חטיבת 'ההכרעה' מוכנה לכל תרחיש

גדודי החטיבה ביצעו בוחן תחרותי שמטרתו להציף רף גבוה לכשירותם. "הבוחן העצים את מוכנות הלחימה".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' בסיון תש"פ | עודכן: 23:18

חטיבת 'ההכרעה' מוכנה לכל תרחיש-ערוץ 7
אחד הלוחמים, במהלך הבוחן
צילום: דובר צה"ל

בשבועיים האחרונים ביצעה לראשונה חטיבת השריון 401 את בוחן רף פיקוד צפון, שמטרתו לבחון את מוכנות הכוחות ללחימה בלבנון.

זו הייתה הפעם הראשונה אי פעם בה נבחנה בבוחן הרף של פיקוד הצפון חטיבת שריון סדירה, ובכך בוצע לראשונה על ידי גדודי השריון ״הבוקעים״ (52) ו״שלח״ (46) וגדוד ההנדסה ״אסף״ (601) בבוחן מרשים.

מדובר בבוחן מורכב ותחרותי המציב רף גבוה לכשירות הגדודים. הוא דורש מהחיילים הכנה מוקדמת ומחייבת ברמה הפיזית והמודיעינית. הכוחות יותקלו ויופתעו במהלך התרגילים, במטרה לאתגר את הלוחמים והמפקדים, ולבחון את דרך הפעולה וזמן התגובה בתרחישי אמת.

הבוחן מאפשר לבחון את הכוחות מרמת הלוחם בקצה ועד רמת החטיבה בתרחישי קיצון המדמים את אתגרי שדה הקרב. הוא כולל מנעד רחב של תוכניות מבצעיות מורכבות ומותאם לאתגרי שדה הקרב בלבנון, הבנוי בצפיפות ורווי באוכלוסייה.

גדודי השריון וההנדסה מתניידים בכלי רק״ם כבדים, בשטח הררי וסלעי. לשם כך נבנה מתקן לש״ב חדש באזור רמת הגולן המותאם לתמרון עם פלטפורמות רק״ם וכלים הנדסיים. במסגרת הבוחן, כוחות ההנדסה יפגשו לראשונה אתגרים שלא נקלו בהם לפני כן ובבוחן מותאם יתרגלו באופן ״רטוב״ תמרון שמטרתו סיוע לכוחות הלוחמים.

צילום: דובר צה"ל

״אין לי ספק שהבוחן העצים את מוכנות הכוחות ללחימה במתווה צפוני, הוא מאפשר להעמיד את הלוחמים והמפקדים תחת מבחן באופן אינטנסיבי וממוקד שעוד לא תורגל בעבר״, ציין קצין אג״ם חטיבה 401, רס״ן ארז גבאי.

בין היתר התמודדו הגדודים עם מיגון שטחי כינוס, התבצרות בשטח אויב, פריצת מעבר דרך המכשול ההנדסי בגבול לבנון והשמדת תשתיות תת קרקע. הגדודים חוו תרחישי אמת שונים ביניהם תרגילי דימוי אויב, תרגיל ירי טנקים למטרות, דימוי אירוע רב נפגעים וכן מצבים כמו התקלות במארבים וירי נ״ט. לאורך כל הבוחן התבצעה בקרה וחניכה צמודה של מפקדים ובסופו ניתן דו״ח מצב על כשירות הכוחות ללחימה.

הבוחן מאפשר הזדמנות לבחון את כלל רכיבי המעטפת הגדודית, תחת מכלול מבצעים אחד, המתפקד באתגר האופרטיבי המשתנה וכולל את תחום סיוע האש, המודיעין, הלוגיסטיקה, הרפואה והתקשוב.