נקודת השפל הכלכלית - מאחורינו

האסטרטג הכלכלי דודי רזניק מתייחס להתאוששות הישראלית ממשבר הקורונה ומספר על המשקיעים שברובם נמצאים בהמתנה לבאות.

ניצן קידר , כ"ח באייר תש"פ

כלכלת קורונה
כלכלת קורונה
צילום: ISTOCK

ישראל ממשיכה להראות סימני התאוששות ממשבר הקורונה, שהשבית את המשק כמעט לגמרי.

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, אומר כי קצב ההתאוששות חיובי ביותר.

"חודש מאי מלמד שההתאוששות בישראל מהמשבר היא די מהירה וחזקה. מרבית הענפים מראים התאוששות יפה – כל מה שקשור לרכישת ביגוד ומוצרי חשמל מעיד על כך", אומר רזניק לערוץ 7.

לדבריו, "יש מקומות שאנחנו עדיין רחוקים מהשגרה – וזה בנושאים הקשורים לתרבות, בידור, מסעדות, בתי קפה ותיירות – אבל הכיוון נראה טוב. ישראל נמצאת בקצב יציאה טוב יותר מרוב המדינות בעולם וזה גם עתיד להשפיע על תחזיות הצמיחה של המדינה".

ומה לגבי שוק ההון? "שוקי המניות בעולם רשמו התאוששות מאוד מרשימה במהלך החודש וחצי האחרונים. ראינו בארה"ב בעיקר, את המדדים המובילים סוגרים את הירידות שנרשמו בחודש מארס וגם בישראל היתה מגמה דומה".

"אנחנו חשים בימים האחרונים שיש רגיעה, השווקים מתחילים לדשדש ולהתייצב. אני חושב שכרגע השווקים ממתינים לראות כיצד העולם מתאושש, איך הפעילות הכלכלית חוזרת והאם נראה התפרצות שנייה של המגיפה. השוק בהמתנה אחרי תיקון משמעותי של הירידות מחודש מרץ", מסביר רזניק.

להערכתו, המשקיעים עדיין חוששים. "משקי הבית נמצאים ברובם על הגדר. ראינו בחודש מרץ מהלך משמעותי של יציאה מהשוק שהתבטא ביציאה מקרנות הנאמנות. מרביתם לא חזרו. אני מניח שאם נמשיך לראות מגמות חיוביות בשבועות הקרובים, חלק ממי שעל הגדר, ירדו ויחזרו לשווקים. במידה ונראה ירידות שערים, נראה מגמה הפוכה של יציאה מהשוק".

לשאלה מהו הנתון הכלכלי המשמעותי ביותר ליציאה מהמשבר, עונה רזניק, "יש את נתון האבטלה שמתעדכן קצת בפיגור ולכן את ההשפעות האמיתיות של הקורונה ומה אחוז האבטלה האמיתי נדע רק באזור יוני-יולי. נתון לא פחות חשוב יוצא מבנק ישראל. ככל שהוא ישחרר נתונים על הצריכה הפרטית, הפעילות במשק ופעילות הייצור ונראה שמדובר בנתונים שחוזרים לרמת טרום המשבר, זה יהיה אינדיקטור חשוב להבנה שאנחנו בדרך הנכונה ובנתיב יציאה מהמשבר. את נקודת השפל כבר עברנו, אבל אנחנו עדיין צריכים לזכור ששנת 2020 תהיה שנה קשה מבחינת התוצר המקומי שירשום נסיגה ונתון האבטלה שהיה על 4% יהיה משמעותית יותר גבוה".