נתניהו וגנץ במליאת הכנסת
נתניהו וגנץ במליאת הכנסתצילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

מליאת הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) בקריאה טרומית את החוק הנורבגי ברוב של 66 תומכים מול 42 מתנגדים, ביניהם ח''כ מרב מיכאלי ממפלגת העבודה.

הצעת החוק תאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ובכך יוכלו הבאים אחריהם ברשימה להתמנות לחברי כנסת, בזמן שהם עצמם יכהנו רק כשרים בממשלה.

ההצעה תעבור לוועדת החוקה להכנה לקריאה ראשונה.

ח"כ רם שפע מכחול לבן שהציג את החוק במליאת הכנסת, אמר כי "הרבה מאוד מילים נשפכו על החוק הנורבגי, חלקן מדויקות יותר חלקם מדויקות פחות. לחוק הזה יש תכלית אחת מהותית והיא לחזק את משכן הכנסת ולייצר מציאות שבה אחרי שנה וחצי בלי ועדות כנסת מתפקדות כמו שציבור זקוק להן.

''אנחנו סוף סוף נוכל להקים את ועדות הכנסת ולייצר במקביל מציאות שבה יהיו חברי כנסת שיכולים למלא את תפקידם, לעבור בין הוועדות כמו שצריך ולהתייחס לדיון בצורה מעמיקה", הסביר שפע.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף את חברי הקואליציה, "לא מספיק לכם 36 שרים, 16 סגני שרים? לא מספיק מעון ראש ממשלה אחד, לא מספיק לשכת ראש ממשלה אחת. מישהו אצלכם בממשלת המנותקים זוכר מאיפה מגיע הכסף? זה כסף של אנשים עובדים. שכירים, עצמאים, משלמי המיסים. כל הישראלים הטובים שאתם לא רואים ממטר. אתם לא רואים בני אדם, אתם רואים כספומטים".