המשימה של הרב זלמן מלמד: לאחד את רבני הציונות הדתית

הרב מלמד ממשיך במאמצים לאחד את הציבור הדתי לאומי על כל גווניו תחת הנהגה תורנית, ''למדנו מהקורונה שאנחנו צריכים להתאחד''.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ד' בסיון תש"פ | עודכן: 17:40

ראש הישיבה הגבוהה בבית אל, הרב זלמן ברוך מלמד, שם לו למטרה לאחד את הציבור הדתי-לאומי על כל גווניו.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר הרב מלמד: "הרבה שנים אנחנו משתדלים לאחד את רבני הציונות הדתית. כבר קיימנו שני כנסים, לפני כשמונה-תשע שנים היה כנס ראשון, וכנס שני לפני כשנה. כנסים שהשתתפו בהם מאות רבות של רבנים. 700-800 רבנים, ושוחחו יחד והתאחדו יחד למפגש אחד משותף. כל הרבנים שהשתתפו בכנסים הללו היו כל כך שמחים ומרוצים על המפגש המאחד הזה''.

בערב חג הפסח פנה הרב מלמד במכתב לרבני הציונות הדתית, ''מהר המור והר עציון וישיבת מרכז הרב וצהר, ביקשתי, בואו נתאחד ביחד, נשמיע את התורה הגדולה של הציונות הדתית, התורה השלימה, תורת ארץ ישראל, התורה שמאחדת את ההסתכלות השלימה של עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל.

"יש לנו תורה גדולה וכשנהיה מאוחדים אז היא תשמע בקול גדול. זו הייתה פניה ראשונה שפניתי לפני פסח", סיפר הרב. ''וגם בעקבות הקורונה, שאולי מלמדת אותנו מסר מיוחד. היא עשתה לנו את הפירוד הזה, שכל אחד בביתו בדד ישב. אולי זו אחת התובנות שאנחנו צריכים ללמוד מהקורונה, זה שאנחנו צריכים להתאחד''.

''נכון, האחדות היא מאוד קשה כי יש חילוקי דעות ואפילו חילוקי דעות קשים. אבל כשמתבוננים בחילוקי הדעות רואים שהם על פרטים חשובים מאוד מאוד, אבל יש דרך כללית, יש משהו מעל כל המחלוקות הללו, יש את השאיפה הגדולה שלנו כציונות דתית, כרבני הציונות הדתית, שאיפת הגאולה''.

''ההכרה שאנחנו נמצאים בתקופה מאוד גדולה, בתקופה שהיא תהליך של גאולה, שהקב"ה מקבץ אותנו מכל הארצות, שקמה מדינת ישראל. אנחנו שותפים עם כל ההתפתחות של מדינת ישראל שהיא חלק מההופעה האלוקית של הגאולה, והקול הזה, הדרך האחת הגדולה שהיא משותפת לכולם - אותה אנחנו צריכים להשמיע באופן גדול".

הרב מלמד שיגר מכתב נוסף לרבנים, ''כתבתי קצת יותר בחדות. כתבתי שיש אחריות כבדה מאוד על רבני הציונות הדתית שהם לא מאוחדים והתורה הגדולה של הציונות הדתית לא נשמעת.

''בין רבני הציונות הדתית יש ממש גדולי תורה מהשורה הראשונה של גדולי התורה בדור הזה, ואנחנו לא מעמידים אותם במקום הנכון שלהם. זה בגלל שכל רב נמצא בקהילה שלו, במוסד שהוא עוסק, ואין היחד הזה הגדול שעל ידו יופיעו גדולי התורה של הציונות הדתית במקום הנכון שלהם - בשורה הראשונה של גדולי התורה של הדור. ואז התורה שלהם תשמע באופן גדול ואנחנו לא יכולים לוותר על זה, וזאת אחריות מאוד כבידה על רבני הציונות הדתית.

"ברגע זה אינני מדבר על הציבור בכללותו, אני מדבר על רבני הציונות הדתית. הציונות הדתית מפורדת במידה מסוימת בגלל שאין הנהגה ואנחנו מדברים על הנהגה תורנית. ובראש ובראשונה ההנהגה התורנית צריכה להיות מאוחדת והיא יכולה להיות מאוחדת. ואכן קיבלנו תגובות רבות מאוד מאוד נלהבות, ממאות רבנים ובתוכם רוב רובם של ראשי ישיבות ההסדר, רובם של ראשי הישיבות הגדולות, רבנים גדולים וחשובים. ממש עוצמה של תורה.

"וכולם אומרים שחייבים, אנחנו נתאחד, אנחנו מזדהים עם הדרך הזאת. היו כמה בודדים שהגיבו בקרירות והסתייגות, אבל מתוך הרבה מאוד שהגיבו היו כעשרה שלא היו שלמים באופן כזה או אחר עם הקריאה הזאת. מתברר שיש באמת צימאון גדול למהלך הזה. אחדות של הרבנים תתן ביטחון לציבור שלנו, לנוער שלנו, לדרך הגדולה שלנו.

''הציונות הדתית היא רחבה מאוד מאוד. אנשים שמחים להיות מזוהים עם הציונות הדתית כי יש לציונות הדתית דרך מאוד מאוד גדולה, והדרך הזאת צריכה להישמע. ומי ישמיע את הדרך הזאת אם לא הרבנים של הציונות הדתית? האחדות הזאת, אני מאמין שתוביל בסופו של דבר לאחדות גדולה בתוך הציונות הדתית כולה".