בצלאל סמוטריץ': חותר לאיחוד בציונות הדתית

ח"כ סמוטריץ' ממשיך לפעול למיזוג המפלגות מימין לליכוד, "לא נעניש את הציבור בגלל טעות פוליטית. 'הבית היהודי' חתום על מסמך המיזוג"

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' בסיון תש"פ

בצלאל סמוטריץ': חותר לאיחוד בציונות הדתית-ערוץ 7
סמוטריץ' ובנט במרכז הרב
צילום: חיים טויטו

מה הסיכוי לאיחוד בציונות הדתית אחרי ההתפלגות של הבית היהודי מ'ימינה' וחבירת הרב רפי פרץ לקואליציה? השר לשעבר בצלאל סמוטריץ', יו"ר 'האיחוד הלאומי', אינו אומר נואש מסיכויי המהלך.

"ראשית, אין לנו ברירה. אי אפשר להמשיך עם תתי-מפלגות. הציבור צריך את זה, אנחנו צריכים את זה וצריך להגיע עם מפלגה גדולה עם מפקד גדול ופריימריז להנהגה של הציבור הזה כדי שמי שיקבל את ההנהגה תהיה לו לגיטימציה ציבורית להוביל".

"זה צעד שאין ברירה וחייבים לעשות אותו", אומר סמוטריץ' ומזכיר כי "הבית היהודי חתום על מסמך מיזוג שנחתם בביתו של הרב דרוקמן על ידי צוותים של שתי המפלגות. אני לא הייתי מעורב בזה. חתמתי על המסמך כפי שהוא בלי לשנות ממנו פסיק כדי שניתן יהיה להבא למהלך המיזוג".

עם זאת, מוסיף סמוטריץ' ואומר כי "אין ספק שההתפלגות של הרב רפי וההחלטה שהוא קיבל לפצל את המחנה היא שגויה ולא תורמת, אבל לא נעניש את הציבור על טעויות פוליטיות של הרב רפי". להערכתו של סמוטריץ' לא כל 'הבית היהודי' מסכים למהלך גם אם בהצבעה במרכז המפלגה הושג רוב שבו הביעו 290 מתוך כאלף חברים. להערכתו רוב מוחלט של חברי המפלגה ופעיליה סבורים שמדובר היה בהחלטה שגויה. "ברובם הם כועסים על הצעד הזה".

"זו שגיאה מאוד קשה, ולמרות זאת פני למימוש נספח המיזוג של המפלגות ובהמשך עריכת מפקד ובחירות דמוקרטיות. אחתור לכך בכול כוחי גם אם אנחנו באופוזיציה והם בקואליציה". איך עושים את זה במציאות פוליטית שכזו? סמוטריץ' לא רואה כל בעיה. "נמזג מפלגות וההנהגה תקבל החלטה אם להיכנס או להישאר בחוץ".

"אני לא חושב שהצעד שהרב רפי עשה קידם את האחדות ולכן אין ספק שהצעד שלו פגע ומקשה על מאמצי האחדות אבל אנחנו לא נבהלים מקשיים ולא בגלל טעות כזו נפגע בערכי הציונות הדתית ובציבור שזקוק לתנועה החיה הזו שכדי לקדם את הערכים שלה צריכה להיות גדולה ולא מסוכסכת ומפולגת. לכן אבליג על הבגידה שלו בנו כי הציבור חשוב מזה. לכן דרשתי ואחזור ואדרוש לממש את מסמך האיחוד וללכת לבחירות".

סמוטריץ' מספר כי מאז הפילוג התקיימו שיחות בינו לבין הרב פרץ, "אנחנו מדברים ולא מחרימים אחד את השני חלילה. אין לי כעס על הרב רפי. אני חושב שהוא איש טוב שיש לו הרבה זכויות חינוכיות וצבאיות, אבל הוא לא מתאים לפוליטיקה. ברמה האישית אני עדיין מכבד ומוקיר אותו ומקווה שהיד שאני מושיט לחיבור תפגוש יד מושטת לשלום ולאחדות, כך שנוכל לקיים את ההבטחה שלנו לציבור למיזוג ובחירות דמוקרטיות".