השר ישראל כ"ץ
השר ישראל כ"ץצילום: קובי ריכטר/TPS

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, תקף הערב (שלישי) את תכנית שר האוצר לתמרוץ החזרת עובדים לעבודה במשק ואמר "אני מאד מקווה שהמודל לא יאושר כפי שהוא והבהרתי זאת היטב לראש הממשלה ולשרים הכלכליים".

על פי תכנית שר האוצר שפורסמה הערב יזכה כל מעסיק שיחזיר עובדים לעבודה החל מה-1 ביוני למענק של 7,500 שקלים על כל עובד שיחזור. על עובדים שכבר הוחזרו החל מה-1 במאי יקבל המעסיק מענק בסך 3,500 שקלים.

לדברי ד"ר תומר, "אנו מודים לשר האוצר על אישור הצעותינו להקצאת 500 מיליון ש"ח לחיזוק ההון האנושי בתעשייה הישראלית".

"עם זאת, המודל המוצע, על פיו ינתן מענק רק למי שהוציא עובדים לחל"ת משדר מסר שלילי מאד לחברות שהתאמצו לשמור על העובדים במקומות העבודה או להחזירם מהר ככל הניתן ואנו כבר מוצפים פניות של חברות כאלה", סיפר.

"המסלול שהוצע עלול לגרום לתוצאה הפוכה ולהניע גל פיטורים משמעותי בחברות, אשר סובלות מירידה חדה בהזמנות ובנזילות בשל המשבר, אשר יווכחו לגלות שממשלת ישראל אינה מתכוונת לפצותן בכלל. מאות אלפי עובדים עלולים לאבד את מקום עבודתם", הוסיף תומר.

"התעשיינים ויתר ארגוני המעסיקים בישראל שבים וקוראים לממשלת ישראל לאמץ תוכנית פיצויים מרכזית בגין ירידה בפעילות הכלכלית לכל החברות במשק לצד הפעלת 'המודל הגרמני' להשתתפות ממשלתית חלקית בשכר העובדים", קרא תומר.