תפקוד יומיומי- חניך העמותה ומדריך
תפקוד יומיומי- חניך העמותה ומדריךצילום: משה חורי

כשבנה אריאל, היה בן 20 גילתה רות ולד, שאין שום מסגרת שמתאימה בעבורו. בנה, נולד עם תסמונת נדירה בשם 4ML מחלת אגירה, הגורמת לעיוורון, אילמות, מוגבלות פיסית קשה ומוגבלות שכלית התפתחותית.

לאחר חיפושים רבים, שבהן לא נמצא פתרון מתאים או עמותה המטפלת באנשים עם שילוב מוגבלויות שכולל עיוורון ונכויות מורכבות נוספות, החליטה רות ולד להקים עמותה משל עצמה "אבוקת אור".

זו מסגרת שנותנת באופן מדוייק מענה לילד שלה ולילדים נוספים המתמודדים עם עיוורון המשולב עם נכויות נוספות ועוזרת להם להתפתח ולגדול ביחד מתוך תחושת משפחתיות, שמחה ויציבות.

כיום לעמותה יש עשרות חניכים המגיעים מידי יום למרכז היום של "אבוקת אור" בו הם מקבלים טיפול, חוגים ואף עובדים. בנוסף לכל זאת העמותה מספקת דיור ב-5 דירות שונות ברחבי ירושלים.

עם זאת, הדירות הללו שכורות, דבר שיוצר קושי מכיוון שהחניכים נאלצים לעבור מעת לעת כשצריך לפנות את הדירות. המעבר פוגע בתפקוד היומיומי ובכל פעם החניכים מתמודדים עם הסתגלות מחדש של כחצי שנה עד שהם לומדים את הדירה ולהיות עצמאים בה.

חניכות העמותה
חניכות העמותהצילום: משה חורי

אריאל, בנה של רות נפטר לפני שלוש שנים, אך ביום הזיכרון לבנה קיבלה ממנו דרישת שלום באמצעות זכיה במכרז של ביטוח לאומי לקניית שתי דירות לחניכים. על מנת לעמוד בתנאי המכרז עמותת "אבוקת אור" צריכה להעמיד מיליון וחצי שקלים משל עצמה. לכן, יצאה העמותה בקמפיין גיוס המונים.

"הגענו לישורת האחרונה. שעות אחרונות בעשרת הימים הכל כך מיוחדים ומכוננים בדברי ימי אבוקת אור". אני מרגישה שאריאל שלנו מושיט לי יד ואנחנו צועדים ביחד", מספרת רות ולד ומוסיפה, "גילינו שאנחנו מקבלים בקמפיין המרגש הזה הרבה יותר מאשר סיוע לרכוש את הדירות. משפחות החניכים גילו בתוכן כוחות שלא תארו לעצמן שקיימים בהן, וכמה המשפחה המורחבת שותפה ומוכנה לעזור בכל הכח. מדריכים ומדריכות, בני ובנות שרות מהעבר מספרים עד כמה משמעותיים לחייהם היו הימים עם הילדים שלנו. ונותנים יד אוהבת לעזרה".

עוד אומרת ולד, "נותרו שעות ספורות לסיום הקמפיין. אנא הירתמו למאמץ האחרון וביחד נגיע למיליון וחצי הנדרשים. עוד קצת בעז"ה ואנחנו שם. אם לא נגיע לסכום המבוקש אנו עלולים לאבד את ההזדמנות הנדירה הזו לשתי הדירות הללו הכה חשובות לחניכים".

כאן זה אור
כאן זה אורצילום: משה חורי
כאן זה אור
כאן זה אורצילום: משה חורי
דיירי עמותת אבוקת אור
דיירי עמותת אבוקת אורצילום: משה חורי