"התשתיות הקריטיות של ישראל מוגנות"

מומחה סייבר אומר לערוץ 7 כי המתקפה שחוו אתרים רבים אינה נחשבת משמעותית או אסטרטגית וקורא לבעלי אתרים להגביר את ההגנות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח באייר תש"פ

סייבר
סייבר
istock

מתקפת הסייבר שחוותה ישראל אתמול השביתה לא מעט אתרים – והשאלה המרכזית היא האם מדובר באמת במתקפה משמעותית מבחינה אסטרטגית.

יותם גוטמן מנהל השיווק בחברת הסייבר SentinelOne, מסביר לערוץ 7 שמדובר במתקפה פחות משמעותית.

"זו אכן מתקפה שהשביתה ופגעה בהרבה מאוד אתרים, אבל ממה שאנחנו מבינים ומטה הסייבר פרסם, הדבר נבע מפגיעה בחברת אחסון אתרים עם אלפים לקוחות שהותקפה באופן ממוקד. זו לא התקפה מסוכנת ובטח לא על מדינת ישראל, אבל זו מתקפה שהרבה מאוד אנשים חווים ומוטרדים ממנה", דברי גוטמן.

איך מתמודדים עם מתקפות מהסוג הזה? לדעת גוטמן, "צריך להבדיל מה חברות עושות בבית שלהם לבין מה שהן מציגות לנו בחוץ. מה שנפגע והושחת הם האתרים שפונים החוצה ולחברות שנפגעו אין הרבה מה לעשות כי כל המידע שלהם מאוחסן אצל אותה חברת איחסון והוא לא בידיה. מצד שני, כל מערכות המידע והלקוחות, כל המידע הרגיש אמור להיות מאוחסן אצלם ולא על שרת כזה".

"אנחנו כצרכנים ובעיקר עסקים קטנים, אין לנו הרבה מה לעשות פרט למצב שכשאנחנו רוכשים שירות של אחסון אתר להפעיל את כל מנגנוני האבטחה האפשריים. ברגע שהמידע מאוחסן על השרת היכולת שלנו כמשתמשים לשלוט עליו היא נמוכה", הוא מוסיף.

לדעתו ישראל מוגנת מאוד לקראת מתקפות סייבר משמעותיות, אבל אסור להיות שאננים. "מדינת ישראל נמצאת בשכונה בעייתית. בעולם הסייבר שבו אין גבולות, כל מי שיש לו אינטרס נגד, יכול לפעול. חווינו כאן מתקפות מצד כל קשת המדינות האסלאמיות בעולם, גם כאלה שאין להן שום עניין איתנו. אנחנו כמדינה צריכים להיות ערוכים ועד כמה שאני מכיר מדינת ישראל עושה המון כדי להגן על הנכסים שלה".

"כרגע נראית הסלמה בפעולות הסייבר בתחום המדיני וישנם דיווחים בתחום הזה. אני מציע לקחת את הדיווחים מאוד בזהירות – גם כי בעולם הסייבר קשה מאוד לדעת מי התוקף ותוקפים רבים מסווים את עצמם – וגם כי מדינות לא נוטות לדבר על פעילותן בתחום זה בגלוי. אפשר לשים שאף אתר ממשלה לא נפגע, אף אתר של צה"ל לא נפגע. התשתיות הקריטיות של ישראל מוגנות. לגבינו כמשתמשים צריך תמיד לקחת בחשבון שכל עלייה בגובה הלהבות תמיד מביאה איתה חובבנים ש'רוצים להצטרף למאבק הבינמדינתי' וזה מגביר להם את המוטביציה לפגוע בו. יש גם פשיעת סייבר נרחבת ויש להיזהר ממנה", הוא מסכם.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il