השערוריה שמפלגת את בריטניה

למרות לחץ ציבורי ופוליטי, ראש הממשלה בוריס ג'ונסון מסרב לפטר את יועצו הבכיר שהפר את הסגר ונסע לבקר את משפחתו: "נהג באחריות".

ניסן צור - ערוץ 7 , א' בסיון תש"פ

השערוריה שמפלגת את בריטניה-ערוץ 7
בוריס ג'ונסון
Reuters

הפגנות פומביות בבריטניה ולחץ כבד על ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לפטר את יועצו הבכיר, דומיניק קאמינגס, לאחר שהתברר כי האחרון הפר מספר פעמים את הוראות הסגר ונסע מאות קילומטרים לבקר את בני משפחתו.

אזרחים רבים, יחד עם חברי אופוזיציה וגם חברי מפלגת השמרנים של ג'ונסון, קוראים לראש הממשלה לפטר את קאמינגס שנסע מעל 400 קילומטרים על מנת לבקר את הוריו בעיר דרהאם למרות שהחל לפתח תסמיני קורונה.

לאחר מכן התברר כי קאמינגס הפר את הסגר לפחות עוד פעמיים, כאשר נסע לבקר את בני משפחתו שאינם מתגוררים איתו, בזמן שהוא עצמו קרא לאזרחי בריטניה שלא לצאת מהבית שלא לצורך.

קאמינגס טען כי נסע לעיר דרהאם יחד עם אשתו על מנת להבטיח כי הוריו יסייעו להם בטיפול בבנם בן הארבע, במידה וקאמינגס טשתו אכן יתבררו כחולים בקורונה. למרות הלחץ הציבורי והפוליטי, ג'ונסון הודיע כי הוא מסרב לפטר את עוזרו הבכיר.

במסיבת עיתונאים ביום שני בערב אמר ג'ונסון כי "קאמינגס נהג באחריות, על פי החוק וביושר. אני חושב שכאשר מסתכלים על צרכים מסוימים של טיפול בילדים, היה זה סביר לבודד את עצמו במשך 14 יום עם המשפחה שלו היכן שהוא עשה זאת. אני חושב שזה היה הגיוני, ואני מבין את זה. אני מרוצה שבכל תקופת הבידוד הוא התנהג באחריות על מנת לעצור את ההתפשטות. אני מסתכל על הקשיים בטיפול בילדים, ואני חושב שמה שהם עשו היה מובן לחלוטין. כל הורה מבין בכנות מה הוא עשה. אני בהחלט מבין, וביליתי הרבה זמן לדבר איתו על זה היום".

חברי פרלמנט באופוזיציה תיארו את דבריו של בוריס ג'ונסון כעלבון. כמה חברי אופוזיציה תקפו את תגובתו של ג'ונסון וסירובו לפטר את עוזרו הבכיר.

דייוויד לאמי ממפלגת הלייבור צייץ: "בוריס ג'ונסון פשוט העליב כל אדם במדינה זו שהקריב מעצמו על מנת לפעול על פי הכללים שהוא עצמו יישם כדי להציל חיים במגיפה הזו". ליסה ננדי מהלייבור צייצה: "ראש הממשלה מאשר שיש חוק אחד לחבריו וחוק אחר עבור כל השאר. איזה עלבון".