פרשת התאבדות הלוחם: הדחה ונזיפות

הועדה שהוקמה בעקבות התאבדות לוחם חניך קורס מ"כים יום לאחר שנעשה ניסיון לגייסו כמקור של מצ"ח הגישה את מסקנותיה, "תקלות ושגיאות".

ערוץ 7 , ב' בסיון תש"פ

אישר את הצעדים. כוכבי
אישר את הצעדים. כוכבי
צילום: דובר צה"ל

בימים האחרונים הוצגו לרמטכ"ל אביב כוכבי, ממצאי הבדיקה שנערכה ביחס לנסיבות מותו של לוחם צה"ל, חניך בקורס מ"כים, יום אחרי שנעשה ניסיון לגייסו כמקור על ידי שני רכזי מודיעין של המשטרה הצבאית החוקרת בשנת 2019.

הממצאים הוצגו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, ומפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק.

כמו כן, הוצגה לרמטכ"ל עבודת צוות מומחים מיוחד בראשות אריק ברבינג, בנושא גיוס מקורות במצ"ח ותצורת הפעלתם.

חברי הצוות מונו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, והפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, ומילאו בעבר תפקידים בכירים בגופי מודיעין, ביטחון ואכיפת החוק.

הרמטכ"ל קבע שמדובר באירוע חמור שהסתיים במותו הטראגי של לוחם, והדגיש, "העקרון המוביל בצה"ל הנו 'האדם יקר'. זהו עקרון אשר חייב להנחות את כל המפקדים והחיילים. מעקרון זה נגזר הציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ולטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים".

הבדיקה בעניין התנהלות יחידת מצ"ח הצביעה על מספר תקלות ושגיאות. החמורה שבהן הנה התנהלות רכזי המודיעין בכך שלא דיווחו על סימני המצוקה שגילה החייל בשיחות איתם, ובכך שלאחר היוודע דבר היעדרותו לא שיקפו את רגישות המקרה.

צוות המומחים הצביע על כשלים בדרך פעילותו של מערך המודיעין במצ״ח וציין כי חובת המפקדים ואנשי מערך המודיעין, בכל הרמות, לוודא קיום של תהליכים יסודיים, כיבוד זכויותיהם ודאגה קבועה למצבם הפיזי והנפשי של החיילים.

יצוין כי בעקבות החקירה בדבר נסיבות מותו הטראגי של ניב ז"ל, הוגשו כתבי אישום נגד שני רכזי המודיעין לבית הדין הצבאי, בחודש ספטמבר 2019, המייחסים להם עבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת.

הרמטכ"ל קיבל באופן מלא את כלל הלקחים, המסקנות וההמלצות שהוצגו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, וחברי צוות המומחים.

הרמטכ"ל הורה על נקיטת שורת צעדים מערכתיים, ובהם חיזוק מערך המודיעין של מצ"ח ועדכון נהלי העבודה של המערך; גיבוש נוהל מעודכן המפרט את הפעולות הנדרשות מצד מפקדים במקרה של חייל חסר ביחידה, לרבות פעולות החיפוש הנדרשות; עדכון הנהלים בנוגע לסדר הפעולות במקרה של חייל נעדר במצ"ח, במערך הנפגעים וביחידות ועל פעולות רבות נוספות.

כמו כן, הרמטכ״ל אישר צעדים פיקודיים עליהם המליץ ראש אגף כוח האדם:

מפקד מצ״ח באר שבע (הקודם), קצין בדרגת רב-סרן, הודח מיחידת מצ״ח, לא ישרת בתפקידי פיקוד וקידומו יעוכב למשך שש שנים, זאת בגין אחריותו הפיקודית לאירועים.

מפקד מרחב דרום במצ״ח (הקודם), קצין בדרגת סגן-אלוף, ננזף על ידי ראש אגף כוח האדם בגין אחריותו הפיקודית לאירועים.

מהבדיקה בעניין התנהלות מפקדיו הישירים של ניב ז״ל בביסל״ח קבע הרמטכ"ל כי "עלו ליקויים שבסיסם מימוש חסר של האחריות הפיקודית ומיצוי לא מלא של היכולות והפעולות לאיתור החייל".

הרמטכ״ל אישר צעדים פיקודיים עליהם המליץ מפקד זרוע היבשה, זאת על אף שלא נמצאה אחריות ישירה או עקיפה לגרימת מותו של החייל:

שרשרת הפיקוד בביסל"ח בעת האירוע, מפקד החטיבה, מפקד הגדוד ומפקד הפלוגה ננזפו פיקודית בשל תפקוד לא מספק בשלב החיפושים, לאחר היוודע דבר היעדרותו של ניב ז"ל.

הרמטכ"ל הדגיש את חשיבות המאבק המתמשך במניעת אובדנות בצה"ל. לדבריו: "מאבק זה נשא פירות לאורך השנים, דבר שהתבטא בירידה במספר מקרי האובדנות בצה"ל. עלינו לעשות הכל ולהפוך כל אבן, כדי ללמוד ולהשתפר מכל אירוע במטרה למנוע, ככל הניתן, מקרים קשים אלה".