כדורגל בעידן קורונה
כדורגל בעידן קורונה iStock

ה-4 במרץ, 2020 היה תאריך בעל נקודת מפנה עבור רבים מאלה שנכחו באצטדיון בלומפילד במשחק הכדורגל שנערך בין הפועל רעננה להפועל תל אביב.

נער כבן 15 שצפה במשחק התגלה כחולה קורונה, וכל מי שישב בחלק העליון של גוש 316 בשער 5 היה צריך להיכנס לבידוד. לא עבר זמן רב, ומשחקי הכדורגל החלו להתבטל בהדרגה. בתחילה נערכו המשחקים ללא קהל, אך כשהיה חשש להדבקה גם בקרב השחקנים, בוטלו גם האימונים והמשחקים.

רק עכשיו, לאחר שגל הקורונה עבר פחות או יותר, מתחילים לבנות תכנית חזרה לשגרה.

ביטול המשחקים והנזק הכלכלי

עם התפשטות נגיף הקורונה, מגרשי כדורגל נטושים הפכו לדבר שבשגרה בארץ ובעולם. בשעה שבה התושבים הסתגרו בבתיהם ויצאו החוצה רק במקרה הצורך, הפכו מקומות ציבוריים למקומות רפאים ובינהם גם מגרשי הכדורגל. ללא ספק, הפסקת משחקי הכדורגל גרמה לנזק כלכלי לענף ספורט זה בארץ ובעולם.

הכדורגל הישראלי צפוי לאבד כ-60 מיליון שקלים

הקורונה כבר הספיקה להשפיעה על הבורסה הישראלית וגרמה לירידות שערים חדות, וגם ענף הכדורגל נפגע באופן משמעותי. משחקי הפלייאוף העליון שתוכננו להתקיים, היו אמורים להכניס כ-60 מיליון שקלים, בעקבות הסכם בין מינהלת הליגות בכדורגל לספונסר.

אך בעקבות הפסקת המשחקים, נחתה מכה כלכלית קשה על גורמים לא מעטים: בעלי מועדונים, מנהלת הכדורגל וההתאחדות, בעלי מזנונים, חברות האבטחה וכדומה. כל אחד מבין הגורמים האלה ציפה להרוויח ממשחקי הפלייאוף שבוטלו.

באופן כללי, הנזק שנגרם לכדורגל הישראלי מתחלק ל-3 רמות. בטווח המיידי, קיימת פגיעה כלכלית ישירה בעקבות חוסר מכירת הכרטיסים למשחקים. בהמשך, ניתן יהיה לראות פגיעה בעקיפין בעקבות נותני חסות שנפגעו מבחינה כלכלית אף הם.

כך למשל, חברת ארקיע אשר נותנת חסות לקבוצת הפועל תל אביב, נמצאת אף היא במשבר כלכלי בעקבות הפסקת הטיסות, ועל כן היא תתקשה לתמוך בקבוצה. מבחינת מועדוני הכדורגל, לפני ביטול המשחקים, ההכנסות של הפלייאוף העליון היו אמורות להגיע למיליון שקל. כך לדוגמה, במכבי חיפה, היה צפוי להיות רווח של כ-1.2 מיליון שקל ממכירתם של כ-15 אלף כרטיסים, ובמשחקים נגד בית"ר ירושלים או הפועל באר שבע ההכנסה הייתה אמורה להיות בסביבות ה-900 שקלים. בעקבות ביטול המשחקים, נערכים לפגיעה של כ-30 אחוזים בעקבות אי מכירת כרטיסים.

מעבר לכך, לא מדובר בנזק לטווח קצר, אלא גם לטווח הארוך שייגרר לשנה הבאה, וזאת בעקבות סוגיית המנויים, בייחוד כאשר מדובר במנויים לקבוצות הגדולות כמו מכבי תל אביב, מכבי חיפה או בית"ר ירושלים. לא זו בלבד שבדקת האפשרות להחזיר חלק מהכסף למנויים, אלא שקיים חשש שפחות מנויים יירשמו לשנה הבאה. כתוצאה מכך, גם שכרם של שחקני הכדורגל עלול לרדת.

ומה קורה בעולם?

ענף הכדורגל נפגע לא רק בישראל, אלא גם ברחבי העולם. בדומה לישראל, בתחילה נערכו משחקי כדורגל ללא קהל, עד שהופסקו לחלוטין. אחד האירועים הבולטים הוא דחיית היורו 2020 שבו עתידות היו להשתתף 24 נבחרות מרחבי העולם (ביניהן גם ישראל).

היורו היה צריך להתקיים ביוני 2020, אך הוא הועבר ליולי של שנת 2021. למעשה, רק חמש ליגות כדורגל המשיכו לקיים את משחקיהן למרות הקורונה: ליגת העל הטורקמנית, ליגת העל הבלארוסית, ליגת העל הטיוואנית, ליגת העל של בורונדי וליגת העל של ניקרגואה. כך, מרבית המדינות ברחבי העולם נאלצו להפסיק את משחקי הכדורגל כדי לא להמשיך ולסכן הן את האוהדים והן את השחקנים על המגרש.

סין

כפי שכולם יודעים, סין היא המדינה שממנה יצא נגיף הקורונה והתפשט ברחבי העולם. עונת הליגה הסינית הייתה צריכה להיפתח בפברואר 2020, אך היא נדחתה למועד בלתי ידוע.

