אבישי בן חיים: משפט נתניהו - טראומה לאומית

ד"ר אבישי בן חיים על משפטו של רה"מ: "אירוע שהוא בגדר טראומה לאומית, הם לוקחים את הדמות הכי ייצוגית ומשפילים אותה בבית משפט".

103FM , כ"ח באייר תש"פ

אבישי בן חיים: משפט נתניהו - טראומה לאומית-ערוץ 7
ד"ר אבישי בן חיים
צילום: פלאש 90

ד"ר אבישי בן חיים, הפרשן לענייני חרדים של חדשות 13, שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על פתיחת משפטו של ראש הממשלה נתניהו ביום ראשון הקרוב ועל הציוץ שבו כתב בן חיים ''ביום ראשון מעמידים אותי למשפט, ביום ראשון מתחיל המשפט שלי''.

בן חיים סבור שמשפטו של נתניהו "מוכרח להיות נידון בקונטקסט היסטורי ובתוך מחקר תגובת ישראל הראשונה, תגובת ההגמוניה הישראלית לניסיונות של ישראל השנייה ואחרים להשתתף בחיים הדמוקרטיים מאז 1977".

לטעמו, מטרת המשפט היא להגביל את "הדמוקרטיה להחליש את המערכת הפוליטית והוא חלק ממערכה. אנחנו בתוך אירוע היסטורי עצום, אנחנו רואים שההגמוניה העבירה את הכוח שלה למערכת המשפט. מערכת המשפט הוטבלה, ממש הוטבלה, להיות הדבר הכי מקודש לאליטה הישראלית בגלל שהיא מאפשרת לה את הכוח ואת המשך ההגמוניה".

למעשה, לטענת בן חיים, ההגמוניה משתמשת במערכת המשפט על מנת להחליש את המערכת הפוליטית, "זו עובדה שאנחנו רואים מול העיניים, זה תהליך היסטורי שאני לא מבין איך לא רואים אותו. לאורך כל הדרך התגובה למהפך 77' היא העברת סמכויות מהמערכת הפוליטית למערכת המשפט גם שימוש ממשי באלימות לגלית כולל המהלך הזה שאומר איך אנחנו מחלישים את המערכת הפוליטית כולה, איך אנחנו גורמים למערכת הפוליטית להפסיק לתפקד". הוא הוסיף ואמר כי מ-77 יש מהלך להחליש את כל המערכת הפוליטית, מהלך של הפללה של כל המערכת הפוליטית".

לדעתו, מדובר במאבק הגמוניות קלאסי, יש דפוס של איך הגמוניה מגיבה לניסיונות לאיים על ההגמוניה שלה היא מגיבה באינסטינקטיביות. זה ש-5 ראשי ממשלה נחקרים זה חלק מהתיאוריה שלי, משפט אולמרט לא סותר את התיאוריה שלי אלא הוא חלק ממנה. מ-77' המהלך הוא המהלך שמסוכן לכולנו, כי הוא מהלך שאומר 'אנחנו מרסקים את הדמוקרטיה, כלומר מרסקים את האופציה של העם להשתתף ולהצביע".

"משפט נתניהו לא יכול להיות רק המשפט, יש אירוע עצום שאומר מחלישים את המערכת הפוליטית כשמחלישים את המערכת הפוליטית בעצם מנטרלים את הדמוקרטיה. אומרים 'העם יכול לבחור מה שהוא רוצה אבל יש מערכת משפט ומערכת משפט הזאת גם תשלוט על הערכים של עם ישראל'".

בנימין נתניהו ראש הממשלה
צילום: קובי ריכטר/TPS

לדבריו, בשנת 1977 החלו הניסיונות של ישראל הראשונה למנוע את כניסת ישראל השנייה לחיים הפוליטיים. "התהליך הראשוני היה קרימינליזציה של כל מאבק מזרחי, כל ניסיון מזרחי להשתתף בחיים הדמוקרטיים הפך לאירוע עברייני וככה הוא נוטרל. אתה מנסה להשתתף בחיים הדמוקרטיים ואתה הופך לעבריין. זה משפט שנועד לנטרל את ההצבעה של ישראל השנייה שהיא הצבעה מובהקת לטובת ביבי. הניסון להדחיק את פוליטיקת הזהויות הוא מגוחך, ברגע שאתה מוריד את נתניהו באמצעות מערכת המשפט מנעתם מהם להשתתף בחיים הדמוקרטיים, הוצאת אותם מהחיים הדמוקרטיים".

לסיום אמר הפרשן לענייני חרדים כי זהו "אירוע שהוא בגדר טראומה לאומית. נגיד ויצליחו להוכיח שסיקור חיובי הוא שוחד זה לא סותר את הטענה הראשונית שלי - זה הופך את הסיפור ליותר מחורבן וזה הופך את הסיפור ליותר מורכב. זה ישראל הראשונה שלוקחת את הדמות היהודית הכי נערצת במאה ה-21, הדמות היהודית הכי ייצוגית, והולכת לקחת אותה ולהשפיל אותה בביהמ"ש, ובגלל זה גם ההתעקשות שנתניהו יגיע. זה לא אירוע משפטי פשוט, זה אירוע של הניסיון להעביר את הכוח מהדמוקרטיה אל ההגמוניה דרך מערכת המשפט".