הרובוטים יחליפו את חיות המחמד?

האם פיתוחים חדשים של כלבי רובוטים יכולים להחליף את חיות המחמד?

מתנאל ראט , כ"ח באייר תש"פ

הכלב של המחר?
הכלב של המחר?
צילום: iStock

לגדל כלב בבית יכול להיות כיף גדול לכל המשפחה, אבל גם אחריות לטפל בו על בסיס יומי. פיתוחים חדשים מנסים לשנות את התמונה ולהציע להחליף את חיית המחמד בחיקוי רובוטי.

לפני כשנתיים הציג הבעלים של אמזון, ג'ף בזוס, את הכלב החדש שלו. בזוס לקח אותו להליכה ואף אכל איתו, אבל בניגוד לכלבים אחרים- הוא גם שם את הכלים במדיח בסיום הארוחה. הכלב, שנוצר על ידי חברת "בוסטון דיינמיקס", מצויד במצלמות וחיישנים שמאפשרים לו להתנייד באופן עצמאי, וגם בידית רובוטית מיוחדת שמאפשרת לו לפתוח דלתות בבית או להרים את עצמו לאחר נפילה.

הרובוט של בזוס לא לבד. אייבו, הכלב הרובוטי הראשון, הומצא כבר לפני למעלה מ20 שנה, ומאז לא הפסיק להשתכלל. אייבו שנוצר על ידי חברת סוני, קטן בהרבה מהכלב של בזוס ונועד בעיקר למשחק ביתי. בדומה לכלב אמיתי, אייבו מסוגל לקלוט פקודות קוליות ואף ללמוד בעזרת אינטלגנציה מלאכותית טריקים ומשחקים חדשים שמלמדים אותו.

כחלק מהאינטראקציה שלו עם הסביבה, אייבו מתכרבל כאשר מלטפים אותו ומסוגל גם "ללחוץ ידיים" כאשר מושיטים לו יד. ביפן, אייבו נחשב כחלק מהמשפחה בבתים רבים, ונוצרו אף קהילות שלמות סביב הרובוט הקטן שעסוקות ב"האכלת" אייבו דרך אפליקציות ייעודיות ומשחקים חדשים שניתן לשחק איתו.

אבל הכלבים הרובוטים לא מיועדים רק לשמש כחיות מחמד. בימים האחרונים התפרסם שדרוג חדש לכלב של "בוסטון דיינמיקס" שמאפשר לו אפילו לקחת את תפקידו המסורתי של הולכי הארבע ולרעות כבשים. בחברה מציגים חזון בו כלבי רועים רובוטיים יוכלו להשתלב ביחד עם שאר הרובוטים שעובדים בשדות, ולתת מידע מיידי על הגידולים השונים ועל העדר.

אז האם בקרוב הרובוטים יהפכו לידידנו הטוב ביותר? קשה לדעת. ייתכן שלשימושים מסוימים כמו לריצה או לחקלאות, הרובוטים יוכלו להחליף את הכלבים המקוריים, אבל נראה שהם עדיין יהיו פחות פופולריים עבור מי שרק רוצה ללטף ולהתכרבל קצת עם חיית מחמד תמימה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!