השכרת רכב וליסינג - מצא את ההבדלים

באנו לבדוק מה ההבדל בעצם בין עסקאות הליסינג להשכרת רכב קלאסית ואיך ניתן לדעת מה העסקה המתאימה ביותר עבורכם? על כך בכתבה הבאה.

תוכן שיווקי , ד' בסיון תש"פ

השכרה או ליסניג?
השכרה או ליסניג?
iStock

הפופולריות של שירותי הליסינג בארץ צמחה באופן מטאורי בשנים האחרונות, לא מעט בזכות חברות הייטק רבות אשר מתחרות ביניהן על עובדים באמצעות הענקת תנאים טובים יותר.

חברות הליסינג מציעות עסקאות משתלמות של השכרת רכב לתקופת זמן ארוכה עבור עובדי חברות או אנשים פרטיים. אך מה ההבדל בעצם בין עסקאות הליסינג להשכרת רכב קלאסית ואיך ניתן לדעת מה העסקה המתאימה ביותר עבורכם? על כך בכתבה הבאה.

ליסינג - מה זה אומר?

ליסינג זאת בעצם עסקה לחכירה של רכב מידי חברה. ההבדל בין חכירה להשכרה הוא שחכירה בדרך כלל מקנה זכויות בעלות רבות יותר לחוכר. עם זאת, דווקא בעולם הליסינג, הדבר לא תמיד מדויק.

מרבית עסקאות הליסינג שאנחנו מכירים הם העסקאות המתבצעות באמצעות מעסיק אשר מאפשר לעובדיו להפריש חלק מהשכר על מנת לעשות שימוש במה שמכונה ״רכב חברה״. במקרים רבים מדובר ברכב ליסינג אשר מושכר לתקופה ארוכה לעובד, בדרך כלל 3 שנים. בנוסף, ישנן לא מעט חברות ליסינג אשר בנוסף לשירות הליסינג מציעות גם רכב להשכרה.

אז מה ההבדל בין ליסינג לשכירות?

ראשית, חשוב לעשות הבחנה בין שני סוגים של עסקאות ליסינג - ליסינג תפעולי וליסינג מימוני. בליסינג תפעולי - כלומר ליסינג בו הבעלות על הרכב נשארת בידי חברת הליסינג והיא אחראית לכלל התשלומים עליו. מהביטוח והאגרות ועד תיקונים, החלפות רכיבים ואפילו החלפת גלגל. זאת, בניגוד לליסינג מימוני - עסקה המאפשרת רכישה של רכב בתשלומים לחברת הליסינג ומטילה את מרבית האחריות על הרכב ללקוח.

בעסקאות הליסינג המימוני נהוג בדרך כלל לא להגיע למחירו המלא של הרכב לאורך תקופת השכירות ולאחריה הלקוח יכול לבחור אם לשלם את היתרה ולקנות את הרכב, למכור את הרכב במעין עסקת טרייד אין לחברת הליסינג ולעבור לרכב חדש או לסיים את ההתקשרות ללא תשלום נוסף. אם כן, בנוגע לאחריות על הרכב, השכרת רכב דומה יותר לעסקת ליסינג תפעולי (אשר ניתן לעשות גם באופן פרטי) ואילו ליסינג מימוני דומה יותר לקניית רכב בתשלומים.

הזמן עושה את שלו

ההבדל החשוב הנוסף בין ליסינג להשכרת רכב הוא זמן העסקה. בעוד שעסקאות של השכרת רכב נעשות עבור פרק זמן של מספר ימים עד מספר שבועות, עסקאות ליסינג מתחילות בדרך כלל בפרק זמן של שנה ויותר.

על כן, ברוב המקרים, הדרך הקלה ביותר לדעת מה העסקה המתאימה ביותר עבורכם היא על פי הזמן עבורו אתם צריכים את הרכב. אם מדובר בפרק זמן קצר, עבור אירוע או עסקים,

השכרת רכב היא הפתרון המשתלם והנוח ביותר. אם מדובר ברכב הנדרש עבור פרק זמן ארוך יותר, סביר להניח שתוכלו למצוא עסקה משתלמת יותר אצל חברות הליסינג מאשר בחברות ההשכרה. הבדל חשוב נוסף הוא שבארץ יש לשלם מס בגין השימוש ברכב ליסינג ואילו בהשכרת רכב אין צורך בכך.