מירי מיכאלי: אני מתנגדת למכנסונים בבית הספר

אשת התקשורת מירי מיכאלי, חברת פאנל ״חדשות הבוקר״ בערוץ 12, מסבירה בחשבון האינסטגרם שלה מדוע היא תומכת בעמדת בתי הספר.

מירי מיכאלי , כ"ז באייר תש"פ

מירי מיכאלי
מירי מיכאלי
צילום: ללא קרדיט

זה לא פוסט תמיכה במחאת המכנסונים. אני מתנגדת למכנסונים בבית הספר. לא הייתי רוצה שהבת שלי תלך ללימודים ״איך שבא לה״ כמו שכותבים פה רבים ורבות מחבריי.

אני מחנכת את הילדים שלי לתת דרור לדמיון, למחשבות והחלומות שלהם, אבל אני שמה להם סייגים וגבולות ברורים. זו דרך החינוך שלי.

וכשזה מגיע למכנסונים - אין לי התנגדות כללית, אבל אני חושבת שלא צריך ללבוש אותם לבית הספר.
אני לובשת כאלה כשאני בדרך לים ובימים חמים לעתים; וגם לבת שלי יש כאלה בארון על אף שהיא בגן דתי. אבל לא אופיע כך לפגישת עבודה והבת שלי לא תלך כך לבית הספר.

יש קודים מסוימים לפיהם כדאי לנהוג כדי ליצור אווירה מסויימת. אפילו לפגישה בסטארט-אפ צעיר לא הייתי מגיעה עם מכנסון.

ובכלל, איפה עובר קו הגבול? כיסוי הישבן? אמצע הירך? מי קובע? בבתי ספר דתיים ההלכה היא הקובעת. ועדיף שלא ניכנס לשם, כי יש לי שריטות עמוקות. לא פעם הרבנית שלחה אותי הביתה מפני שהמרפק שלי לא היה מכוסה או כי היה לי שסע בחצאית. עזבו, גדרי ה״צניעות״ כללו גם איסור פלטפורמות וצמיד ברגל.

אין גבול להחמרות. וזה נורא. שנים עברו עד שהרשיתי לעצמי ללבוש שוב חצאית ארוכה. זה צילק לי את הנשמה כשהרבנית צעקה לי שהשסעים שלי קורעים את עם ישראל. חשבתי, אני לא רוצה לקרוע את העם האהוב שלי, רק להתלבש יפה. היצר הארור הזה שלי.

אז צריך להפריד. להפריד את השליטה על גופה של האישה (או הילדה) מכללים וחוקים שיש בהם טעם. רבים עושים את החיבור בין שני הסיפורים - הנערות שהושארו מחוץ לספסל הלימודים (אפשר היה בדרך אחרת) וסיפור הזוועה של הילדה שהושארה כשרק חולצה לגופה. זה לא אותו הדבר, גם אם המניע זהה. כואב הלב על הילדה הזו. הנערות צריכות לשמור על כללי בית הספר.

על מה כן ראוי לזעוק? שהאיסור יהא זהה, על הבנים והבנות.

בכלל, אני לא חושבת שטוב לו לאדם לעשות תמיד רק מה ״שבא לו״ מבלי להתחשב במה שראוי וצריך. קל וחומר אדם צעיר שזקוק למסגרת וגבולות. מה זה ראוי וצריך? כל אחד וההגדרות שלו, כל עוד הן לא פוגעות באחר. אבל על אף שאני אוהבת ילדות מורדות (אגלה לכם סוד, הייתי אחת כזו והיא עדיין מתפרצת ממני מדי פעם), בעיניי, המחאה שלהן לא מדויקת. אני עם בית הספר.