ייעוץ והדרכה להורים
ייעוץ והדרכה להורים iStock

בעיות רגשיות והתנהגותיות אצל ילדים, בעיקר צעירים, מרימות את ראשן ומקצינות בעקבות תקופות משבר.

בעיית גבולות למשל, מועצמת בתקופה של שבירת שגרה ואי וודאות. הילדים חשים את הבלבול והמתח שההורים מצויים בו, ומגיבים. אנו ההורים לעומת זאת, נוטים למתוח ולטשטש את הגבולות, מתוך רצון להקל על הילדים, להפיג את המתח, ואולי גם פשוט כי אין לנו כוח נפשי בתוך אי הוודאות שאנו עצמנו מתמודדים איתה, להחזיק את הגבולות ובא לנו "להתפרק" קצת.

זוהי טקטיקה שיכולה לעבוד לזמן קצר (וזה מה שאנחנו עושים בדרך כלל בחופשים, כאשר הילדים אינם במסגרת), אך לאורך זמן, זה פשוט לא עובד, ואף פוגע באיזון במשפחה ובסמכות ההורית. ילדים זקוקים לגבולות ברורים, הבונים את תחושת הבטחון שלהם בעולם. הצבת גבולות ושמירה עליהם חיונית להתפתחות נפשית תקינה של הילד.

משבר הקורונה יצר טלטלה בקרב משפחות רבות

גם אם נראה שהחלק הקשה מאחורינו, יחלפו עוד חודשים ארוכים עד שנחזור לקרקע יציבה.
אנו צריכים לפתח כלים חדשים להורות בתקופת אי ודאות וללמוד לייצר גבולות ברורים, גם במצבי כאוס. זוהי הזדמנות נפלאה לטפל בבעיות רגשיות והתנהגותיות שאולי זיהינו בעבר, אך כדי להמשיך בשגרת החיים, שכנענו את עצמנו שהם בשליטה ואנחנו "מסתדרים". למעשה,הבעיות ארבו מתחת לפני השטח וכעת הן מבקשות התייחסות.

סוגי טיפול לילדים ועזרה מקצועית להורים

תהליך טיפולי מתחיל בהכרת ההורים בכך שאינם מצליחים לפתור את קשיי ילדיהם לבד וזקוקים לעזרה מקצועית.

כיצד נדע במה לבחור?האם הילד צריך פסיכולוג? טיפול רגשי או התנהגותי? ומהי הדרכה הורית?

טיפול פסיכולוגי וטיפולים רגשיים לילדים

טיפול פסיכולוגי או טיפול רגשי פרטני לילדים, מתקיים בדרך כלל בקליניקה של הפסיכולוג או המטפל (טיפול באמנויות, טיפול במוסיקה, טיפול בתנועה, או טיפול באמצעות בעלי חיים). פרט לפגישת אינטייק (פגישת היכרות), ההורים אינם נוכחים בפגישות הטיפוליות. זהו תהליך ארוך טווח בדרך כלל, ועל פי המקובל, המטפל אינו משתף את ההורים בכל אשר התרחש בחדר הטיפולים, אלא בונה מערכת יחסים עם הילד, המייצרת מודל ומרחב רגשי חדש עבור הילד, בו הוא יכול לבטא עצמו רגשית וללמוד התנהגויות חדשות, בתקווה שיוכל ליישם אותן בחיי המשפחה והחברה.

טיפול פסיכולוגי יהיה אפקטיבי כאשר הילד בגיל ובתפקוד המאפשר לו לבטא את רגשותיו ומחשבותיו באופן מילולי והוא יכול להבין ולהפנים מסרים ושיטות התמודדות. בגילאים צעירים יותר, הטיפול ייעשה דרך משחק, המדמה או מסמל מצבים עימם מתמודד הילד.

דרך המשחק, הילד "מראה" למטפל באופן סימבולי, את הקשיים שלו, והמטפל משקף ומפרש את המשחק, וכך הילד לומד כלים חדשים להתמודדות. המטפל ישתף את ההורים על פי שיקול דעתו, ולעתים ישלב מפגשי הדרכה הורית בהם ייתן דגשים, עצות ומשימות להורים, על פי נושאים העולים בטיפול, ליישום בבית, בעיקר אם הטיפול הוא בגישה קוגניטיבית התנהגותית.

קיימת גם אפשרות לטיפול דיאדי, בו אחד ההורים שותף לתהליך הטיפולי ומשתתף בכל המפגשים, המטפל צופה באינטראקציה בין ההורה לילד, משקף ונותן כלים לשינוי דרכי התקשורת והתגובות. טיפול דיאדי מכיר בכך שמעורבות ההורה בתהליך הטיפול, היא חיונית להצלחת הטיפול וליצירת שינוי בחיים עצמם, מעבר לחדר הטיפולים.

ניתן לקיים גם טיפולים משפחתיים בהם כל או רוב בני המשפחה משתתפים, זהו תהליך ארוך טווח בדרך כלל, וכן מורכב ועמוק, וחשוב כי המטפל יהיה בעל הכשרה וניסיון בטיפול משפחתי וידע להכיל ולנווט בעת הפגישה את כל הצרכים של בני המשפחה.

הדרכת הורים – הפתרון המשאיר את ההורים מעורבים, מחזק את סמכותם ההורית ואת המשפחה כולה

הדרכת הורים, הינו תחום שצובר תאוצה ומודעות בשנים האחרונות, והוא שם דגש על מתן כלים פרקטיים להורים בהתמודדויות עם קשיים רגשיים והתנהגות מאתגרת של הילדים. הדרכת הורים אף מספקת להורים תמיכה ושיקוף על הרגלים או התנהגויות שלהם כהורים, שיש לשפר או לשנות כדי להיטיב עם הילדים והמטרות המשפחתיות.

במפגשי הדרכת הורים, משתתפים ההורים בלבד, ללא הילדים. הדרכת הורים יכולה להוות מרחב מכיל ומעצים עבור ההורים בעתות משבר.

הדרכת הורים מתאימה גם כתהליך קצר וממוקד, סביב נושא ספציפי או לצורך התמודדות בתקופת משבר, והיא יכולה גם להיות תהליך ארוך טווח, זאת לפי רצון ההורים והיכולת הכלכלית כמובן. לפעמים אפילו שיחה אחת, הכוללת טיפים פרקטיים, יכולה לעשות פלאים ולהביא לשיפור מידי באיכות החיים של המשפחה.

הדרכת הורים יעילה וחסכונית באופן משמעותי במקרה של משפחה עם יותר מילד אחד המתמודד עם קשיים, שכן טיפול פסיכולוגי או רגשי לילד הוא אישיוטיפול עבור יותר מילד אחד במקביל יכול להיות עניין יקר מאד.

הדרכת הורים – אפשר גם בזום

בתקופת הקורונה למדנו להכיר את נפלאות הטיפול מרחוק: בטלפון, או אונליין בזום או וואטס אפ, בלי צורך במסכות, בלי צורך למצוא פתרון לשמירה על הילדים. הדרכת הורים בזום מרחיבה בפנינו את אפשרויות הבחירה: המרחק הגיאוגרפי אינו מהווה חסם. ניתן לקבוע את המפגשים בשעות הערב כשהילדים ישנים, ושני ההורים יכולים להשתתף במפגש בקלות ובנוחות.

לכל משפחה, מתאים מודל אחר, וכמובן שהחיבור עם איש המקצוע וגישתו הם מרכיב חיוני בבחירה. חשוב שלא נשאר לבד, ולמען הילדים, נפנה לעזרה ונקבל סיוע וכלים שיתמכו בילד ובמשפחה כולה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו