הרב שלמה סובול
הרב שלמה סובול צילום: גיא טייב

לפני שנים רבות כאשר התבקשתי להיות רב אורח בשבועות במקום מסוים, ביקשה ממני המארגנת לחשוב על נושא שיעור מעניין.

כעבור יומיים חזרתי אליה ואמרתי לה שהנושא שבחרתי הוא "ברכת המזון דאורייתא או דרבנן וההשלכות ההלכתיות".

כצפוי, השתיקה בצד השני של הקו הייתה רועמת. "לא נעים להגיד", היא אמרה, "אבל עם כל הכבוד לרב לא נראה לי שהנושא הזה יעניין, אלו לא נושאים שהולכים היום", קבעה. כשאמרתי לה שזוהי סוגייה שנתקלים בה אף מספר פעמים ביום היא השיבה: "היום בתקופה הפוסטמודרנית, צריכים שהשיעורים יעסקו בנושאים מעניינים".

כמו מה? שאלתי בתמיהה, ובתגובה קיבלתי רשימה שכללה "פאנל בנושא מסוים", "תמורות ושינויים במעמד האישה במאה ה-13 בארצות הבלקן", "טיסה בשבת עם טייס גוי לצורך צפייה באירוויזיון", "מעמדה של סגולת ח"י רוטל מול מעמדה של סגולת חלה בצורת מפתח", וכמובן: "יהדות עם הפנים לעתיד: שליח ציבור רובוטי בתפילת נעילה ביום הכיפורים".

הסיפור הזה מבטא תופעה רחבה שהתפשטה לאחרונה; בשנים האחרונות התרגלנו לכך שליל שבועות נהפך לערב הרצאות ופאנלים שעוסקים בסוגיות ארציות ואוניברסליות שונות ומגוונות.

בחג השבועות זכינו שהקב"ה נתן לנו את התורה ביום הזה מרוב אהבתו הרבה אלינו. התורה מייחדת את עם ישראל, מדריכה אותנו בכל רגע נתון בחיינו הפרטיים והכלליים. התורה גם שינתה את ההיסטוריה של העולם כולו, ולכן אנחנו רוצים לעסוק בלימוד התורה הקדושה ביום נתינתה. זאת הסיבה מדוע אנחנו טורחים להיות ערים בליל שבועות וללמוד תורה במשך כל הלילה.

בנוסף, המדרש מספר כי בליל קבלת תורה, עם ישראל הלך לישון ולא קם מוקדם לקבל את התורה. עוד מוסיף המדרש כי משה רבנו היה צריך בעצמו לעבור בין האהלים ולהעיר את עם ישראל על מנת שיבוא לקבל את התורה. על מנת לתקן את החטא הזה של עם ישראל אנחנו לומדים כל הלילה תורה, ומחכים לקבלת התורה שמתחדשת בכל שנה.

לכן, בקהילות עדות המזרח נהגו לומר בליל שבועות תיקון מיוחד ומקסים שכולל התחלות וסיומים של כל פרקי התורה. אצל האשכנזים לעומת זאת, הרוב אינם קוראים את תיקון ליל שבועות אלא מעבירים שיעורים שונים המותאמים יותר לרוח החג; שיעורים שעוסקים בנושאים אמוניים, הלכתיים, או שמתעמקים בנושא לימודי.

שיעורים שעוסקים בהיסטוריה, סוציולוגיה או עתידנות, הם חשובים אבל לא מתאימים לרוח החג ולמסר שאותו אנחנו רוצים להעביר. השיעורים שניתנים בליל שבועות צריכים להשפיע בסופו של דבר על היחס של המשתתפים על החג עצמו ועל התורה בכללה. לכן, חשוב שהשיעורים שמועברים בתיקון ליל שבועות יבטאו את מהות התורה שהגיעה מגנזי מרומים כדי לחבר אותנו כיחידים וכעם אל ריבונו של עולם.

הרב שלמה סובול, ראש מרכז ברקאי ורק קהילת שערי יונה מנחם במודיעין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו