מוזיקה
מוזיקה פלאש 90

אז ירנן | הבוימלטיש | קליפ

אחרי הֶסְגֶר כפוי ארוך, חרדות הולכות וקודרות וימים שהפכו אפלים יותר ויותר, בשבוע האחרון אנחנו זוכים להיוולד מחדש. לפקוח שוב את העיניים, להסיר את אבק נאומי סוף העולם מהאוזניים ולשוב לחיים.

לארגון הבריאות העולמי אני ממליץ על אסטרטגיית הפסקת קורונה שכוללת קודם כל האזנה מתמשכת ל'אז ירנן' של הבוימלטיש.

ביערות תקוע (ולא בהררי כורדיסטאן), בקולות אשכנזיים זכים (ולא במקורות עיראקיים עתיקים) ובתלבושות מסורתיות, יצאו משפחות בוימל-את-שליו, ביחד עם אנסמבל נגנים מובחר, לשורר בין עצי הזיתים ודקלי התמרים את פיוט ארץ ישראל המפורסם של רבינו יוסף חיים, 'הבן איש חי' זי"ע.

מרדכי יצהר, בנו מלאכי והצוות שסביב הם גרסת התום של עם ישראל. תום צלילי, תום עיבודי, תום הפקתי. בחיוכים בלתי פוסקים ובשמחה פנימית וחיצונית, משוררים הבוימלים את היופי שבשגרת החיים, שבטבע, שברעות החברית, הדברים שכל כך התגעגענו אליהם ושנמצאים כעת ממש כאן, מעבר לפינה.

מפליאים לעשות בכליהם אמן כלי ההקשה יוני שרון, החלילן מתקוע חנני זית ומהיר האצבוע משה שליו. על הקלידים, ההקלטות וההפקה אמון מי שמלווה את בוימל במשך שנים, ערן קליין.

שימו אוזן:

נרדי נתן ריחו | משה לוק וחברים | פיוט

אחד הדברים האהובים על הקהל הוא שיתופי פעולה. זה התחיל בדואטים, עבר ל'קולולמים' למיניהם והמשיך לחבורות זמרים ופייטנים שמתאספים יחדיו לפרויקטים משותפים, כאשר השיא היה, כמובן, המנונה החדש של מדינת ישראל – 'שבט אחים ואחיות'. בתחום הפיוטי האחדות באה לידי ביטוי לא אחת במופעים משותפים, הילולות ושבתות פיוט וחזנות.

מי שלקחו את הקיבוץ המוזיקלי שלב אחד קדימה אלו פייטני החזנות המרוקאית. בשנתיים האחרונות אין כמעט להיט פיוטי אחד שיצא מתחת ידם שלא נעשה בשילוב זרועות וגרונות, עם אפס אגו ומינימום תחרות. כך הגיעו לעולם 'אעופה אשכונה', 'יפה ותמה' ו'יוצר מידו'. מאמיל זריהן, דרך משפחת לוק ועד שחקני חיזוק כזאב רווח וזאב נחמה, כולם שותפים לתחייתה של המסורת המרוקאית לציבור העממי שמבקש, ואף מצליח, ליהנות מכל העולמות ומכל סגנונות השירה, בשיר אחד.

הכוכב של עולם הפיוט והחזנות המרוקאית הוא משה לוק, מתקיימות בו כל המעלות שפייטן ראוי להתכבד בהן – הוא צעיר, הוא אנרגטי, הוא נצר למשפחת פייטנים מכובדת, ומעל הכל – בעל קול פעמונים שמשנה לשנה ומביצוע לביצוע רק נמתח עוד ועוד והולך, משתכלל ומסתלסל.

ב'נרדי נתן ריחו' שביצועו הידוע בוצע במקור על ידי דודו של משה, רבי חיים לוק, מארח משה את חבריו אמיל זריהן, בנימין בוזגלו, שמעון סיבוני, ליאור אלמליח וגבריאל אוחיון. הפיוט, שלחנו יהודי מרוקני עתיק, מופיע אמנם ב'שיר ידידות' לפרשת יתרו, אך כיוון שהוא עוסק במתן תורה וכולל שבחים לתורה ותיאורים מהמדרשים על מעמד הר סיני, נוהגים לשוררו בחג השבועות, חג מתן תורה.

הביצוע עכשווי, ערב לכל אוזן, ולמאזין מן הצד, ה'תחרות' השירתית שבין גדולי הפייטנים, נשמעת כתחרות שבה כולם מנצחים, ועל כך שאפו לייחודיות ההפקה, לעיבוד ולאמנים עצמם.

חג שבועות שמח!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו