גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: פלאש 90

בסוף השבוע שעבר נתקלתי בידיעה המדהימה כי הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט נכנס לפוליטיקה. איזנקוט הסביר כי אחרי תקופת צינון הוא רוצה להשפיע. כמובן, לגיטימי שאזרח בישראל ירצה לקחת חלק במשחק הפוליטי.

אך כנראה, איזנקוט, שהצהיר לפני שנה כי אין לו כוונה להיכנס לפוליטיקה, סומך על הזיכרון הקצר. אכן, פוליטיקאי.

אך הבעיה עם איזנקוט היא כי את ניסיונו הפוליטי הוא צבר בעודו במדים בהתנהלותו כרמטכ"ל. הוא זה שלמעשה הכניס את הפוליטיקה לצבא יותר מכל רמטכ"ל אחר, בהתנהלותו כמו פיל בחנות חרסינה.

גדי איזנקוט הפך את צה"ל למקום שנוי במחלוקת בו מסתכסכים ציבורים זה בזה, ואחריו המבול.

איזנקוט פתח את הדלת לעמותת INSS עימה שיתף פעולה באופן הדוק במשך כל שירותו. עמותה זו ניזונת מכספים זרים ונוהגת להמליץ לצה"ל המלצות בהתאם: יריית הפתיחה של קמפיין ההדתה, של קידום פקודת השירות המשותף הגיעו משם, בתקופתו. כך גם עם עמותת המכון הישראלי לדמוקרטיה, ואחרים.

איזנקוט קיצץ זקנים לחיילים דתיים בעודו מבלה שעות עם עורכי עיתונים. הוא סילק רבנים מבסיסי הצבא ביד אחת, והעצים מרצי שמאל ביד שניה, קיצץ את הרבנות הצבאית וכשקיבל ביקורת מרבני ישראל התלונן: "הרבנים הסתערו עליי".

רבנים מתונים מאד כמו הרב יעקב מדן ראש ישיבת הר עציון אמרו עליו: "כל ההבטחות הופרו אחת לאחת."

איזנקוט טיפח את התדמית והיח"צ בסיוע נאמניו מוטי אלמוז ורונן מנליס כדי לנהל קמפיינים משומנים וצבעוניים בשלל נושאים, בעיקר מגדריים, באמצעות יחידת דובר צה"ל. עם פרישתו של איזנקוט, מנליס מצא עצמו מחוץ לשורות הצבא ואלמוז נחשף כזייפן וננזף על ידי הרמטכ"ל הנוכחי כוכבי.

איזנקוט אישר את מסמך יוהל"ם המגדרי-קיצוני וכאשר נחשף לציבור - מיהר לבטלו. הוציא את פקודת הזקנים ואחרי מחאות – שינה. הוציא את פקודת השירות המשותף שהוכתבה לו על ידי חבריו מהשמאל – ואחרי ביקורת ערך אותה שוב עריכה קוסמטית. המסקנה: הוא בודק גבולות וחייב להיות מושגח תחת אור הפנס. שמירה צמודה.

איזנקוט פעל נגד קצינים נפלאים, שהם גם דתיים. כך עשה לתא"ל עופר וינטר, וכך עשה גם לתא"ל מרדכי כהנא, בתרגילים ומניפולציות. עניין אותו להקיף את עצמו באנשים שדומים לו פוליטית, ונאמנים אליו, ולהרחיק אחרים.

גם מבחינה צבאית מקצועית, איזנקוט השתלח בגיבור ישראל האלוף יצחק בריק שחשף באופן ענייני ומפורט את ההזנחה האדירה של צבא היבשה. בריק כנציב הקבילות חרש את השטח והימ"חים והכיר את יחידות צה"ל פי אלף מאיזנקוט שהעיז להציג אותו כמשוגע הכפר. היום כל עם ישראל יודע – בריק צדק.

איזנקוט הוביל את קיצור משך השירות ואחר כך הצדיק את גיוס הלוחמות המוגבר והחלשת הצבא בגלל "מחסור בכח אדם". איזנקוט פתח שוב בניסוי הטנקיסטיות ב2017 לאחר שנכשל ב2015 רק כדי למצוא חן בעיני שדולות הפמיניזם הקיצוני, ואחר כך גילגל את התפוח אדמה הלוהט אל מחליפו כוכבי (עליו כידוע הוא כועס כי גנב לו את ההצגה כשהכריז על רצונו בצבא קטלני).

עם שיחרורו, בניגוד ענינים חריף אך לא מפתיע, התקבל איזנקוט לעבודה כ"חוקר בכיר" באותה עמותת INSS ממנה הוא מתפרנס כיום. את זה אף אחד לא יחקור.

לסיכום, איזנקוט הוא פוליטיקאי ותיק. הוא מצידו הניח לנו ודילג הלאה, ואנחנו עוד רחוקים מתיקון הצבא. אך לעומתו, כוכבי שכנראה לא מצביע ימינה וגם לא ליכוד, כי המטכ"ל הוא מועדון שמאל סגור, מראה שחשוב לו שהצבא יתכונן ויעסוק במשימותיו ולא בפוליטיקה. כוכבי גם לרוב ענייני (גם אם יש עוד המון מה לתקן והאג'נדות עוד כאן.) נקווה שאיזנקוט יהיה הרמטכ"ל-פוליטיקאי-במדים האחרון.

חיילים ומפקדים יתקשו ללכת אחרי איזנקוט בקרב. אי אפשר להאמין למילה אחת שיוצאת מפיו. ואם באמת יכנס לפוליטיקה, נקווה שאף אחד לא ירצה לתת כוח למי שהשאיר אחריו בצה"ל אדמה חרוכה.