הוראת הרבי מלובאוויטש הגיעה בעקבות רעיון של יהודי פשוט

40 שנה אחרי שהרעיון יצא לפועל ניסנו להבין איך זה קרה.

ערוץ 7 , כ"ח באייר תש"פ

הרב אוירכמן והשר אורי אריאל
הרב אוירכמן והשר אורי אריאל
צילום: יח"צ

הרב משה אוירכמן, הוא יו"ר ועד ספר התורה הכללי לאחדות עם ישראל. הועד, הוקם לפני כארבעה עשורים, בהוראתו של הרבי מלובאוויטש, לאחר שהרבי הורה לצאת במבצע "כתיבת ספר התורה הכללי", לאחדות עם ישראל.

את מלאכת הפרויקט קיבל על עצמו הרב אוירכמן כבר אז, בעידודו של הרבי, ועומד עד היום בראשו. מיום הוראת הרבי ועד היום, נכתבו ע"י הועד שבראשותו של הרב אוירכמן כבר שבעה ספרי תורה, מתוך 13 בסך הכל, בהם רכשו אותיות סכום בלתי נתפס של למעלה מ-2 מליון יהודים מכל רחבי העולם.

כעת, ימים ספורים לפני חג השבועות, ספר התורה השמיני עומד לקראת סיום, ואנו יושבים לראיון עם הרב אוירכמן, בו מסביר הרב את ההתרחשויות מאחורי הקלעים, שהביאו את הרבי להחליט לצאת במבצע המיוחד.

הרב אוירכמן, איך התחיל כל הפרויקט הזה?

"בזמנו טיפלתי ביהודי שהיה נכה מתאונת דרכים, עולה חדש מחבר העמים, שהיה נכה בכל גופו", מספר הרב. "הוא יכל רק לדבר, בקושי זז. הוא נפגע בתאונת דרכים בגזע המוח, והייתי לומד איתו. פעם בשבוע היינו נפגשים ללמוד יחד תורה. באותה שנה בה התחלנו ללמוד, סוף שנת תשמ"א, התכוננתי לנסוע לרבי לחגים.

אז אותו יהודי אומר לי: 'אני רוצה לכתוב מכתב לרבי. תבוא אליי ונכתוב מכתב, שהוא יגיד לי ואני אכתוב'. באתי אליו והוא מתחיל להקריא לי, שהיות והרבי התחיל שנה קודם לכן במבצע של כתיבת ספר תורה לילדי ישראל, הוא מציע שיהיה ספר תורה גם למבוגרים, בו יכתבו אותיות יהודים מכל רחבי העולם, גם עבור יהודים שכבר נפטרו, ובייחוד עבור יהודים שנספו בשואה".

"הוא דיבר בלהט, ובשלב מסוים עצרתי אותו משטף הדיבור ואמרתי לו: תשמע, לרבי לא אומרים איזה מבצעים לעשות, הרבי בעצמו מכריז ומבקש לבצע", נזכר הרב אוירכמן בחיוך. "אז הוא אומר לי: 'לך אין זכות בחירה כאן, אתה הידיים שלי. אני פשוט לא יכול לכתוב, אז תעשה לי טובה, תכתוב מה שאני אומר לך'. קיבלתי את זה, כתבתי מה שהוא אמר במכתב, וכשנסעתי אל הרבי, לקחתי איתי את המכתב. כשהגעתי, העברתי את המכתב שלו במעטפה למזכירות".

"בהתוועדות הראשונה", מספר הרב אוירכמן בהתרגשות, "אחרי שמסרתי את הפתקא, הרבי אומר שבאה הצעה לעשות ספר תורה גם למבוגרים, ושיזכירו גם את אלו שנפטרו בשואה. בקיצור, את כל מה שהוא כתב, הרבי הזכיר בהתוועדות, והורה לעשות ממש כפי הרעיון של אותו יהודי".

אז כל הפרויקט הזה, של ספר התורה הכלל, שעד כה כתבו במסגרתו כבר 13 ספרי תורה, מתוכם 7 ע"י הועד שלכם, בהם לקחו חלק למעלה מ-2 מליון יהודים אות בספר התורה, התחיל מיוזמה קטנה של יהודי עולה חבר העמים, שהרב למד איתו.

"כן, כן."

מדהים.

"אמת. אז התקשרתי לחבר'ה שלי בארץ, ואמרתי להם תתחילו לכתוב את הספר הראשון. את סיום כתיבת ספר התורה הראשון עשינו בל"ג בעומר במירון, על פי הוראה של הרבי. הרבי אמר לעשות את הסיום במקום שיש רוב עם, ואין מקום שיש בו יותר 'רוב עם' מאשר מירון בל"ג בעומר".

ואיך זה התגלגל משם?

"אחר כך שאלתי את הרבי אם להמשיך לספר תורה הבא. אז הרבי אמר להמשיך, בתנאי שאמשיך לכתוב עוד ספרי תורה, כל עוד יש יהודים בעולם שאין להם אות בספר התורה הכללי. הרבי גם הדגיש שחובה שעלות האות תהיה לבחירתו של כל יהודי, כאשר ניתן לרכוש אות אפילו בעלות של שקל בלבד".

מה הייתה המעלה העיקרית שהרבי הדגיש בכל הפרויקט הזה?

"מה שהרבי דיבר בעיקר בעניין ספרי התורה האלו, זה על אחדות עם ישראל, האחדות של כולם ביחד. לכל יהודי יש אות בספר תורה, והרי ידוע שבספר תורה אם אות אחת לא בסדר, כל הספר פסול. אז אנחנו רואים את המעלה שיש לכל יהודי, החשיבות שיש ליהודי. בספר תורה יכולים להיות 304,805 (מספר האותיות בספר), הכי צדיקים בעולם, ואם יש אות אחת פסולה, יהודי אחד שאתה מוציא אותו, ספר התורה לא כשר".

"מעבר לכך", מוסיף הרב אוירכמן, "בעניין ספרי התורה האלו, הרבי, שלא הרבה להעניק סגולות, אמר שרכישת אות בספרי תורה אלו הם סגולה לברכה והצלה. הרבי הזכיר את נבואת הנביא דניאל "וּבָעֵת הַהִיא יִמָּלֵט עַמְּךָ כָּל הַנִּמְצָא כָּתוּב בַּסֵּפֶר" (דניאל יב,א), כאשר כוונת הפסוק היא שמי שתהיה לו אות בספר התורה יינצל מכל צרה. יתרה מזאת, הרבי הדגיש כי ספרי התורה הללו מהווים הכנה לגאולה השלימה".

כעת, לכבוד חג השבועות, ולקראת סיום כתיבת הספר השמיני נשארו כמה עשרות אלפי אותיות בלבד, יוצאים בועד ספר התורה הכללי במבצע מיוחד: כל מי שירכוש עד חג השבועות אות עבור 8 יהודים (חברים, קרובי משפחה, שכנים, מכרים וכו'), ייכנס להגרלה ייחודית על שטר דולר שהעניק הרבי במו ידיו.

הרשמה להגרלה בלבד בשליחת שם מלא ושם האם בהודעה למספר: 055-9663231

רכשו עכשיו אות עבורכם ועבור מכריכם בספר התורה לאחדות עם ישראל ואולי אתם תזכו בדולר המיוחד.