איך הקורונה השפיעה על שוק ההון הישראלי בפרט והעולמי בכלל?

כל מה שרציתם לדעת על השפעות וירוס הקורונה על שוק ההון בישראל ובעולם, מוגש לכם באדיבות יזם ואיש עסקים ישראלי בשם עידו פישמן

תוכן שיווקי , א' בסיון תש"פ

השפעת הנגיף על שוק ההון
השפעת הנגיף על שוק ההון
iStock

"לצאת מהמניה או להישאר בה?" זו השאלה הגדולה ששואלים את עצמם סוחרי מניות רבים בארץ ובעולם. כידוע, שוק ההון מושפע משינויים רבים המתרחשים בארץ ובעולם, שינויים אשר מאיימים לערער את יציבותו.

כשהשוק אינו יציב, גם המשקיעים אינם מרגישים בטוחים להשקיע במניות המצויות בידם, וחלקם אף ממהרים להיפטר מהן במהירות האפשרית.

קורונה של חוסר יציבות

משבר הקורונה הכניס רבים מאתנו לחוסר יציבות יום יומית. בתי עסקים נסגרו בזה אחר זה, שדות תעופה הפסיקו לפעול, בני האדם הסתגרו בבתיהם ועברו לעבוד מהבית, ורבים איבדו את מקור הפרנסה שלהם ויצאו לחל"ת לזמן בלתי מוגבל.

בדומה לכך, נוצר בלבול גם בקרב המשקיעים. באופן כללי, הוביל משבר הקורונה למשבר במסחר שוק ההון בארץ ובעולם ולקריסה, אם כי היו חברות שדווקא צמחו במהלך המשבר הזה.

גדול יותר ממשבר 2008

אף על פי שהתפרצות הקורונה התחילה כבר בדצמבר של שנת 2019, השווקים ברחבי העולם לא הגיבו אליה במידיות. אולי מכיוון שעדיין לא היה ידוע הרבה על המגיפה והבורסות לא ראו בה פוטנציאל לסיכון ההולך וקרב. אבל לקראת סוף פברואר, חוו השווקים משבר חמור יותר מזה שהיה ב-2008:

  • מדד הדאו ג'ונס של ארה"ב צנח ב-12%.
  • מניות אמריקאיות שנסחרו בשוק איבדו כ-12% מהערך שלהן.
  • המדד העולמי MSCI, אשר עוקב אחרי חברות מ-50 מדינות ברחבי העולם, איבד קרוב ל-10%.
  • בשנחאי ירדה הבורסה ל-3.71%.
  • בבבורסה של הונג קונג נרשמה ירידה של 2.42%.
  • המניות האירופאיות הפסידו בשבוע האחרון של פברואר סכום של כ-1.5 טריליון דולר.

הבנקים שהתערבו במטרה לנסות ולהקל על המצב

בעקבות מצב הבורסה בסוף פברואר 2020, החליטו הבנקים המרכזיים בעולם להתערב לטובת לקוחותיהם כדי לנסות ולמנוע משבר כלכלי ולספק סיוע במידת הצורך, וזאת על מנת לנסות ולייצב את הפעילות הכלכלית.

בארצות הברית, למשל, חתך הבנק המרכזי את שיעורי הריבית באופן משמעותי, וכך עשה גם הבנק של המפרץ הפרסי. הרשויות הסיניות אישרו הלוואות בסך של 71 מיליארד דולר עבור עסקים קטנים, במטרה לאפשר להם לחדש את פעילותם. יפן ואנגליה, לעומת זאת, עדיין נמנעו מלנקוט בצעדים בשלב זה, אלא המשיכו לעקוב אחר פעילותו של השוק.

בשלב מאוחר יותר, לקראת אמצע מרס, גם הבנקים בישראל יצאו בשורה של הקלות ללקוחותיהם, לדוגמה: דחיית תשלומי הלוואות לתקופה של 3 חודשים ויותר או הצעת הלוואות לעסקים קטנים בתנאים נוחים.

כשהמסחר נעצר

נגיף הקורונה המשיך להתפשט במהלך חודש מרס, והשפיע באופן משמעותי על מסחר השווקים בעולם. בהלת הקורונה והמצב העולמי בעקבותיה הוביל למשבר עולמי, דומה לזה שהיה ב-2008. ב-9.3.20, למשל, גרם המשבר לירידות משמעותיות בבורסה בארצות הברית: נרשמה צניחה של 7% בסחר המניות שבוול סטריט, וכרבע שעה לאחר תחילת היום, המסחר בבורסה נעצר.

באותו היום הושפעו גם הבורסות האירופאיות ממשבר הקורונה. הבורסה של מילנו צנחה ב-10 אחוזים, שכן האיטלקים עיבדו את השליטה על הנגיף בצפון איטליה. באופן דומה, הירידות בבורסות של פרנקפורט ולונדון הגיעו כמעט ל-7 אחוזים.

משבר הקורונה בבורסת ת"א: מי נפגע ומי דווקא הרוויח?

בורסת ת"א אינה מנותקת משאר העולם. בדומה למשבר שהתרחש ב-2008 במסחר שוק ההון, גם במקרה של משבר הקורונה, אם השוק העולמי קורס, הדבר משפיעה גם על השוק התל אביבי ועל החברות השונות בישראל. חברות ישראליות לא מעטות נפגעו בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. החברות שנפגעו באופן מיידי כמעט הן אלה שעוסקות בענפים כמו מלונאות ותיירות, תעופה, ביטוח פיננסים, נפט וגז, אופנה, מסחר, נדל"ן מניב וכדומה.

