד כה 1,500 חולי קורונה, והחשש מפני הידבקות ממשי ומיידי.

נכון לליל אמש אין בתקשורת ההודית דיווחים על נפגעים בנפש או על נזק כבד לרכוש, והחדשות עוסקות בעיקר בסיקור ההכנות שנעשו לפני בוא הסופה, כשהאזרחים והרשויות עסקו בחיזוק הביצורים להגנה על בתיהם, וניידות משטרה הסתובבו בכפרים בין בתי העץ הרעועים והפצירו בתושבים העניים להימלט על נפשם מפני הסכנה המתקרבת בצעדי ענק.