משטרת ישראל
משטרת ישראל צילום: דוברות המשטרה

תוצאות ראשוניות של סקר ישראלי בהובלת חוקרים מהאוני' העברית ואוני' תל אביב, שנכלל במסגרת מחקר בינלאומי, בחן את תפיסות ותגובות הציבור לצעדים שנקטה הממשלה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.

כחמישית מהנשאלים ציינו כי הם חושבים שהצעדים היו חמורים מדי, ורבים ציינו לרעה את איומי הממשלה להפעלת מעצרים ואשפוז בכפיה נגד מפרי הבידוד.

הסקר נערך בימים אלה בהובלת פרופ' חגי לוין מהאוניברסיטה העברית ופרופ' ענת זיידמן־זית מאוניברסיטת תל אביב. הוא חולק לשני שלבים – גלים, כשהגל הראשון נועד להעריך את תפיסות הציבור, הדאגות והתגובות לצעדים השונים שנקבעו כדי למנוע או להפחית את התפשטות נגיף הקורונה. הגל השני של השאלון נועד להעריך כיצד נגיף הקורונה משפיע על היבטים שונים בחייהם של אנשים, שהשתנו מאוד בגלל המגיפה.

בקרב 1,523 ישראלים (מתוכם 65% נשים) שהשתתפו בסקר הישראלי בעברית, הגורמים שדווחו כמשפיעים ביותר על ההיענות להנחיות הריחוק הפיזי היו מידע על אופן התפשטות הנגיף, כיצד פעולות של כל אדם תסייענה להאטת התפשטות הנגיף וכיצד הן מצילות חיים.

לעומת זאת לאיומים בקנסות, למעצר או אשפוז בכפיה של מפרי בידוד ו\או של האוכלוסיה כולה שהיתה בסגר, שהוצגו והועברו מדי ערב על ידי כלי התקשורת, היתה ההשפעה הנמוכה ביותר. כלומר, הישראלים לא התרגשו מהאיומים במהלך משבר הקורונה.