אל מול החברות האלה, היו גם חברות שקיבלו "חסינות" מסוימת. לאור השימוש הרב בחומרי חיטוי, מגבונים, אלכוג'ל וכפפות גומי, חברות העוסקות בייצור פריטים אלה ודומיהם זכו בעליות. כך לדוגמה, חברת "על-בד" המייצרת מגבונים ובדים בלתי ארוגים זכתה בתשואה של 32%, ו"ספאנטק" המתחרה שלה זכתה לתשואה נאה אף היא של 31%.

חברות נוספות שהרוויחו ממשבר הקורונה הן רשתות המזון. היות שההנחיות בישראל התירו לצאת מהבית לצורך הצטיידות במזון ותרופות, רשתות המזון הגדולות נהנו מנהירת לקוחות תמידיים ומהזמנות משלוחים אל הבית. כך למשל, רשת הסופרמרקטים "ויקטורי" הגיעה לתשואה של 19% במהלך המשבר.

ומה קורה בסין?

מכיוון שסין היא זו שהתחילה את משבר הקורונה ובה התפרץ הנגיף לראשונה, היינו מצפים שהבורסה בסין תקרוס. אך לעומת הבורסות של ארצות הברית ואירופה, דווקא הבורסה הסינית התאוששה די מהר. בהנחה שהדיווחים בסין נכונים, הסינים השתלטו במהירות על נגיף הקורונה, גם אם בדרכים בלתי דמוקרטיות שאינן היו עוברות בישראל, באירופה או בארצות הברית, אבל התוצאה המיוחלת הושגה: שליטה על הנגיף.

אמנם ביום אחד ירדה הבורסה הסינית ב-8%, אך מאז הצליחה לבצע תיקונים ולצאת פחות או יותר מהמשבר. הסיבה לתיקונים עשויה לנבוע מהעובדה שהממשל הסיני תמך רבות בבורסה על ידי הזרמת כספים ואספקת הקלות משמעותיות במסים למשקיעים.

כמה מיתוסים שהגיע הזמן לנפץ

עם משבר הקורונה והירידות החדות בשוק העולמי, מגיעים להם (איך לא?) המיתוסים. קבלו כמה מהמיתוסים שלדעתו של עידו פישמן, רצוי מאד לנפץ דווקא בתקופה זו:

כאן המקום לצאת מהמניות ולחכות עד שהמגפה תעבור

יציאה מהשוק בשלב זה עלולה להתגלות כטעות גדולה. זכרו שאי אפשר לצפות במדויק את התנהגותו של שוק ההון, וכמו שהמניות יורדות, כך הן גם יכולות לעלות. חשוב להבין שמשבר הקורונה הוא משבר רפואי שייגמר ברגע שיימצא פתרון לבעיה – תרופה לקורונה או היעלמותו של הווירוס. לאחר מכן, תזכה שוב הבורסה בעליות חדות ותספק הזדמנויות השקעה משמעותיות עבור המשקיעים.

כספי הפנסיה המושקעים בשוק ההון יורדים לטמיון

למרות הירידות הדרסטיות בשוק ההון, ההשפעות על קרנות הפנסיה אינן משמעותיות עבור אלה הנמצאים בתכנית בסיכון נמוך-בינוני. גם אם חלות ירידות, הן זמניות בלבד שכן לאחר הירידות בשוק ההון מגיע גם התיקון. אם שכספי הפנסיה נמצאים בתכנית בעלת סיכון גבוה, כדאי להתנהל בחכמה כדי לנקוט בצעדים משמעותיים לצמצום הנזקים.

משבר הקורונה מסמן את תום העליות בשוק ההון

הכלכלה העולמית רגילה למשברים קשים שפוקדים אותה פעם אחר פעם. אם בעבר הצליח שוק ההון לצאת ממשברים, הוא יעשה את זה גם עכשיו (למעשה, כבר אפשר לראות עליות).

דווקא עכשיו – להשקיע בחכמה

לא כל המשקיעים ממהרים לברוח ממסחר בשוק ההון גם לאור משבר הקורונה. ישנם משקיעים שוודקא רואים במשבר הזדמנות טובה לנצל את המחיר הנמוך של המניות ולקנות אותן, בתקווה שהן יעלו כאשר השוק יחזור לעצמו. כמו כן, משקיעים שהיו ערניים דיים בתחילתו של המשבר, מכרו את המניות וקנו אותן בחזרה (שורט) כאשר אלה התחילו לרדת. כמו כן, כפי שאמרנו קודם, ישנן חברות שדווקא נהנו מעליות טובות במשבר (רשתות מזון, חברות שעוסקות בתחום הרפואה, חברות המספקות מוצרי היגיינה), והיו כאלה שהשקיעו בחברות אלה ונהנו מעליות.

מעבר לכך, כל התנהלות פיננסית נכונה יכולה לסייע להתגבר על המצב. לדוגמה, ניתן לפזר את ההשקעות ולנהל נכונה את הסיכונים, במטרה להפסיד כמה שפחות ולהרוויח כמה שיותר. על כל פנים, אם אינכם בטוחים כיצד לנהל את ההשקעות שלכם, כדאי לפנות למומחים בתחום.

מאמר זה מוגש באדיבות עידו פישמן