דיוויד פרידמן ובנימין נתניהו
דיוויד פרידמן ובנימין נתניהו צילום: רויטרס

ממשל טראמפ דורש כי הוועדה הישראלית-אמריקנית המכינה את מפות הריבונות, תכריז שגבול הריבונות שיוכרז בחודש יולי יהפוך לגבול מובהק, וישראל תוותר על כל דרישותיה באזורים שמחוץ לגבולות.

למעשה, במסגרת תוכנית השלום של ארה"ב, ישראל מוותרת על 50% משטחי C - בשקלול עם שטחי A ו-B מדובר על וויתור של 70 אחוזים מהשטח. 30 האחוזים הנותרים בישראל מורכבים מ-20 אחוזים בבקעת הירדן ועשרה אחוזים בלבד בשטחי הישובים בהר.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שהחל בקמפיין נגד הקמת המדינה הפלסטינית לצד החלת הריבונות, אמר בתגובה כי "הנושא הזה הוא הוכחה נוספת לצעדים בהם נוקטת ארה"ב מאז הוכרזה תוכנית המאה. באופן זוחל, ארה"ב מקשיחה עמדות ולמעשה בדרישותיה פוגעת באינטרסים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל".

דגן קורא לראש הממשלה נתניהו להחיל את הריבונות לאלתר עם או בלי הסכמת האמריקאים. "הכדור תמיד היה בירושלים. עם כל הכבוד לארה"ב ולידידותה, ישראל היא מדינה ריבונית, לא רפובליקת בננות של ארה"ב. הדרישות מרחיקות הלכת של ארה"ב וההתערבות בגבולות המדינה, הן התערבות שמעבר למה שמקובל בין מדינות שהן ידידות, ואפילו ידידות טובות".

דגן מזכיר כי הן מנחם בגין והן לוי אשכול החילו ריבונות על רמת הגולן וירושלים ללא הסכמת האמריקאים ואף בניגוד לדעתם. "בחרנו בנתניהו - לא בטראמפ", הוסיף ראש מועצת שומרון.

דגן בשיחה עם חבר קונגרס
צילום: דוברות שומרון
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו