במשרד המשפטים מבהירים:
"לא היתה כוונה להורות או לחייב"

ראש היחידה לתיאום המאבק בגזענות שיגר למנכ"ל ערוץ 7 "הבהרה" בה ניסה לטשטש את אופיו הבעייתי של המכתב הקודם שנשלח מהיחידה למנכ"ל.

ערוץ 7 , כ"ז באייר תש"פ

משרד המשפטים
משרד המשפטים
צילום: Miriam Alster/Flash90

ביחידה לתיאום המאבק בגזענות נסוגים היום (חמישי) ממכתב סתימת הפיות ששוגר לאחרונה לאתר ערוץ 7 מהיחידה, ובו נתבע האתר לשנות נוסח כותרת כתבה, בה צוין כי חשוד בהצתה הוא "ערבי".

במכתב, שכותרתו "הבהרה מטעם ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות", מסביר עו"ד אווקה (קובי) זנה, כי המכתב הקודם לא היה הנחייה מחייבת מטעמה של היחידה.

לקריאת מכתבו של עו"ד זנה לחצו כאן

לקריאת המכתב שעורר את הסערה לחצו כאן

לדבריו, "ביחידה התקבלה תלונה אודות ידיעה שהתפרסמה באתר 'ערוץ 7' שכותרתה: 'ערבי קיבל דו"ח והצית מבנה בעיריית ירושלים'. כפי שנכתב בפניה שנשלחה אליכם, ציון מוצאו של מבצע עבירה, עלול לתייג ולהכליל כל אדם המשתייך למוצאו של מבצע עבירה ספציפי, כאחראי למעשיו".

זנה הוסיף, "פניות קודמות שהגיעו אלינו בנושאים דומים, הועברו לטיפול מועצת העיתונות. סעיף 14 לתקנות תקנון האתיקה המקצועית של העיתונות קובע: לא יפרסמו עיתון ועיתונאי דבר שיש בו משום הסתה או עידוד לגזענות או לאפליה פסולה ולא ידירו ו/או יפלו על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה או נכות גופנית או נפשית, אמונה או השקפה פוליטית ומעמד חברתי-כלכלי. לא יציינו עיתון ועיתונאי אפיונים אלה אלא אם הם נוגעים עניינית לנושא הפרסום".

"זו הפעם, סברה עורכת הדין שטיפלה בפנייה כי יהיה פשוט יותר להעבירה ישירות אליכם, ולהציע לכם לתקן את נוסח הידיעה", ציין זנה והדגיש, "מכל מקום, הריני להבהיר כי לא הייתה במכתב כוונה להורות או לחייב ובקשה זו אינה בגדר הפעלת סמכות שלטונית משום סוג שהוא, ואין בה להגביל באופן כלשהו את חופש הביטוי והעיתונות שהינם בגדר מוסכמת יסוד במדינה דמוקרטית. צר לי אם מנוסח המכתב הדברים הובנו אחרת".

נציין כי המכתב נשלח, כאמור, לאחר שהפניה לערוץ 7, שפורסמה אתמול ברשתות החברתיות, עוררה סערה נרחבת. ערוץ 7, כמו מרבית כלי התקשורת במדינת ישראל, איננו חבר במועצת העיתונות ולא אימץ את תקנון האתיקה שלה.