סרט מיוחד: יצחק רבין - מגן ירושלים

קטעי ארכיון נדירים בסרטון מרגש ומיוחד שהפיק מרכז יצחק רבין לקראת יום ירושלים

ערוץ 7 , כ"ז באייר תש"פ

בשילוב קטעי אודיו נדירים בקולו של רמטכל ניצחון מלחמת ששת הימים יצחק רבין, משיק היום מרכז רבין סרט מיוחד לכבוד חגה של ירושלים: מפרעות תר״פ ועד שחרור ירושלים - סיפור מרגש בשלוש מערכות

"אינני בטוח שיש לי את הכישרון הספרותי הנדרש כדי באמת לתאר את מה שהרגשתי….העיר העתיקה, הכותל המערבי, הר הבית שוחררו והפכו לחלק ממדינת ישראל", כך בקולו הרועד של יצחק רבין מגיע לשיאו הסרטון המרגש שהופק 53 שנים אחרי הנצחון המזהיר במערכה על בירת ישראל.

הסרט מציג לראשונה את החיבור ההיסטורי לעיר של רמטכ״ל מלחמת ששת הימים יצחק רבין ז״ל עוד מפרעות תר״פ אז השתתפו הוריו רוזה ונחמיה בהגנה על העיר כשאביו הוחזק בשל כך במעצר במגדל דוד.

בקרבות יום העצמאות בירושלים אז שימש קצין המבצעים של הפלמ״ח ומפקד חטיבת הראל ובתקופת החימוש והכנת צה״ל לקראת מלחמת ששת הימים עד הנצחון ההרואי ושחרור העיר העתיקה בפיקודו של רבין.

הסרט הופק ע״י מרכז יצחק רבין - המוזיאון הישראלי לקראת פתיחתו המחודשת של המוזיאון ואשר היה סגור בשל הקורונה והוא חלק מרכזי מתוך מארג חומרים חדשים שהכינו למבקרים לקראת פתיחת המוזיאון.

ראש מרכז יצחק רבין, דליה רבין מסרה "אין ספק שרגע השיא בחייו של אבא שלי יצחק רבין היה הרגע בו הוא עמד בראש צבא ההגנה לישראל שהשיב אותנו לירושלים, לעיר העתיקה ולכותל המערבי- בניצחון מזהיר ובלתי נתפס על צבאות ערב שעמדו לכלותינו".