צרפת

עקב התפשטות נגיף הקורונה, החליטו בצרפת להפסיק כל פעילות ספורטיבית, ובין השאר גם את הפסקת פעילותה של ליגת העל הצרפתית בכדורגל. עם זאת, לפני הפסקת המשחקים הספיקה פריז סן-ז'רמן להפוך לאלופה.

ספרד

ההתאחדות הספרדית ו"לה ליגה" יצאו בהודעה כי עד לקבלת הודעה חדשה, יופסקו כל משחקי הכדורגל. לכדורגלנים לא נותר לעשות דבר, אלא לחכות עד שהממשלה תאפשר לקיים משחקים מחדש.

ברזיל

בברזיל החליטו להעביר את האצטדיונים לרשויות במטרה לסייע במאבק נגד נגיף הקורונה. על מנת להוריד את הלחץ בבתי החולים של ברזיל, יותקנו על גבי המגרשים בתי חולים בתנאי שטח כדי שניתן יהיה לטפל בחולים.

יפן

שינזו אבה, ראש ממשלת יפן, הודיע שכנראה לא תהיה ברירה אלא לדחות את המשחקים האולימפיים שהיו אמורים להתקיים בטוקיו. עם זאת, הוא הדגיש כי לא מדובר בביטול התחרות עצמה.

כדורגל בזמן קורונה: משחקים גם כשאי אפשר לשחק באמת

למרות ביטול משחקי הכדורגל ברחבי העולם, עדיין אפשר למצוא פתרונות יצירתיים לאוהבי הכדורגל בעולם. כך לדוגמה, איטליה היא המדינה שנפגעה מנגיף הקורונה יותר מכולם, אך מועדוני הכדורגל שלה עדיין זמינים לאוהדים.

אמנם לא ניתן לצאת החוצה, אך המועדונים מפרסמים תכנים וירטואליים באמצעות רשתות חברתיות. המועדון הידוע AS מספק תעסוקה לילדים בעקבות סגירת בתי הספר ומציג 5 וריאציות של עיצובים לסמל המועדון עם דמויות מוכרות כמו ביונסה בשחור ולבן. כך שהילדים יכולים להדפיס, לצבוע ולשלוח למועדון.

באנגליה החליטו קבוצות הכדורגל סאות'המפטון ומנצ'סטר סיטי לאתגר את האוהדים שלהן במשחקי איקס-עיגול בטוויטר.

בחשבון האינסטגרם של הקבוצה הגרמנית לברוקוזן פתחו סטורי שבו רופא ענה על שאלותיהם של אוהדי כדורגל בנושאים כמו בריאות השחקנים והתמודדותו של המועדון במהלך נגיף הקורונה, וכיצד מתקיימים אימונים בתקופה זו.

באופן כללי, מועדוני כדורגל רבים משתדלים לשדר "עסקים כרגיל" ולהשאיר את האוהדים בעניינים באמצעות פרסום תוכן שגם ככה היה צריך להתפרסם מראש, לדוגמה: ימי הולדת של שחקנים או פרסום חידונים ושאלונים של הקבוצות האהובות.

כשהכדורגלנים נמצאים בקבוצת סיכון

מחקר של חוקרים גרמנים ואיטלקיים מצא כי שחקני כדורגל נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת לחלות ב- הCOVID-19-. העניין הוא ששחקני הכדורגל נושמים באופן מוגבר יותר מאחרים, מכיוון שהם עוסקים בפעילות גופנית מאומצת.

כך שהסכנה בקיום משחקים, גם ללא קהל, היא חדירה מהירה של וירוס הקורונה אל ריאות השחקנים ויצירת נזק בצורה אפקטיבית. לצורך העניין, שחקני הכדורגל עשויים להתלונן על תסמיני הקורונה (חום, שיעול, קוצר נשימה) מיד לאחר משחק אינטנסיבי. וזה עוד לא הכול.

שחקני כדורגל שאינם מפגינים שום סימנים, עלולים להדביק אחרים בקלות על ידי שיעול או התעטשות. גם במשחקי ספורט ללא קהל, השחקנים נמצאים קרוב זה לזה ועלולים להדביק אחד את השני בקלות. כך שמגרש הכדורגל הופך למקור הדבקה והתפשטות של נגיפי הקורונה. כמו כן, אם בעוד אנשים רגילים חשופים להדבקה כעבור כרבע שעה, הרי ששחקני כדורגל חשופים להדבקה במשך דקה וכ-28 שניות.

אם נסכם, ענף הכדורגל העולמי נעצר כליל בעקבות התפשטות מחלת הקורונה, והליגות הודיעו כי המשחקים יחזרו רק באישור הממשלה והצוותים הרפואיים. על אף שהמשחקים אינם מתקיימים בפועל וצפוי להיגרם נזק של מיליוני שקלים לקבוצות הכדורגל ברחבי העולם, מועדוני האוהדים מנסים להישאר אופטימיים ו"להחזיק" את האוהדים במתח לקראת חידוש המשחקים. את זאת הם עושים בעזרת מגוון רחב של פעילויות וירטואליות ברחבי האינטרנט.

מאמר זה מוגש באדיבות אור ערוסי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו