מאגר גלעד
מאגר גלעד צילום: גיל אהרוני

בישראל אזורים שונים ומגוונים לטייל בהם, כל אחד מהם מאופיין במזג אוויר, תוואי שטח ונוף ייחודים לו, אחד האזורים הפחות מוכרים והיותר מיוחדים בישראל שזוכה אט – אט להכרה הראויה לו והופך למבוקש בקרב המטיילים הוא אזור רמות מנשה.

מדובר על חבל ארץ יפהפה שבחודשי האביב עוטה פריחה יפהפייה, המלבישה את הגבעות והמדרונות המפותלים של האזור בשלל צבעים ססגוניים שהדומיננטיים הם צהוב- ירוק.

הנופים והטיולים ברמות מנשה

חבל ארץ מופלא זה, נמצא דרומית לרכס הרי הכרמל והוא נמוך בהשוואה אליו, אך בתקופת החורף והאביב זורמים בו מים והאזור כולו הופך למסלול טיול מדהים לכל בני המשפחה.

אחד ממסלולי הטיול השווים והיפים באזור זה הוא מאגר גלעד, זהו מאגר מים גדול אשר בחודשי החורף מתמלא יפה ונותר עם מים גם הרבה לאחר החורף. הטיול לאורך המאגר כולל תצפית מדהימה על עם צבי מים ,עופות מים אשר שטים להנאתם במימי המאגר.

לא בכדי בלוג הטיולים: "בא לי לטייל בארץ ישראל" הכתיר את מאגר גלעד כמסלול טיול נבחר.

מסלול נוסף אשר גם כן נמצא באזור זה של רמות מנשה, לא הרחק ממאגר גלעד הוא "מפלי רז", מדובר על סדרת מפלי מים הנובעת ממאגר מים גדול אשר נשפך ישירות אל תוך נחל התנינים. הדבר קורה בתקופת החורף לאחר גשמים טובים, זורמים אשדות המים ישירות אל תוך הנחל, מטיילים רבים באים לשכשך במימי הנחל ולחזות במופע המים המרהיב שנוצר כאן.

אז איך הפך אזור זה, ששנים היה נסתר ובלתי מוכר למטייל הישראלי, לאהבה החדשה שלו? ובכן אזור זה הוא בעל אקלים נוח מאוד וגם גשום מאוד בחורף ,מה שאומר שהוא בחזקת אזור המושך בעלי חיים ומאפשר את צמיחתם של צמחים רבים, שנית המיקום הגיאוגרפי הנוח שלו בקצה התחתון של אזור הצפון ושלישית מדובר על יחידות נוף מגוונות הכוללות נחלים, גבעות, יערות ויותר מכל מעביר במטייל תחושה של טיול בחבל הארץ הציורי - טוסקנה.

הנחלים באזור רמות מנשה

אחד ממסלולי הטיול אשר הפך למיתוס לאומי הוא נחל השופט, מדובר על נחל איתן, הזורם כל ימות השנה בתוך שמורה הטובלת בעצי מחט תמירים וכוללת גם מסלול נגיש לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות. הנחל זורם אל תוך סדרת בריכות פראיות בצבע ירוק –טורקיז, מה שהופך את השמורה לפנינה בפני עצמה.

פארק הטבע באזור רמות מנשה

הידעתם, פארק רמות מנשה הוקם ע"י קק"ל ומועצה אזורית מגידו והוא כולל יער ענקי בגודל של כ -80,000 דונמים. אזור זה כולל גם שטחי מרעה וחקלאות בעקבות העובדה שהוא פורה מאוד ועשיר במים.

ביער נטעו עצים כגון: אלון התבור, ליד הנחלים הזורמים ושופעים במים בפארק רמות מנשה(נחל תנינים ונחל השופט) צומחת צמחייה האופיינית לנחלים כגון : פטל קדוש. בחודשי החורף כדאי מאוד להגיע לאזור זה ולחזות מקרוב באחד ממוקדי הפריחה הגדולים של ישראל, הנמצא סמוך לקיבוץ גלעד שמו : "יער הרקפות".

אם באתם לחופשה של מספר ימים באזור זה, טוב תעשו אם תקפצו לטיול במעיין "עין ריחניה" הנמצא סמוך לקיבוץ " עין העמק" וכולל גם פינת ישיבה פסטורלית. מעיין זה שוכן גם כן באזור רמות מנשה. אם אתם רוצים לטייל בסביבה ולשלב גם ים בטיול שלכם , מומלץ לבקר בשמורת נחל תנינים הסמוכה לחוף הים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו