המטאור ממשרד התחבורה

מפלגת האיחוד הלאומי בהנהגת בצלאל סמוטריץ' הולכת ונעשית העוגן המרכזי של הפוליטיקה המגזרית. האם היא תהיה הבסיס להתארגנות המחודשת?

עמנואל שילה , כ"ז באייר תש"פ | עודכן: 14:35

המטאור ממשרד התחבורה-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: קובי ריכטר/TPS

להיות באופוזיציה זה לא כל כך נורא, בתנאי שיש לך מתווה ברור איך אתה נבנה מזה. המצב העכשווי של הפוליטיקה הדתית-לאומית די מייאש. האלקטורט הציוני דתי מעולם לא היה כה מפוצל.

מהמפד"ל ההיסטורית שהפכה לבית היהודי נותר רסיס זעיר, שמובל בעיקר על ידי אינטרסים קטנים של מספר אנשים מצומצם בהנהגתו ובמנגנון שלו. זו מפלגה ללא עתיד, שקועה בחובות גדולים, שלאחר שהפרה הסכם גם עם בן-גביר לריצה משותפת וגם עם סמוטריץ' לאיחוד מלא לאחר הבחירות, לא ברור מי ירצה להסתער ביחד איתה על אחוז החסימה בבחירות הבאות.

בנט ושקד איבדו הרבה מקסמם האלקטוראלי, למרות שלא נס ליחם הפוליטי. חלק מהציבור לא סלח להם על נטישת הספינה ברגע קריטי. באגף התורני מתקשים לשאת את חילוניותה של שקד ואת הליברליות של בנט. אבל הבעיה הכי גדולה עם בנט ושקד היא שמאז הנטישה וההתנפצות על אחוז החסימה הם נתפסים כמי שהציונות הדתית היא עבורם מקלט לילה, עד ששערי הליכוד יואילו להיפתח בפני שאיפותיהם לאחוז בהגה השלטון בעידן שלאחר נתניהו. בנט המוכשר והתזזיתי אמנם הביא את הציונות הדתית לשיא של 12 מנדטים, אבל יחסיו העכורים עם נתניהו הצליחו גם להותיר אותה עם חמישה מנדטים באופוזיציה.

הרסיס של עוצמה יהודית ספג מהלומה בסיבוב הבחירות השלישי, וגם הצליח להסתכסך עם כל שאר הרסיסים. לאחר שהוחרם על ידי בנט והצליח להסתכסך גם עם סמוטריץ' וגם עם הרב פרץ, האלקטורט של איתמר בן-גביר נראה בלתי ניתן לשימוש יותר משהיה אי פעם.

גם מפלגת נועם, שממשיכה לעשות גלים, נראית כמי שלעולם לא תוכל לצבור כוח פוליטי משלה, וכל עיקר השפעתה הוא בביקורת קטלנית שמעבירה קולות מהאגף התורני של הציונות הדתית אל המפלגות החרדיות.

בתוך כל זה, מפלגת האיחוד הלאומי בהנהגתו של בצלאל סמוטריץ' הולכת ונעשית העוגן המרכזי של הפוליטיקה המגזרית. הקדנציה הקצרה של סמוטריץ' במשרד התחבורה זכתה לשבחים מקיר לקיר. הוא הוכיח שבציונות הדתית אין שום סתירה בין השתייכות מגזרית גאה לבין עשייה למען כלל אזרחי ישראל. במשרד התחבורה נפרדו ממנו השבוע בדמעות ובשבחים מופלגים.

"אני לא יודעת מה קרה מהר יותר, ההתאהבות שלך במשרד או ההתאהבות של כל עובדי המשרד בך" אמרה המנכ"לית קרן טרנר-אייל שלא מונתה לתפקידה על ידי סמוטריץ', אבל היתה מלאת מחמאות לסגולותיו האישיות, לנועם הליכותיו ולהישגיו המקצועיים של שר היוצא. "הציבור בישראל זכה להכיר סמוטריץ' אחר. מימין ומשמאל לא ניתן היה להישאר אדישים למטאור שכבש את משרד התחבורה. הרסת לך את התדמית הקודמת".

סמוטריץ', בנט ושקד הם שלושת הפוליטיקאים הכי מוכשרים בציונות הדתית. הם יודעים לעבוד ביחד ולשתף פעולה, אבל מבין השלושה רק סמוטריץ' נטוע עמוק בפוליטיקה המגזרית. סמוטריץ' אינו חף משגיאות, וגם הוא יצא חבול במקצת ממאבקי הכוח הפנימיים בין הפלגים השונים. ועדיין נראה שבחלל המנהיגותי שנוצר יהיה לו ולמפלגתו מקום מרכזי בכל התארגנות עתידית של הפוליטיקה הציונית-דתית, אם בכלל תהיה התארגנות כזאת. בדרך לשם הוא יצטרך להרוס לעצמו את התדמית הקודמת גם בקרב חלק מהאגף הליברלי בציבור הדתי-לאומי.