פרופ' אפרים ענבר: הפלסטינים זקוקים לתיאום הביטחוני יותר מישראל

פרופ' אפרים ענבר מסביר בערוץ 7 מדוע נראה שהאיום הפלסטיני על ביטול התיאום הביטחוני עם ישראל לא יתממש גם הפעם.

ניצן קידר - ערוץ 7 , א' בסיון תש"פ

פרופ' אפרים ענבר: הפלסטינים זקוקים לתיאום הביטחוני יותר מישראל-ערוץ 7
אבו מאזן
צילום: רויטרס

יושב ראש הרשות הפלסטינית החליט לנתק הדרגתית את הקשרים עם ישראל בעקבות הכוונה להחיל ריבונות, ואחד הצעדים המרכזיים הוא הפסקת התיאום הביטחוני.

פרופ' אפרים ענבר, נשיא מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון, מעריך שהפלסטינים לא ירחיקו לכת למרות איומיהם.

"באופן עקרוני הפלסטינים יכולים להחליט שלא להמשיך בתיאום הביטחוני, אבל הם ישלמו מחירים על כך. צריך להבין שהתיאום הביטחוני מטרתו בעיקר לנסות לנקות את יהודה ושומרון מיסודות חתרניים נגד המשטר של הרשות. מטרת התיאום היא לאתר את התאים של חמאס וארגונים פלסטיניים אחרים המתנגדים לשלטונו של אבו מאזן וזה נעשה יחד עם ישראל. יש כאן אינטרס משותף", אומר ענבר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "יש להבין גם להבין את ההיקף של התיאום. אם עוצרים כ-6,000 איש בשנה – שני שליש עוצרת ישראל ורק שליש הרשות – ואצלם גם יש דלת מסתובבת וחוזרים לטרור. לאבו מאזן יש עניין מובהק לשמר את שיתוף הפעולה הביטחוני כדי שלא יעמוד בפני קשיים שיאיימו על שלטונו".

האינטרס, אומר פרופ' ענבר, אמנם משותף אבל יש מי שזקוק יותר לתיאום. "יש אינטרס משותף. אנחנו רוצים שקט ושהרשות תטפל באזרחיה וכמה שפחות בלאגן, אבל בסופו של דבר האינטרס שלהם - השמירה על שלטונם - גדול יותר".

אפרים ענבר
צילום: אלירן אהרון

הוא נשאל האם על רקע אפשרות של החלת ריבונות אבו מאזן יכול לשבור את הכלים ולפרק את הרשות הפלסטינית וענה, "האפשרות הזו בהחלט קיימת, אבל הסיכוי שתתממש הוא קטן. הם איימו כבר מספר פעמים ש'ילכו הביתה' וישאירו לנו את הרשות. זה בינתיים לא קרה. הרי הרשות הפלסטינית היא ההישג הגדול ביותר שלהם ולפני כן הם היו ב'גלות'. הם לא יוותרו על זה בקלות".

"לאבו מאזן יש בעיות לגיטמציה בציבור שלו והוא עושה כל פעם 'שריר' נגד ישראל וזה פופולרי. הוא גם מנסה לגייס את דעת הקהל העולמית ולהפחיד את השמאל הישראלי. יש הערכה שהוא יכול לבלוע מהלך כזה של ריבונות – על פי ניסיון העבר. הסיכוי שהם ימשיכו להתנהג בהיגיון מסויים הוא גדול, אבל כמו שאנחנו מכירים את הפלסטינים הם לא תמיד דואגים לאינטרסים שלהם. כי אם זה היה כך, כבר מזמן היה להם הסדר עם ישראל".

"יש אצלם סיכוי להתנהגות לא רציונלית כי הם רוצים יותר לפגוע בישראל מאשר לדאוג לעצמם. גם אם הם ישברו את הכלים, ברור שהם יסבלו יותר. בפני ישראל יעמדו כמה בעיות ביטחון שהיא יכולה בהחלט לעמוד בהן", מסכם פרופ' ענבר.