שער מצמרר ל״ניו יורק טיימס״

שמותיהם של אלף בני אדם שמתו מנגיף הקורונה מתנוססים על שער העיתון ״ניו יורק טיימס״. מספר המתים בארה״ב מתקרב ל-100 אלף.

ערוץ 7 , א' בסיון תש"פ

מנהטן בימי קורונה
מנהטן בימי קורונה
צילום: istock

שמותיהם של אלף בני אדם שמתו מנגיף הקורונה בארצות הברית מתנוססים היום (ראשון) על שער ה״ניו יורק טיימס״, אחד העיתונים החשובים בעולם.

עד היום מתו בארצות הברית כמעט 100 אלף בני אדם שנדבקו בקורונה, כאשר רק ביממה האחרונה מתו 1127 בני אדם. מספר החולים המאובחנים עומד על יותר מ-1.6 מיליון. מספר החולים שהחלימו מקורונה הוא כ-334 אלף.

על פי ארגון הבריאות העולמי, בזמן שמספר קורבנות הקורונה בארה״ב ובאירופה הולך ומתמתן, אמריקה הדרומית הפכה למוקד החדש של מגיפת הקורונה, כשהמצב בברזיל הוא הקשה ביותר.

הנשיא דונלד טראמפ קרא ביום שישי למושלים במדינות ארצות הברית לפתוח את בתי הכנסת, המסגדים והכנסיות שנסגרו בעקבות מגפת הקורונה.

טראמפ הזהיר כי יעקוף את את סמכותם של המושלים שלא יעשו זאת, וציין כי כנסיות, בתי כנסת ומסגדים מספקים שירותים חיוניים ולכן יש לפתוח אותם לאלתר.

"מושלים צריכים לעשות את הדבר הנכון ולאפשר למקומות תפילה חיוניים וחשובים להיפתח באופן מיידי, כבר במהלך סוף השבוע", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים ספונטנית בבית הלבן. "אני מזהה את הכנסיות, בתי הכנסת והמסגדים כמקומות המספקים שירותים חיוניים".

הנשיא הוסיף: ''כמה מושלים מגדירים חנויות למכירת אלכוהול ומרפאות הפלות כחיוניים. זה לא נכון, ואני רוצה לתקן את העוול הזה ומגדיר את בתי התפילה כחיוניים יותר. אלו מקומות ששומרים עליו ומשאירים את החברה שלנו מאוחדת".

דונלד טראמפ עם המסכה
צילום: רויטרס

בסוף השבוע פורסם מחקר ענק שהתפרס על פני שש יבשות, והעלה כי התרופה הידרוקסיכלורוקין מגבירה את הסיכון למוות וכי יש להימנע משימוש בלתי הכרחי בה. מדובר בתקופה שטראמפ עצמו סיפר כי הוא לוקח אותה ולדבריו היא יעילה נגד קורונה.

המחקר, שפורסם בכתב העת הרפואי היוקרתי Lancet, טוען כי התרופה נגד מלריה שהפכה לפופולרית בשבועות האחרונים ניתנת על ידי רופאים רבים בעולם ללא הוכחות קליניות כי היא תשפר את מצבם של החולים, והביאה להגברת נתוני התמותה בקרב חולים שקיבלו אותה.

עורכי המחקר ניתחו את הנתונים של 96 אלף חולים שקיבלו את הידרוקסיכלורוקין ב-671 בתי חולים ברחבי העולם בין החודשים דצמבר עד אפריל במטרה לטפל בנגיף הקורונה.

הנתונים הראו כי אחוז התמותה בקרב אלו שנטלו את התרופה היה גבוה מאשר אצל חולים שלא קיבלו אותה. אחד מכל שישה חולי קורונה שנטל הידרוקסיכלורוקין מת כתוצאה מהנגיף, בעוד אחד מכל ארבעה אנשים שנטלו הידרוקסיכלורוקין יחד עם אנטיביוטיקה מתו מהנגיף.

שיעור התמותה בקרב חולים שלא נטלו הידרוקסיכלורוקין עמד על אדם אחד מתוך כל 11 חולים. עם זאת, מחברי המחקר הדגישו כי לא מדובר בניסוי מדעי אלא נתונים שנאספו על חולים בגילאים ומצב בריאותי שונה, אולם לטענתם "גם לאור ההבדלים בין החולים, המחקר הזה מוכיח כי היו נתוני תמותה גבוהים יותר בקרב אלו שנטלו את התרופה.

קורונה בארה"ב
צילום: istock

פרופסור מנדיפ מהרה, מנהל בית החולים "בריגהם אנד וימנס" בבוסטון, שהוביל את המחקר, אמר כי "זהו המחקר הראשון בקנה מידה גדול שמצא הוכחות סטטיסטיות לכך שטיפול בהידרוקסיכלורוקין אינו מועיל לחולי קורונה.

להיפך, הממצאים שלנו מראים כי יתכן וזה קשור לעלייה בסיכון לבעיות לב חמורות ובסיכון למוות. ניסויים קליניים חיוניים על מנת לאשר כל נזק או תועלת הקשורה לתרופות האלו. בינתיים אנו מייעצים כי אין להשתמש בתרופות אלו כטיפולים בנגיף הקורונה ללא ניסויים קליניים".