חיים סילברשטיין
חיים סילברשטיין צילום: חזקי ברוך

תנועת "אם אשכחך" בראשות חיים סילברשטיין - מומחה לענייני ירושלים, ממפה לממשלת האחדות החדשה את חמשת האתגרים העומדים בפני ירושלים, יחד עם המלצות מדיניות לפתרון.

במכתב ששיגר סילברשטיין לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי ממשלת האחדות הוא כתב: "לאחר שייסדתם סופסוף ממשלת אחדות חדשה, אתגרים משמעותיים רבים ניצבים בפניכם: השלכות מגפת הקורונה, אתגרים בטחוניים קיומיים, כלכלה מאתגרת ועוד".

"עם זאת", הוסיף, "ישנו אתגר אחד בולט במיוחד: ירושלים. אנו מציינים בשמחה 53 שנה לשחרור ירושלים, אך ישנם עדיין איומים משמעותיים העומדים בפני בירתנו".

סילברשטיין מנה את האיומים הגדולים ביותר על העיר ירושלים והמליץ על דרכים לפתרון. לדבריו האיומים הם: "טרור - מעל 5,000 פיגועים או ניסיונות פיגוע בחמש השנים האחרונות בלבד", כתב, "דמוגרפיה - האוכלוסייה הערבית גדלה לכ-40% מתושבי העיר ורבים מהם עוינים. דה-לגיטימציה – הכחשת השורשים היהודיים והמורשת היהודית בירושלים.ובנייה ערבית בלתי חוקית מאסיבית - ישנן עשרות אלפי יחידות כאלה בירושלים היום".

"הממשלה החדשה בהנהגתכם צריכה למקם את ירושלים בראש סדרי העדיפויות - לא רק במילים, אלא במעשים – במיוחד בהתחשב במציאות הגיאו-פוליטית והבריאותית הייחודית ששוררת היום", הוסיף.

"אירגונינו, 'אם אשכחך-Keep Jerusalem', העוסק בהסברה, חינוך וחקר מדיניות, מסכם עבורכם את חמשת האתגרים וההזדמנויות העיקריים העומדים עכשיו בפני ירושלים, וכן את הצעדים שאנו ממליצים לנקוט בהם בתקופה הקרובה באופן כללי", ציין.

האתגרים שהציב ארגון 'אם אשכחך' בראש סדר העדיפויות על מנת לפתח את העיר ירושלים ולהסיר את האיומים עליה:

1. הגדלת הרוב היהודי ל-85% תוך 10 שנים ע"י הפיכת ירושלים למטרופולין רבתי. "איומים דמוגרפיים וביטחוניים... הובילו מנהיגים פוליטיים להציע הקמת מטרופולין ירושלים רבתי, דומה למה שקיים כבר בניו יורק, טורונטו, מונטריאול, לונדון ועוד הרבה ערים בעולם. מהלך זה יגדיל את האוכלוסייה היהודית בירושלים בכ-250,000 תושבים. כיום, עם הסכנה של אובדן רוב יהודי בירושלים ותוכנית טראמפ המאשרת את החלת החוק הישראלי בשטח C, הגיע הזמן הנכון ליישם תוכנית זו".

2. אכיפה קפדנית, אפילו להפרות בניה קלות. מדיניות שהוכיחה את עצמה בניו יורק.

3. אכיפת החוק על הבנייה הבלתי חוקית במזרח ירושלים.

4. הקמת אזורי תעשייה והייטק חדשים בצפון ודרום העיר.

5. ייעול תהליכי שינוי ייעוד ואישורי בנייה.

עוד הוסיף סילברשטיין: "אנו זקוקים להנהגה אמיצה ונחושה לאמץ את הצעות המדיניות הללו בכללותם. רק אז עתידה של ירושלים המאוחדת, מבחינה פוליטית, דמוגרפית, ביטחונית ועירונית יהיה מובטח לדורות הבאים. יותר מכל הישג אחר, אלה יבלטו בתולדות ההיסטוריה היהודית העשירה שלנו".